לחזור לעצמך אחרי הלידה

ניתוח הצרת נרתיק

אחרי הלידה, יחד עם האושר הגדול של הולדת התינוק, מתעוררות תחושות נוספות בהן הכמיהה הגדולה לשוב לעצמך, לקבל את גופך בחזרה כפי שהיה טרם ההריון. אל התקווה והרצון להשיל את השומן העודף, למחוק את כתמי הלידה ולהעלים את סימני המתיחה מצטרפת התקווה שגם איבר המין הנשי ישוב לקדמותו.
מחפש מידע אודות לחזור לעצמך אחרי הלידה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
ניתוחים פלסטיים לאחר לידה
מאות ניתוחים פלסטיים בתחום האסתטיקה הואגינלית נערכים מידי שנה בישראל וכוללים בין היתר ניתוח שחזור קרום בתולין, ניתוח עיצוב ואגינה (עיצוב השפתיים הקטנות והגדולות) ובראש ובראשונה ניתוח הצרת נרתיק.

הדרישה לניתוחי אסתטיקה ואגינלית רק עולה עם השנים, וכיום, נאמד מספר הניתוחים הפלסטיים באזור הנרתיק בישראל במאות פרוצדורות מדי שנה, וממשיכים לראות עליה בביקוש בכל שנה ושנה. העלייה בביקוש מגיעה במקביל למודעות העולה של הנשים לאפשרויות המוצעות להן, ולדרכי הטיפול ולפתרונות למצבים שבעבר נחשבו לבלתי פתירים וכרוניים, ויותר מכך, למצבים שנחשבו לטאבו ולא דוברו ונחשפו.

אומנם גם היום ניתוח הצרת נרתיק אינו הנושא החביב על נשים בשיחות עם חברות קרובות ואפילו עם בני זוגן, אך לכל הפחות הם מקבלים הכרה בחוגים המיועדים לכך ונשים רבות נחשפות אליהם ויכולות למצוא עליהם מידע מקצועי ולקבל הדרכה וייעוץ בנושא מאנשי המקצוע.

מי מועמדת לניתוח הצרת נרתיק?
המאפיינים הבולטים של האוכלוסיה הנשית המבקשת לעבור ניתוח הצרת נרתיק הם נשים בגילאי 35-45 שסיימו להרחיב את המשפחה ואינן מתכננות הריונות נוספים, נשים שמדווחות על פגיעה בהנאה בעת קיום יחסי מין עקב התרחבות הנרתיק ונשים שסובלות מבריחת שתן עקב היחלשות השרירים באזור האגן.

השפעות הלידה על התרחבות הנרתיק
אחת מהשפעות הלידה הפחות מדוברות שמגבירות את הצורך בהצרת נרתיק היא פרוצדורת "חתך החיץ", במהלכה חותכים באופן מכוון חתך בפתח הנרתיק על מנת להרחיבו ולאפשר לתינוק לצאת ביתר קלות. פרוצדורה זו על אף שהפכה כמעט נורמטיבית מלחיצה נשים רבות שמתחילות לעשות עיסויים ותרגילים שונים בזמן ההריון שיכולים אולי למנוע את החתך.

הבעייתיות בפרוצדורה, שבסך הכל נועדה למנוע קרע לא מתוכנן בפתח הנרתיק, היא שסגירת החתך ותפירתו עם סיום הלידה נעשת פעמים רבות על ידי מתמחים שאינם תמיד יודעים כיצד לתפור את העור באופן מיטבי. במקרים אלו העור באזור אומנם מתאחה אך לא באופן אופטימאלי ומהודק.

אז למה לעבור ניתוח הצרת נרתיק?
אי אפשר להחזיר את הזמן ואת הגוף לאחור, שינויים שמתרחשים בגוף הם לרוב טבעיים ולא ניתן למנוע אותם לחלוטין או לתקנם ללא התערבות כירורגית. נשים אחרי לידות מרגישות פעמים רבות בשינוי שחל בגופן בכלל, ובשינוי שחל באזור הנרתיק בפרט. לרוב פתח הנרתיק הופך רחב יותר, השרירים באזור רפויים יותר וכתוצאה מכך התחושה בעת קיום יחסי מין היא של חיכוך מינמאלי עד בלתי מורגש.

ניתוח הצרת נרתיק לא רק מטפל בבעיות הרפואיות של צניחת קירות הנרתיק, אלא הוא מעניק פתרון גם לתופעת הלוואי של חוסר ההנאה מקיום יחסי מין על ידי הידוק הקירות והצרת הנרתיק לקבלת חיכוך מקסימאלי.

נשים שעברו את הניתוח מספרות שהוא שינה את חייהן. אם לפניו לא חשו הנאה ועונג בעת קיום יחסי מין והם הפכו להיות לנטל וגררו בעיות רבות באינטימיות הזוגית ובזוגיות בכלל, לאחר הניתוח השתנה המצב, וההנאה ואיתה גם התשוקה חזרו לחייהן.

כמה עולה ניתוח הצרת נרתיק?
מחירו של הניתוח מוערך בכמה אלפי שקלים להליך, ומשתנה בהתאם לצורכי המטופלת. כיום קופות החולים אינן מסבסדות את הניתוח, אולם מטופלות בעלות ביטוחי בריאות משלימים יכולות להיעזר בהם.

את הניתוח מבצעים מנתחים פלסטיים וגניקולוגים, כאשר ההמלצה היא לעבור את הניתוח אצל גניקולוג המתמחה בשיקום רצפת האגן או אצל מנתח פלסטי שזה תחום התמחותו הספציפי.