שיטות להסרת נקודות חן ושומות

הסרת שומות ונקודות חן

נקודות חן ושומות הן בליטות או כתמים המופיעים על פני העור במהלך החיים. ההבדל בין שומה לנקודת חן מקורו בהרכב הביולוגי של השומה (Nevus) שחייב להכיל תאי נבוס, ובצורתה המאופיינת בגבולות ישרים (לא מזוגזגים) ומתוחמים היטב. אנשים רבים מעוניינים להסיר נקודות חן ושומות בשל גורמים אסתטיים ובריאותיים. להלן מידע על השיטות השונות להסרת נקודות חן ושומות.

מחפש מידע אודות שיטות להסרת נקודות חן ושומות?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

שיטות להסרת נקודות חן ושומות
הן שומות והן נקודות חן יכולות להוסיף יופי וייחוד למראה החיצוני, אך באותה מידה יכולות לגרוע מהאסתטיקה ולהחסיר מהחן. מכאן שלעיתים מתעורר רצון להיפטר מנקודת חן או שומה ממניעים אסתטיים. חשובה לא פחות היא המודעות לכך ששומות ונקודות חן עשויות להעיד על התפתחותו של סרטן העור, לפיכך יש לבדוק אותן באופן עקבי אצל רופא עור, ובמידה ומתעורר חשד שהם בעלות תאים סרטניים יש למהר ולהסירן, ולבדוק אותן באופן פתולוגי.

ישנן שיטות רבות להסרת נקודות חן ושומות לכל שיטה יתרונות וחסרונות.

הסרת נקודות חן ושומות בלייזר
הסרת שומה או הסרת נקודת חן בלייזר היא לרוב בפרוצדורה קצרה בה צורבים את המקום וכך מעלימים את השומה / נקודת חן. היתרון המובהק בפרוצדורה זו הוא בכך שלא מדובר בפרוצדורה כירורגית המערבת תפרים, תקופת החלמה וצלקת. מדובר בטיפול מהיר ומיידי. החיסרון הינו בכך שהלייזר צורב ומעלים את נקודת החן ולא מאפשר לקיחת ביופסיה מהתאים, לצורך בדיקת שפירות נקודת החן, וכן, הלייזר אינו מתאים לטיפול בנגעים בולטים שכן אין באפשרותו להעלים את הבליטה מעל פני העור.

הליך צריבת נקודות חן בלייזר - ראשית יש להיוועץ ברופא עור מומחה וללמוד האם נקודת החן היא שפירה ומתאימה להסרה בלייזר. הליך ההסרה עצמו כולל הרדמה מקומית, לאחריה צורב המנתח את נקודת החן בקרן לייזר בחום גבוה, מה שמביא להעלמתה. לעיתים יש לחזור על תהליך זה מספר פעמים לצורך העלמה מלאה של נקודת החן. לאחר הטיפול נוצרת מעיין כוויה קטנה בעור ויש להימנע מחשיפת האזור לשמש ולרטיבות, כמו כן תתכן אדמומיות ורגישות של העור, אך כל אלו ייעלמו לאחר שבוע עד שבועיים של החלמה.

תופעות לוואי - מעטות ביותר, ביניהן: רגישות לחומר ההרדמה, רגישות בעור באזור המטופל, סיכוי נמוך לזיהום וכדומה.

הסרת נקודת חן ושומות בהליך כירורגי
ניתוח להסרת שומה נעשה בהרדמה מקומית ועשוי לכלול תפרים בהתאם להחלטת הרופא (כתלות בגודל ובעומק השומה). חיסרון השיטה טמון בהליך הכירורגי ובצלקת, היתרונות הינם ביכולת לבצע בדיקה היסטולוגית לצורך שלילת ממאירות הנקודה.

הליך הורדת נקודת חן בניתוח - ראשית יש להתייעץ עם רופא מומחה לגבי הצורך בהסרה והטכניקה המתאימה להסרה. ברגע שהוחלט לבצע ניתוח יורדם המטופל בהרדמה מקומית, האזור יחוטא היטב ונקודת החן תוסר על ידי חיתוך שלאחריו יחליט הרופא האם לתפור או לא לתפור את העור בהתאם לגודל ולעומק החתך. התהליך הינו קצר יחסית ואורך לכל היותר 20 דקות.

לאחר הניתוח יש לחבוש את הפצע ולהימנע מלהרטיבו ביומיים הראשונים, כשלאחר מכן יש לשטוף אותו כל יום, לחטאו ולמרוח משחה אנטיביוטית למניעת זיהום אפשרי. ההחלמה אורכת בין שבוע לשבועיים במהלכם מומלץ להימנע ממים או בריכה כמו גם מחשיפה לשמש. 

תופעות לוואי - הליך כירורגי להסרת שומה הוא הליך בטוח ביותר. עם זאת קיימות מספר תופעות לוואי שתתכנה בסבירות נמוכה: גירוי של העור ואדמומיות סביב הפצע, התפתחות של זיהום מקומי, כאבים, אלרגיה לחומר ההרדמה וכדומה. כמובן שייתכן מאוד שתישאר צלקת קטנה באזור המטופל.

צריבת נקודות חן ושומות במחט חשמלית
שיטת הסרה זו מתאימה לנקודות חן שאינן בולטות ומתבצעת בהרדמה מקומית. גם בשיטה זו, בדומה ללייזר, מוסרת השומה בתהליך של צריבה על ידי מחט חשמלית בה מומתים תאי נקודת החן.

הליך הסרת נקודת חן על ידי מחט חשמלית - שוב, יש להתייעץ עם רופא עור מומחה ולשמוע את חוות דעתו. אם התקבלה החלטה לעבור צריבה על ידי מחט חשמלית יוזמן המטופל לביקור את רופא אשר יבצע הרדמה מקומית ולאחריה יחל תהליך צריבה על יד המחט, בתום התהליך תישאר כוויה על האזור שטופל. לאחר התהליך יש להימנע מלהרטיב את האזור כמו גם להימנע מחשיפה לשמש עד תום תהליך ההחלמה אשר לוקח בין שבוע לשבועיים.

תופעות לוואי - תופעות הלוואי הן מצומצמות ובסבירות נמוכה. לדוגמה: רגישות ואדמומיות באזור המטופל, כאב, צלקת קטנה אשר תעלם עם הזמן ורגישות לחומר ההרדמה.

הסרת נקודות חן ושומות בגלי רדיו
טיפול זה הינו פחות נפוץ בארץ ומועבר במרפאות מסוימות בלבד. בטיפול זה נעשה שימוש במכשור ייחודי הפולט גלי רדיו בתדירות גבוהה מאוד, הגלים גורמים לתאי נקודת החן להתאדות ולהעלם. טיפול זה כולל צריבה של האזור המטופל אשר עשויה להותיר צלקת קטנה שתעלם עם חלוף הזמן. 

הסרת נקודות חן ושומות עם חנקן נוזלי
שיטה זו הייתה נפוצה בעבר אך כיום לא מרבים להשתמש בה. בשיטה זו חושף הרופא את העור הנגוע לחנקן נוזלי אשר מקפיא את נקודת החן ועל ידי כך ממית את תאיה. שיטה זו אינה בשימוש רב מאחר והיא מסבה כאב רב למטופל וגורמת לכוויות קור קשות ולצלקות משמעותיות.

מגוון השיטות הרחב מאפשר לכל מטופל לקבל את הטיפול הטוב ביותר עבורו. כיוון שכל שיטה בעלת יעילות שונה ומתאימה לסוג אחר של שומה או נקודת חן לאחר איבחון המטופל ניתן להמליץ לו על השיטה המתאימה לו במיוחד.