הסרת כתמי עור - פיגמנטציה

מידע כללי על היווצרות כתמי עור על הפנים ועל שיטות להסרתם

מדוע נוצרים כתמי עור עקשניים על עור הפנים והזרועות? האם הסיבה היא חשיפה לשמש בלבד או שישנן סיבות נוספות? האם אנשים מסוימים מועדים יותר להופעת כתמי עור ופיגמנטציה מאנשים אחרים? איך אפשר להיפטר מכתמי עור לאחר שהופיעו? במידה ואתם סובלים מכתמי עור ומפיגמנטציה ומעוניינים לטפל בהם אתם מוזמנים לקרוא את המידע על טיפול הסרת כתמי עור ופיגמנטציה וכן ליצור קשר עם קליניקות המתמחות בטיפול.

מחפש מידע אודות הסרת כתמי עור - פיגמנטציה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

הסרת כתמי עור
בניגוד לדעה הרווחת, כתמים על גבי העור אינם נגרמים רק בשל חשיפה לא בטוחה לשמש. להופעת כתמים על גבי העור סיבות רבות ומגוונות: כאמור, ישנם כתמי השמש המפורסמים והמסוכנים שנוטים להופיע בגיל מאוחר יחסית, ישנם כתמים הקשורים להזדקנות העור ומופיעים גם הם בגיל מבוגר יחסית, ישנם כתמי פיגמנטציה שמופיעים אצל אנשים עם בעיות בפיגמנטים, ישנם כתמים הנוצרים אצל נשים כתוצאה מצריכת הורמונים (גלולות) וישנם כתמים שמופיעים בעקבות הריון ושינוי הורמונאלי. 

הסיבות להופעתם של כתמים בעור
ישנן סיבות רבות להופעתם של כתמי עור. חלק מהכתמים ניתן, פשוטו כמשמעו, למנוע על ידי התנהגות נכונה וחלק מהם הם פועל יוצא של גורמים שאין לאדם כל שליטה עליהם ולכן לא ניתן למנוע אותם. יש לציין כי בשני המקרים יש אפשרות למעבר טיפול הסרת כתמים לאחר הופעתם ברמה זו או אחרת. 

כתמי הורמונים
במקרים של חוסר איזון הורמונאלי עשויים להופיע כתמים על גבי העור. מדובר בכתמים רחבים יחסית שעשויים להופיע בכל הגוף, אך נפוצים יותר סביב האף ועל הלחיים (בדרך כלל יוצרים צורת פרפר). הסיבות להופעת הכתמים עשויות להיות נטילת גלולות או תרופה אחרת שמשפיעה על האיזון ההורמונאלי וכמובן הריון. חשיפה לשמש עשויה להחמיר כתמים מסוג זה.

כתמי שמש
במינון נכון השמש בריאה לנו ואף הכרחית לקיומינו, אבל במינון לא נכון עשויה השמש להפוך לאויבו של האדם. חשיפה לא נבונה ומוגזמת לשמש עשויה לגרום להופעתם של כתמי שמש על גבי העור ולעודד הופעתם של כתמים אחרים כמו כתמי הריון. בנוסף, נמצא קשר ישיר בין חשיפה לשמש לבין היווצרותן של מוטציות סרטניות על פני העור. 

היווצרות כתמי שמש על גבי העור מתרחשת בעקבות פעילותו של מלנין - פיגמנט צבע הקיים בעורנו ונוצר בכדי להגן על העור מהשמש. השיזוף שאנחנו כל כך אוהבים הוא בעצם הביטוי של הופעת המלנין. מלנין מופרש מתאים ששמם מלנוציטים, ומטרתו לבלוע את הקרינה. אם פעילותו תקינה הוא יוצר שיזוף אחיד. כאשר המלנין מופרש בכמות לא תקינה ובצורה לא אחידה נוצרים כתמים על העור. כתמים על העור קרויים גם היפר פיגמנטציה, כלומר פעילות יתר של הצבען (פיגמנט).

כתמי גיל - הזדקנות העור
סיבה נוספת להופעת הכתמים הינה הזדקנות העור. הזדקנות העור אחראית להופעתם של כתמים שנגרמו מכל אחת מהסיבות הנ"ל אבל לא רק, שכן הזדקנות העור עצמה גורמת להופעת כתמים. סביב גיל 30 מתחילים להישחק תאי המלנוציט בגוף שאחראיים על ייצור המלנין שחיקה זו גורמת לייצור לא אחיד של מלנין (פיגמנט הצבע בעור) שעשוי לגרום להופעת כתמים.

כתמים הנגרמים כתוצאה מגורמים סביבתיים
רדיקאלים חופשיים, זיהום אוויר וחשיפה לכימיקלים אלו רק חלק מהגורמים הסביבתיים שעשויים לגרום להזדקנות העור ולהופעתם של כתמי עור. החומרים הללו מצויים סביבנו כל הזמן, אפילו במוצרים קוסמטיים שאנחנו רוכשים. הגוף מנסה להתגונן מהרעלים שבחומרים הללו ובין היתר מייצר מלנין בצורה מוגזמת. הכתמים עשויים להופיע רק בגיל מאוחר אבל הנזק מהחומרים כבר נעשה.

בנוסף על אלו ישנם הסיגריות ומשקאות האלכוהול שאחראיים גם הם להופעת כתמים על פני העור, השמש מעודדת הופעת כתמים אלו בצורה משמעותית ומכאן שכדאי להימנע מכל השלוש ככל הניתן לטובת מראה ובריאות העור בפרט והגוף בכלל.  

מניעת הופעתם של כתמי עור
כדאי להתחיל בסיסמה המוכרת לכולנו: הימנעו מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש, יש להימנע משהיה בחוץ בשעות בהן הקרינה מגיעה לשיאה (בקיץ הישראלי, מדובר בשעות 10:00-16:00), הגנו על העור על ידי שימוש בקרם הגנה וכיסוי בבגדים מתאימים. 

הימנעו ככל הניתן מחשיפה לכימיקלים מסוכנים (כמו אצטון, טרפנטין והרשימה עוד ארוכה), הקפידו לנקות היטב את עור הפנים, בוקר וערב, על ידי חומרים איכותיים המתאימים לסוג עורכם. 

על מנת למזער נזקים של רעלים סביבתיים בהם לא ניתן לשלוט, כגון זיהום אוויר, ניתן להגדיל את הצריכה של נוגדי חמצון (אנטי אוקסידנטים) המסייעים בנטרול רעלים שונים, ועשויים לסייע גם בהגנה מפני כתמים בפנים. נוגדי חמצון ניתן למצוא במזונות שונים כגון: גזר, עגבנייה ותרד, או לחילופין ניתן לצרוך אותם כתוסף מזון. 

הסרת כתמי עור - שיטות טיפול 

ישנן מספר דרכים להסרת כתמים:

הבהרת כתמים בעזרת פילינג על ידי קוסמטיקאית מוסמכת

הבהרת כתמים באמצעות טיפולי אור - פוטורג'וביניישן

הבהרת כתמים בעזרת תכשירים רפואיים - רטינול והידרוקינון

הבהרת כתמים בעזרת תכשירים קוסמטיים לטיפול ביתי
 

מידע נוסף על שיטות להסרת כתמי עור.

לאחר טיפולי הסרת כתמים מהעור ושיקום מראה העור על המטופלים להקפיד לשמור על עור הפנים ולשנות חלק מאורח חייהם, על מנת שהמצב לא יישנה. כך, למשל, מי שנהג לצאת לשמש ללא מריחה של קרם הגנה או חבישת כובע שישמור על פניו, מומלץ לו שישנה את מנהגו זה. מה עוד, שלאחר טיפולי אסתטיקה עור הפנים הופך אפילו לרגיש יותר ועולה הסבירות שחשיפה לשמש תגרום לפיגמנטציה.