הרמת סינוסים

טיפול הרמת סינוס לצורך השתלת שיניים

הסינוסים (גתות האף) הם חללי אוויר הקשורים להקטנת משקל הגולגולת וכן איברים בעלי תפקיד ביצירת תהודה לקול. כיצד אם כן, מתקשרים הסינוסים לטיפולי שיניים? הסינוסים המקסילריים נמצאים אצל כל בני האדם מעל מיקומן של השיניים האחוריות בעצם הלסת העליונה. לכן, במקרים בהם יש צורך בהשתלת שיניים אחוריות עלולה להתעורר בעיה. לא תמיד נפח עצם הלסת גדול מספיק להכיל גם את השתל וגם את הסינוסים ואז לא ניתן לבצע את ההשתלה. מה הפיתרון? טיפול הרמת סינוס.

מחפש מידע אודות הרמת סינוסים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

טיפול הרמת סינוס
כפי שאמרנו קיימים מקרים בהם עצם הלסת העליונה אינה גדולה מספיק להכיל הן את הסינוסים והן את שתל השן, מה שמונע את ביצוע  טיפול השתלת שיניים אחוריות. במקרים אלו משתילים תחליף עצם אשר מגדיל את נפח עצם הלסת ומרחיק את הסינוסים מהשיניים, מה שמאפשר השתלת שיניים ללא פגיעה. טיפול הרמת סינוסים מיועד גם לצורך חיזוק של האחיזה של השן בעצם הלסת, כיוון שהוא מפנה מקום לשן לאחוז בלסת ולא מאפשר לסינוסים להתפשט על עצם הלסת כולה.  

התאמה לטיפול הרמת סינוסים
טיפול הרמת סינוסים מיועד למטופלים בוגרים הזקוקים להשתלת שיניים ובשל נפח מצומצם של עצם הלסת והקרבה בין הסינוסים התחתונים למיקום השתל העתידי לא ניתן להשתיל שתלים דנטאליים בשיניהם. טיפול הרמת סינוס צפוי לפתור את הבעיה ולהרחיב את עצם הלסת כך שאותם מטופלים יוכלו לעבור השתלת שיניים ללא חשש. נציין שאנשים הסובלים מסוכרת אינם מועמדים אידיאלים להרמת סינוסים.

טיפול הרמת סינוסים - הכנות
לטיפול הרמת סינוס מספר שיטות טיפול אפשריות אשר נגזרות מחומרת מצבו של כל מטופל. לכן טרם הטיפול על המטופל לעבור צילום שיניים פנוראמי וצילומי CT בעזרתם יוכל רופא השיניים להעריך את כמות העצם החסרה ולבחור בשיטת הטיפול אידיאלית.

שיטות להרמת סינוס
הרמת סינוס פתוחה - הליך בו חותך הרופא בחניכיים וחושף את עצם הלסת ואת הסינוסים. דרך הפתח דוחף הרופא את הממברנה (מעטפת המכסה את הסינוסים) ולחלל שמתפנה הוא מחדיר את העצם. עם סיום ההליך ועיצוב עצם הלסת מחדש תופר הרופא את החתך. ההליך מאפשר הכנסת כמות עצם גדולה והרחבה ניכרת של עצם הלסת. ההליך מתאים לאנשים הסובלים מחוסר עצם נרחב וזקוקים להרמת סינוס משמעותית.

ההחלמה מההליך כוללת השגחה קצרה במרפאה לאחריה ניתן לשוב לשגרה. יש לקחת בחשבון שיתכנו כאבים, נפיחות ודימום באזור הטיפול, תופעות שיחלפו לאחר מספר ימים.

הרמת סינוס סגורה - במידה ויש צורך רק בתוספת קטנה של עצם פועלים בשיטת הרמת סינוס סגורה. השיטה כוללת ביצוע חור בחיך דרכו מוחדרת כמות העצם הרצויה לאחר שהרופא דוחף את הממברנה של הסינוסים קלות. לרוב, בביצוע הליך הרמת סינוס סגורה, עושים שימוש באבקה המתגבשת לכדי עצם מלאכותית ורק במקרים נדירים נעשה שימוש בעצם המגיעה מתרומה. במסגרת הטיפול ניתן לשלב החדרה של השתל הדנטאלי.

הרמת סינוסים - דגשים חשובים
טיפול הרמת סינוסים משלב בין שני עולמות ולכן יש מספר דגשים שחשוב לשים לב אליהם. דבר ראשון יש לדווח לרופא על בעיות בסינוסים (במידה וקיימות בעיות) וכן לדווח על אלרגיות עונתיות. החשש הוא שהטיפול יתנגש באחת האלרגיות וקינוחי האף הרבים יפגעו ביציבות העצם המושתלת.

דבר שני, כמו בכל טיפול שיניים, גם לאחר טיפול הרמת סינוס יש לשמור על היגיינת השיניים וחלל הפה בכדי להקל על ההחלמה. עוד נציין כי הטיפול כולל נטילת אנטיביוטיקה ומשככי כאבים. מומלץ להקפיד על תזונה שאינה חמה ואינה קשה ולהימנע מעישון. לאחר הטיפול תתבקשו לחזור לביקורת ובמידה וההליך לא כלל השתלה של השתל הדנטאלי תוזמנו לאחר מספר חודשים לצורך זה.

הרמת סינוסים - סיכונים ותופעות לוואי
לטיפול הרמת סינוסים אחוזי הצלחה גבוהים ביותר ועדיין, כמו בכל הליך כירורגי, ישנן תופעות לוואי. יש לקחת בחשבון סיכוי לקריעה של הממברנה, כאשר במקרה כזה ייאלץ הרופא להפסיק את ההליך ולהמתין עד להחלמת הממברנה כדי להמשיך. כמו כן יש חשש לדחיית תחליף העצם המושתל ולזיהומים. לפיכך, במידה וההרגשה לאחר הטיפול חורגת מהרגשת אי נוחות סבירה יש לפנות ישירות לרופא.