טיפול בנחירות

נחירות - מהן אפשרויות הטיפול?

קרוב ל- 50% מהאוכלוסייה סובלים מנחירות, אך הבעיה לא נגמרת בזה מאחר וגם בני הזוג של הנוחרים סובלים לעיתים לא פחות מהנוחרים עצמם. נחירות גורמת לירידה באיכות השינה ולבעיות משניות אשר נגררות מהמחסור בשינה כמו עלייה בלחץ דם, בעיות ריכוזו וכדומה. כמו כן בעיית נחירות יכולה להעיד על בעיות בריאותיות אשר מחייבות התייחסות דחופה.

מחפש מידע אודות טיפול בנחירות?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

טיפול בנחירות - שיטות שונות לטיפול בבעיה
מאמר זה בא במטרה להציג בפניכם חלק נבחר מהטיפולים הקיימים כיום לבעיית הנחירות:

נשימת אדי שמן אקליפטוס ­- טיפול זה מיועד למי שסובל מנחירות זמניות בלבד אשר נגרמות בעקבות צינון וגודש במערכת הנשימה. ישנו מכשיר אשר מייצר את האדים הללו וניתן לרכושו בכל בית מרקחת, אך ניתן כמובן ליצור את האדים לבד בבית על ידי הרתחת מים בסיר גדול וטפטוף שמן אקליפטוס לתוכו (ניתן לטפטף תערובת של שמנים :נירולי, אורן, אורגנו, טימין, רוזמרין ומנטה), כדאי להניח את הראש מעל הסיר ולשים מגבת על הראש כדי ללכוד את מרבית האדים. ניתן גם לטפטף את השמן על הכרית לפני השינה.

מסכת אוויר בלחץ חיובי (CPAP) - טיפול זה נעשה על ידי מכשיר חיצוני אשר משפר את איכות הנשימה ובכך מאפשר להתגבר על בעיית הנחירות. מדובר במסכה אשר מושמת על הפנים ומכסה את האף והפה. המסכה מזרימה אוויר לאף ולפה במטרה למנוע מהחיך לצנוח ולחסום את מעבר האוויר. הבעיה העיקרית עם טכניקה זו נעוצה בעובדה שקשה מאוד להתרגל לישון עם מסכה על הפנים כדרך קבע. ניתן לרכוש את המסכה בעלות גבוהה יחסית, כמה אלפי שקלים, ללא מרשם רופא.

מדבקות חד פעמיות - מדבקות לטיפול בנחירות ניתן לרכוש בבית מרקחת במחיר סביר וללא מרשם רופא, את המדבקות יש להדביק על החלק העליון של האף מעל הנחיריים. המדבקה מרחיבה את פתחי הנחיריים ובכך מונעת או משפרת את תופעת הנחירות.

ניתוח לייזר - במסגרת הטיפול נשלחת קרן לייזר אשר גורמת לכוויה בחלל שבין האף והלוע, הפרוצדורה כוללת הסרת חלק מהחיך ומתבצעת בהרדמה מקומית, הטיפול לרוב מביא להקלה זמנית אך שיעורי ההצלחה בפועל נמוכים, כ- 40%. טיפול זה שנוי במחלוקת בעולם הרפואה כיום מאחר ותוצאותיו הביאו להחמרה במקום לשיפור בטווח הארוך ואף לנזק בלתי הפיך.

טיפול בגלי רדיו - פרוצדורה זו נעשת תחת הרדמה מקומית וכוללת שליחת גלי רדיו באמצעות אלקטרודות לאזור האף, החיך והענבל. גלי רדיו מכווצים את הרקמות באזור, מה שמגדיל את פתח האוויר ומקל על הנשימה. לאחר הטיפול ייתכנו כאבים ואף בצקת מקומית אשר יחלפו לאחר תקופת החלמה מסוימת. הדעות באשר לטיב הטיפול אינן אחידות, יש שאומרים שמדובר בטיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים, לעומתם יש אסכולה אשר טוענת כי הטיפול אינו עוזר ואף עשוי להזיק ולגרום להחמרה בבעיה.

ניתוחים פלסטיים לטיפול בנחירות
ניתוח אף - לא לכל אחד מתאים ניתוח אף לבעיית נחירות. לפני הניתוח יש לאבחן היטב את הסיבה לנחירות, אם מדובר בנחירות בעקבות ליקויים במבנה מחיצת האף או הקונכיות אז הניתוח יכול להיות תשובה מושלמת לבעיה. ניתוח אף זוכה לאחוזי הצלחה רבים ומוכר כשיטה ותיקה ומועילה. מדובר בניתוח המתבצע תחת הרדמה מקומית בו מתקנים את מעבר האוויר באף על ידי יישור המחיצה או הקטנת קונכיות האף התחתונות.

ניתוח החיך הרך והענבל (UPPP) - ניתוח מורכב בעל אחוזי הצלחה סבירים בלבד (כ - 50%), אשר מתבצע בהרדמה כללית. הניתוח כולל כריתה של השקדים, הענבל וחלק מהחיך הרך. מטרת הניתוח לשפר את זרימת האוויר בזמן הנשימה. ניתוח זה הוא הליך קיצוני יחסית ומיועד לאנשים אשר סובלים באופן תכוף מדום נשימה אשר מסכן את חייהם. לניתוח תקופת החלמה לא קלה המלווה בכאבים, קושי בבליעה ודימומים אשר נמשכת עד שבועיים. שנמשכים שבוע עד עשרה ימים.

בנוסף על הנ"ל הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית מציעה מספר טיפולים לנחירות כאשר המוביל מבניהם הוא דיקור סיני וניתן למצוא גם טיפולים המתמקדים בנשימה נכונה דוגמת 'נשימה בריאה בשיטת בוטייקו'.

אנו ממליצים לכם לבחון היטב את כל האפשרויות ולנקוט בצעדים משמעותיים כמו ניתוח או טיפול בלייזר רק לאחר שהתייעצתם עם מומחים אשר אבחנו את הבעיה האמיתית אשר גורמת לכם לנחור.