ניתוח הצרת קיבה

כל מה שחשוב לדעת על ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת, בלון או שילוב

ניתוח הצרת קיבה הוא ניתוח המוכר ביותר בתחום ניתוחי ההרזיה (ניתוחים בריאטריים). הניתוח מיועד לאנשים הסובלים מהשמנת יתר, ובעיקר השמנת יתר חולנית, שאינם מסוגלים להפחית במשקל בכוחות עצמם. מטרת הניתוח היא לצמצם את נפח הקיבה של המטופל ולהפחית את כמות המזון הנספגת בגוף. בכך, מסייע הניתוח לירידה במשקל ועליה באיכות החיים של המטופל.

מחפש מידע אודות ניתוח הצרת קיבה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

ניתוח הצרת קיבה - שיטות
ישנן מספר שיטות לביצוע ניתוח הצרת קיבה עליהן נפרט ונסביר למי מתאימה כל שיטה ואילו סיכונים כרוכים בכל אחת מהשיטות.

ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת סיליקון או סיכות
ניתוח הצרת קיבה בשיטת טבעת הסיליקון - במסגרת הניתוח חותך המנתח ארבע פתחים קטנים בדופן הבטן, דרכם מוחדרים מכשירי הניתוח. בניתוח כורך המנתח טבעת סיליקון סביב חלקה העליון של הקיבה ובזאת יוצר כיס קטן שהופך לקיבה החדשה של המטופל. קוטר הטבעת הוא שקובע את קצב מעבר המזון לשארית הקיבה והוא ניתן לשינוי. הניתוח יוצר אצל המנותח תחושת שובע כבר בשלבים הראשונים של האכילה. ניתוח הצרת קיבה בטבעת מבוצע בהרדמה כללית והטבעת והצינורית נשארות בגוף לכל החיים.

ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת מתאים לסובלים מעודף משקל, שיוכלו לשלוט ברצונם להגדיל את קוטר הטבעת בשביל לאכול יותר. יתרונו המרכזי של הניתוח הוא היותו הפיך. חסרונותיו הם האפשרות לשלוט בקוטר הטבעת (מה שיוצר פיתוי), העובדה כי הפרזה באכילה תביא להקאות והאפשרות הנדירה שהטבעת תחדור אל תוך הקיבה. אחוזי ההצלחה של הניתוח עומדים על 60-80 אחוז הפחתה של עודף המשקל, אך כ-25% מהמנותחים עלולים להזדקק לניתוח חוזר. עוד נציין כי שיטה זו אינה מתאימה לזוללי מתוק.

ניתוח המשלב בין סיכות לטבעת לצורך הצרת קיבה - ההליך הניתוחי כולל פתיחת הבטן מעצם החזה ועד הטבור. המנתח מפריד את הקיבה לשני חללים באמצעות סיכות ולאחר מכן מצר את המעבר בין שני החלקים על ידי שימוש בטבעת. ניתוח זה המשלב בין הסיכות לטבעת מתאים למטופלים שיתקשו לשלוט בפיתוי להגדיל את קוטר הטבעת בשיטת הטבעת בלבד. לניתוח המשולב מספר יתרונות בהם היותו הפיך והעובדה שקצב ההרזיה מהיר. כמו כן לאחר הניתוח המשולב יש פחות תלות במעקב רפואי, כיוון שהמנותחים נאלצים לאמץ הרגלי אכילה חדשים כדי לא להקיא ואין חשש שיידחסו אוכל. חסרונות הניתוח כוללים איסור על אכילת לחם, מוצרי מאפה וכדומה. בפרוצדורה זו ניתן להפחית כ-70% מהמשקל העודף, אך חשוב לדעת שכ-30% מהמנותחים יזדקקו לניתוח חוזר.

ניתוח הצרת קיבה באמצעות החדרת בלון
ניתוח הצרת קיבה העושה שימוש בבלון מפולינור מבוצע ללא הרדמה כללית, אלא טשטוש בלבד וכולל התאוששות קצרה של שעתיים. במסגרת הניתוח מותאם הבלון למבנה הקיבה של המנותח ותופס כשליש עד מחצית מנפחה. פרוצדורה זו נחשבת לחדשה יחסית ומיועדת למנותחים הסובלים מעודף משקל ואינם מעוניינים בפעולה כירורגית. שיטת הבלון אינה מתאימה לאלו האוהבים לנשנש, שכן גם לאחר הניתוח ניתן לאכול כמויות אוכל קטנות ללא הפרעה. כמו כן, השיטה אינה מתאימה למי שנותח בעבר בקיבתו. יתרונותיה של השיטה כוללים את העובדה שלניתוח סיבוכים מעטים ושניתן לחזור על הפעולה. החסרונות כוללים סכנה מדליפת הבלון והתרוקנותו.

חשוב להזכיר שניתוח הצרת קיבה בכל שיטה שהיא אינו תרופת פלא להשמנה. הניתוח כולל סיכונים ולאחריו יש לשנות את הרגלי האכילה ולעסוק בפעילות ספורטיבית על מנת לשמר את הירידה במשקל. עוד חשוב לדעת שחלק מניתוחי הצרת הקיבה כלולים בסל הבריאות ויש לברר עליהם דרך קופות החולים.

ניתוח הצרת קיבה - החלמה
לאחר שעברתם ניתוח הצרת קיבה יש להקפיד על הרגלי תזונה נכונים הכוללים לעיסה של האוכל ארוכות, אכילה מסודרת, הימנעות ממזון שמכיל סיבים כמו לחם, בננות וכדומה, הימנעות ממשקאות מוגזים ועוד. כמו כן יש לשתות כשעה וחצי לפני הארוחה, שכן נפח הקיבה לא יכול להכיל מזון ושתייה בו זמנית. בנוסף, יש לעסוק בספורט, כדי לא לאבד רקמות שריר בזמן הירידה במשקל.