הסרת נקודות חן

נקודות חן - להסיר או להשאיר?

מתי כדאי להסיר נקודת חן? מה ההבדל בין נקודת חן לשומה? איך יודעים אם קיימת סכנה לחלות בסרטן העור מנקודת חן? מהן שיטות הסרת נקודות חן? אם התשובות לשאלות הללו מסקרנות אתכם כדאי שתקראו את המאמר הבא!

מחפש מידע אודות הסרת נקודות חן?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהי נקודת חן
נקודת חן היא בליטה המופיעה על גבי העור ולה צבע הנע בין ורוד לחום-שחור. נקודות חן אינן מולדות (ברובן) אלא מתפתחות עם הגיל, כאשר מרביתן נוטות להופיע סביב גיל ההתבגרות. עם זאת, לנקודות החן ישנו רכיב תורשתי שמשפיע על כמותן ועל מיקומן. צבען של נקודות החן נקבע על ידי ריכוזו של פיגמנט הצבע - מלנין, בעור.

כיום ישנה מודעות גדולה לסרטן העור, שהופכת כל נקודת חן על העור לחשודה. חשוב לזכור כי רובן הגדול של נקודות החן הן שפירות ולא מהוות כל סכנה בריאותית, אך כמובן שאין להקל ראש וכדאי להיות עם היד על הדופק ולשים לב לשינויים במראה ובתחושת נקודות החן. ניתן ומומלץ לבדוק את נקודות החן אצל רופא עור בהזמנת תור רגיל.

הסרת נקודת חן
הסרת נקודת חן נעשית לרוב בפרוצדורה ניתוחית פשוטה על ידי כירורג או פלסטיקאי, ללא הרדמה או בהרדמה מקומית. שיטות חדישות יותר הינן הסרת נקודות חן ושומות בלייזר או על ידי חומר כימי - סולקודרם. שתי השיטות האחרונות אינן מאפשרות לקיחת ביופסיה ועל כן אינן מומלצות על ידי האגודה למלחמה בסרטן שכן הן אינן מאפשרות שלילת מלנומה. מלנומה זהו סרטן שכדאי לשלול גם אם מדובר בשומה שנראית בריאה לכל דבר.

נקודות חן או שומה? מה ההבדל?
נקודת חן הינה מושג כללי יותר משומה. מושג זה שגור בשפת היומיום ומתייחס לרוב הן לשומות והן לנקודות חן. שומה (Nevus) זוהי נקודת חן בעלת אפיון מסוים; השומה הינה גידול שפיר שחייב להכיל תאי נבוס ומאופיין בגבולות ישרים (לא מזוגזגים) ומתוחמים היטב.

להסיר או לא להסיר?
לשאלה זו שני רבדים, רובד אסתטי ורובד בריאותי:
מבחינה אסתטית - נקודת חן יכולה להוסיף חן ויופי ואז אין רצון או צורך להסירה, אך לא תמיד כך הדבר. תתכנה נקודות חן אשר צורתן ומיקומן פוגמים ביופי ובמראה ההומוגני של העור, ולא מוסיפות לו. במקרה כזה יתעורר רצון להסירן.

מבחינה בריאותית - נקודות חן מסוימות הן סימן מקדים וחשוב לסרטן העור, אם מופיעות נקודות חן חשודות יש לפנות מיד לרופא ולהסירן תוך לקיחת דגימה לביופסיה.
כיצד ניתן לזהות נקודת חן מסוכנת? ישנם מספר סימנים מקדימים שיש לבחון ולהיות ערים אליהם: שומה שמגרדת, שומה שמדממת באופן ספונטני ללא כל מגע עימה, שונה אשר משנה גוון או צורה, הופעתן של שומות נוספות. אם אחד מהסימנים הללו מופיע יש לגשת מיד לבדיקה רפואית ולהסיר את השומה.

הסרת נקודות חן - שיטות
 
ישנן שיטות רבות להסרת נקודות חן לכל שיטה יתרונות וחסרונות משלה. הבחירה בשיטה המתאימה ביותר לכל אדם נעשית תוך התייעצות עם רופא ובהתאם לסוג נקודת החן או השומה.
* הסרת נקודות חן או שומה בלייזר
* הסרת נקודת חן או שומה בהליך כירורגי עם או ללא תפרים
* צריבת נקודות חן או שומה במחט חשמלית
* הסרת נקודות חן או שומה בגלי רדיו
* הסרת נקודות חן או שומה באמצעות חנקן נוזלי

כלל הפרוצדורות נחשבות פשוטות באופן יחסי ואינן מצריכות מהמטופל להתארגנות מיוחדת. לרוב מדובר בטיפול שאורך כמה דקות בלבד וכל שנותר אחריו הוא פצע קטן שמתאחה במהרה. האזור נחבש על ידי פלסטר פשוט והמטופל משוחרר לביתו. טיפול הסרת נקודות חן הוא טיפול שניתן לעבור כמעט בכל גיל, ואכן הרבה בני נוער ובני עשרים עוברים את הטיפול, מבחינתם בעיקר בשביל היופי והביטחון העצמי, בשביל הוריהם יותר עבור הבריאות.