שיטות להסרת כתמי עור

מידע על שיטות להבהרת והסרת כתמי עור ופיגמנטציה

נמאס לך להסתיר את כתמי העור עם מייק אפ ותכשירים אחרים? ילדת לפני שנתיים וכתמי הפיגמנטציה מסרבים לעזוב את עורך? בצעירותך חשבת שלא יקרה כלום אם לא תמרחי קרם הגנה והיום זרועותיך ופניך מכוסות כתמים? אם תשובתך לאחת מהשאלות הנ"ל היא 'כן' כדאי שתקראי על הטיפולים השונים להסרת כתמי עור.

מחפש מידע אודות שיטות להסרת כתמי עור?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

הסרת כתמים - מידע כללי
ישנן סיבות רבות להופעת כתמי עור (חשיפה לשמש, פיגמנטציה, שינוי הורמונאלי, חשיפה לכימיקאלים ועוד), אך מבחינה פיזיולוגית האחראי להיווצרות הכתם הוא תמיד המלנין. מלנין (Melanin) הינו פיגמנט חום-שחור המופרש מתאים באפידרמיס הקרויים מלנוציטים (Melanocytes). מלנין מופרש בעת השיזוף בכדי להגן על הגוף והוא שבולע את הקרינה המסוכנת. לעיתים, בשל סיבות שונות מופרש המלנין באופן לא אחיד ומביא להיווצרותם של כתמים על פני עור. 

כיום, קיימות טכניקות ושיטות רבות להסרת כתמים שברובן מתמקדות בהבהרת הכתם ובהתאמת צבעו לגוון העור. השיטות נבדלות זו מזו במחיר, במשך ההחלמה מהטיפול, ובמידת התאמתן לסוגי העור השונים ולסוגי הכתמים.

פילינג להבהרת כתמים
פילינג להבהרת כתמים יש לבצע אך ורק אצל קוסמטיקאית מוסמכת המשתמשת בתכשירים שאושרו על ידי משרד הבריאות.

פילינג הינו הליך בו מקלפים את שכבות העור העליונות על ידי תכשירים וטכניקות שונות. הטיפול מיועד להקנות לעור מראה צעיר, בהיר וחלק, כלומר, השיפור במראה העור מתרחש בשני מישורים הן העלמת כתמים והן טיפול בקמטים. ההליך כולל מריחה של חומר כימי או חומצי על גבי העור וקילופו, כאשר כיום מקובל לשלב שימוש בלייזר בחלק מהטיפול. הקילוף יכול להיעשות ברמות עומק שונות כתלות בעומק הכתמים. אם הכתם אינו עמוק אז מקלפים רק את שכבת האפידרמיס, אך ייתכנו מקרים שהקילוף צריך להגיע עד לשכבת הדרמיס בכדי שיראו תוצאות.

לאחר טיפול פילינג וקילוף העור נדרשת תקופת החלמה שנעה בין מספר ימים לשבועיים. במהלך התקופה הזו העור עשוי להראות אדום ולהרגיש מאוד מגורה, זאת מאחר והעור נבנה מחדש והוא רגיש מאוד. לכן, אסור להיחשף לשמש בשום אופן וגם לא לחומרים מזהמים מכל סוג שהוא. בהתאם לצורך ניתן לחזור על הטיפול ברמות פחות עמוקות כדי לשפר את התוצאות.

באופן עקרוני פילינג מומלץ לבעלי עור בהיר, מאחר ועל בעלי עור בהיר קל יותר לראות את תוצאות הטיפול. עור כהה מצריך שילוב של קרמים רפואיים לקבלת תוצאות מספקות.

הבהרת כתמים באמצעות טיפולי אור - פוטורג'וביניישן
טיפול פוטורג'וביניישן בטכניקת (IPL (intense pulsed light נעשה על ידי שליחת קרני אור באורכים שונים אל העור - אורכי קרן האור משתנים בהתאם לסוג הכתם וסוג העור. מבחינת עקרון פעולה, קרן האור מפרקת את ריכוז המלנין ומשחררת אותו אל תוך הגוף, הגוף מתייחס אל המלנין כאל פסולת ומפרק אותו. טיפול פוטורג'וביניישן מתחיל במריחת ג'ל על פני העור ובהרכבת משקפיים להגנה על העיניים. בשלב הבא מעבירים את המכשיר על גבי העור באזור הטעון הטיפול, המכשיר משחרר קרני אור באורכים שונים שחודרות לתוך העור ומטפלות בו. פעולת קרני האור מביאה להבהרת כתמים, ובנוסף, טיפול IPL משפיע על חילוף חומרים בתא ומעודד ייצור של קולגן ואלסטין שאחראים על החוזק והאלסטיות של העור. 

להשגת תוצאה מושלמת יש לחזור על הטיפול מספר פעמים. לאחר כל טיפול אפשר לחזור מיד לשגרה אך עדיף להימנע מחשיפה ישירה לשמש.

הבהרת כתמים בעזרת קרמים רפואיים - רטינול והידרוקינון       
טיפולי בקרמים רפואיים מתאים לכתמים בעומק שטחי עד בינוני. הקרמים מהווים נגזרת של ויטמין A שהוא ויטמין חיוני לתפקוד העור. הקרמים הפופלאריים הם רטינול והידרוקינון אותם ניתן לרכוש עם מרשם רופא או ברקיחה אישית בבית מרקחת. הקרם עושה מספר פעולות שמטרתן הבהרת הכתמים בעור; ייבוש העור, קילופו העדין ופירוק הכתמים. 

בזמן הטיפול יש להימנע לחלוטין מחשיפה לשמש שעשויה להפוך את פעולת הקרם ולהכהות את הכתמים.

חלק מהקרמים מכילים סטרואידים ואז נדרשת מריחה נקודתית של הקרם, הקפדה על משך הטיפול הנדרש והימנעות טוטאלית משמש. 

תכשירים קוסמטיים לטיפול ביתי בכתמי עור

מדובר בחומרים המכילים חומצת אלפא הידרוקסיד או חומצות מסוג אחר כאשר המשותף לכולן הוא שהן במינונים נמוכים ועל כן נמכרים החומרים לשימוש בייתי. בשל ריכוזם הנמוך של החומרים הפעילים הפילינג הבייתי נעשה ברמה שטחית למדי.

כמובן שישנו כל תחום הרפואה האלטרנטיבית לטיפול בבעיות עור שפונה בין היתר להבהרת כתמים, החומרים המקובלים לשימוש להבהרת כתמים הינם: שמנים אתרים, קמומיל, תמציות רימון, פטרוזיליה, ציפורני חתול, אתרוג ועוד. 

לפני הבחירה בכל טיפול שהוא מומלץ להכיר היטב את התחום הספציפי בו בחרתם ולפנות לבעלי מקצוע מיומנים ומנוסים.