ניתוח הצרת נרתיק

כל מה שחשוב לדעת על ניתוח הצרת נרתיק

לאחר מספר לידות ועם התבגרות הגוף, נרתיק האישה נוטה להתרחב ולמרות האלסטיות והגמישות הטבעית שלו הוא אינו חוזר למימדיו הקודמים. בפועל, שרירי האגן נחלשים והקירות הקדמיים ו/או האחוריים של הנרתיק צונחים, מה שמוביל להתרחבותו. הבעיה עם התרחבות הנרתיק יכולה להיות רפואית, אך עבור רוב הנשים הבעיה היא בעיקר ההשלכות של אותה התרחבות נרתיק על חיי החברה שלהן (הפחד מפני בריחת שתן) וחיי המין שלהן- החיכוך בין איבר המין של הגבר לאישה יורד משמעותית בעת קיום יחסי מין ופוגם בהנאה המשותפת. הפתרון הרפואי והפלסטי עבור בעיה זו הוא ניתוח הצרת נרתיק.

מחפש מידע אודות ניתוח הצרת נרתיק?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהו ניתוח הצרת נרתיק
ניתוח הצרת נרתיק מטפל בצניחת קירות הנרתיק, מחזק אותם ומצר את קוטר הנרתיק. פעמים רבות מטרת הניתוח המרכזית היא שיפור איכות יחסי המין לאחר שהנרתיק התרחב עקב הלידות והגיל. ההתרחבות מפחיתה את החיכוך של אברי המין ואת ההנאה, יכולה ליצור כיסי אוויר ולעיתים קולות המביכים את בני הזוג בעת שהם מקיימים יחסי מין. בממוצע התרחבות הנרתיק מתרחשת לאחר הלידה השלישית, אך כמובן שישנן נשים שכבר אחרי הלידה הראשונה או השנייה חשות (יחד עם בן זוגן) בשינוי. בנוסף, הניתוח מטפל בבעיות רפואיות בעלות משמעות רבה כמו צניחת קירות רצפת האגן ובריחת שתן.

התאמה לניתוח הצרת נרתיק
הניתוח מיועד לנשים מעל גיל 40, לאחר לידה, שהשינוי במבנה הנרתיק פגע בהן מבחינה בריאותית או פגע ביחסי המין שלהן עם בן זוגן ובהנאה המשותפת. לרוב נשים אלו עברו מספר לידות העולה על שלוש, לידות מכשירניות או שילדו תינוקות במשקל גבוה. נשים נוספות שיהיו מועמדות מתאימות לניתוח הן נשים מעשנות ונשים הסובלות מאסטמה ומשתעלות באופן תכוף, מה שמגביר את הלחץ על הנרתיק ויכול להביא לצניחת קירות הנרתיק.

כמו כן, גם נשים שאובחנו כסובלות מצניחת קירות הנרתיק יהיו מועמדות לניתוח הצרת נרתיק, כאשר במקרים אלו הטיפול בהן משלב בנוסף לפן האסתטי והבין אישי גם טיפול רפואי למניעת בריחת שתן. 

קבוצה נוספת וייחודית של מועמדות לניתוח הצרת נרתיק מורכבת מנשים צעירות שנולדו עם נרתיק רחב וסובלות עקב כך מבחינה אישית, אינטימית, אסתטית ומבחינה רפואית.

הניתוח אינו מומלץ לנשים המתכננות הריונות נוספים בעתיד, שכן במהלך הלידה, מתרחב הנרתיק, מה שיכול לפגום בתוצאות הניתוח, לבטל אותן ולהרחיב חזרה את קוטר הנרתיק.

הליך ניתוח הצרת נרתיק
ניתוח הצרת נרתיק נחשב ניתוח פשוט במהלכו מצירים בעיקר את פתח הנרתיק למימדים טבעיים. במהלך הניתוח מקלף מעט המנתח את המעטה של הקיר האחורי של הנרתיק ועושה בו חיתוך משולש. חיתוך זה מאפשר למנתח לתפור מחדש את הנרתיק תוך קירוב הקירות, ולמעשה להצר את המעבר. הרמת קירות הנרתיק נעשית על ידי שימוש בשרירי האגן אותם מחזק המנתח.

הניתוח מבוצע תחת הרדמה אפידוראלית ונמשך כחצי שעה.

החלמה מניתוח הצרת נרתיק
ההחלמה מניתוח הצרת נרתיק נחשבת קלה יחסית, כאשר עוד ביום הניתוח משוחררת המטופלת לביתה. ההחלמה כוללת כאבים ואי נוחות באזור הנרתיק, אך ניתן לפתור זאת באמצעות משככי כאבים ושהייה באמבטיות פושרות שירככו את המקום ויאיצו את החלמתו. ההמלצה היא לנוח בבית למשך שבוע עד 10 ימים לאחר הניתוח ורק אז לחזור לשגרה.
מבחינת קיום יחסי מין רצוי לחכות כשלושה שבועות עד חודש וחצי לאחר הניתוח עד לקיום יחסי מין מלאים.

תוצאות ניתוח הצרת נרתיק
לאחר הניתוח ניתן להרגיש בשינוי באופן מיידי. קוטר הנרתיק יהיה קטן יותר ושרירי הואגינה חזקים יותר. מספר נשים אף מדווחות על כל שהנרתיק חזר למימדיו הטבעיים, קודם הלידות.
מבחינת יחסי המין - החיכוך בעת קיום יחסי מין יהיה גדול וההנאה המשותפת מובטחת.

נשים שמחליטות לעבור ניתוח הצרת נרתיק עושות זאת קודם כל למען עצמן וכן למען הזוגיות שלהן. מדובר בהחלטה לא קלה, שכן מדובר באזור רגיש ואינטימי, אך מי שמחליטה לעבור אותו מדווחת על תוצאות טובות ושביעות רצון העונה על כל הציפיות. חשוב כי טרם הניתוח תתייעץ המטופלת עם מנתח פלסטי בכיר ובעל ניסיון בתחום, על מנת לחוש בנוח ובביטחון מלא בעת הניתוח. היחס האישי עם הרופא מאפשר מאוחר יותר גם להתייעץ איתו בחופשיות וללא מבוכה בזמן ההחלמה.

את ההבדל בקוטר הנרתיק יחוש בעיקר בן הזוג, שמידת ההנאה שלו מהחיכוך תעלה, ולפיכך, במידה והניתוח מבוצע רק בשל הפן האסתטי ולא בשל פן רפואי על האישה לקחת בחשבון שהיא עוברת אותו בעיקר בשביל בן זוגה ובשביל הזוגיות.