העלמת נימים

טיפול העלמת נימים מהפנים ומהרגליים

נימים בולטים הם אחת התופעות המטרידות ביותר מבחינה אסתטית, במיוחד כאשר מעוניינים ללכת עם רגליים חשופות בחודשי הקייץ החמים או כאשר הנימים מופיעים ללא התראה מוקדמת על הפנים. 

כל המידע על הגורם להופעתם של נימים בולטים על הפנים ועל הרגליים ועל טיפול העלמת נימים.

מחפש מידע אודות העלמת נימים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מידע על נימי הדם
נימים הם כלי דם המצויים קרוב מאוד לפני העור. נים הוא הכלי הדם הזעיר והעדין ביותר במערכת הדם שבגופנו וניתן להבחין בנימים בשני מקרים: כאשר העור דק מאוד ושקוף באופן טבעי או, לחילופין, כאשר נימי הדם מתרחבים או מתפוצצים מסיבה כלשהי. במקרה השני יופיע מתחת לפני העור אזור אדמדם או שתופיע רשת הדומה לקורי עכביש בצבע אדמדם או כחלחל כביטוי להתפוצצות הנים. 

נימים נראים לעין מופיעים בדרך כלל באזורי הפנים, הירכיים והשוקיים.

נימי דם המופיעים באזור הרגליים והפנים הם תופעה שאינה מסוכנת מבחינה בריאותית ואינה מלווה בכאבים (בשונה מצלוליט / ורידים בולטים ברגליים), אלא אם כן הם מהווים עדות לבעיה אחרת, מורכבת יותר, כגון אי ספיקה ורידית או חוסר איזון הורמונאלי. מסיבה זו מומלץ מאד לבצע בדיקות רפואיות מקדימות טרם הטיפול האסתטי בנימים- זאת על מנת לשלול אפשרות שמה הנימים הבולטים הם תופעת לוואי של בעיה מורכבת יותר.
אך שוב, לרוב מהווים הנימים הבולטים בעיקר בעיה אסתטית.

העלמת נימים - טיפולים אסתטיים לפתרון הבעיה
כיום קיימים פתרונות רבים וזמינים לצורך טיפול העלמת נימים מהרגליים ומהפנים. להלן סקירה של מרבית השיטות והטיפולים הקיימים כיום להעלמת נימים.

הדרך הראשונה והשטחית ביותר להעלמת נימים מאזור הפנים שאינה מערבת טיפול פולשני כלל ועיקר היא איפור. נשים רבות הסובלות מנימי דם בפנים משתמשות בתכשירים קוסמטיים לצורך כיסוי וטשטוש הנימים. בין התכשירים הנפוצים לשימוש ניתן למנות קונסילר, מייק אפ ופודרה.

הדרך השנייה כוללת פנייה לטיפול מקצועי במרפאה או במכון המתמחה בכך, והיא מחייבת התייעצות עם אנשי מקצוע לקביעת הטיפול המתאים ביותר בהתאם לדרגת החומרה של התופעה.

טיפול העלמת נימים מקצועי
העלמת נימים בעזרת לייזר צבע - טיפול זה דומה בתכליתו לטיפול המקביל בלייזר, העלמת ורידים בולטים, אלא שהוא פחות אגרסיבי ואינו פולשני בכלל. בטיפול זה נשלחות קרני לייזר בהבזקים קצרים אל אזורים מדויקים. קרן הלייזר משמידה את הנים הפגוע והוא דוהה ונעלם. בטיפול בלייזר דרושה לרוב סדרת מפגשים אשר משכה נקבע על ידי הצוות המטפל בהתאם למצב המטופלת ולסוג הלייזר.

העלמת נימים בעזרת סקלרותרפיה - שיטה זו שונה במהותה מהשיטות המופיעות למעלה. בשיטת סקלרותרפיה מזרקים תמיסה ייחודית לווריד הראשי ממנו יוצאים הנימים הפגועים, התמיסה הורסת את כלי הדם ומשאירה לגוף את פעולת פינוי הפסולת. מרגע ההזרקה ועד להעלמות המוחלטת של הנימים לוקח עד 6 שבועות במהלכם תיתכן הופעה של כתמים על פני העור.

העלמת נימים בעזרת טיפולי אור - במסגרת טיפול זה מורחים תחילה משחה מיוחדת (ALA) על האזור המיועד לטיפול ומחכים לספיגתה. לאחר הספיגה מסירים את שאריות המשחה ומתחילים בטיפול. בשלב הבא מתבצעת פעולה אשר מטרתה זהה לזו של הטיפול בלייזר: נשלחת קרן אור באורך מסוים אל אזור ממוקד, הקרן מזהה את המקומות אשר בהם נספגה המשחה והורסת את הנימים בנקודות אלו. טיפול בקרן אור נקרא רג'וביניישן, אנרגיית אור או טיפול פוטו דינמי כתלות בסוג הספציפי של הטיפול.

טיפול העלמת נימים - הנחיות זהירות לאחר הטיפול
לאחר כל אחד מהטיפולים הנ"ל מומלץ להימנע מחשיפה לשמש (עד מספר שבועות אחרי הטיפול) וכאשר הטיפול נעשה על הרגליים, לעיתים ממליצים המטפלים על גריבת גרב לחץ שתסייע לגוף לשמר את התוצאות.

חזרה לתפקוד - ההחלמה מטיפולי העלמת נימים היא קצרה ביותר והחזרה לתפקוד מלא היא כמעט מיידית. עם זאת, קיימת סבירות בינונית לחזרת הנימים לאחר שנה או יותר מיום הטיפול. לכן, מומלץ לנסות במקביל גם טיפולי מניעה לנימים בולטים.

מניעת נימים בולטים
ראשית מומלץ לאמץ אורך חיים בריא יותר לשם שיפור זרימת הדם בגוף. מומלץ להקפיד על תזונה נכונה ועל פעילות ספורטיבית מתונה. שנית, כמו בניסיון למניעת הופעת ורידים בולטים, גם במקרה של נימים מומלץ להימנע מעמידה ממושכת, להימנע מנעילת נעלי עקב ואם אפשר אז לגרוב גרב אלסטית מפעם לפעם. הגרב האלסטית עוזרת למנוע את התרחבות הורידים ומשפרת את זרימת הדם לכיוון הלב. כמו כן כדאי להרים את הרגליים (עד גובה המותן) מספר פעמים ביום אם הדבר מתאפשר.

קבוצות סיכון להופעת נימים ברגליים: אנשים שעברו טיפול להעלמת ורידים או נימים בעבר, נשים בהריון, אנשים העומדים הרבה על הרגליים המסגרת עבודתם, אנשים עם נטייה גנטית וכדומה.

מי שעיקר הבעיה איתה הוא מתמודד מופנת לעור הפנים ולנימים, בהם ניתן להבחין באזור זה, מומלץ לו כי יפנה לקליניקות ולקוסמטיקאיות בעלות הכשרה לטיפול בהעלמת נימים. נימים נצפים בעור הפנים לרוב אינם מצביעים על בעיה רפואית כלשהי ולכן ניתן לטפל בהם במהירות יחסית.

צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ להעלמת נימים
ד"ר טלי פרידמן
ד"ר טלי פרידמן
מיקום בארץ: תל אביב - רמת אביב
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.