ניתוח קיצור קיבה

כל השיטות לביצוע ניתוח קיצור קיבה (מעקף קיבה)

ניתוח קיצור קיבה המכונה גם ניתוח מעקף קיבה הוא אחד מניתוחי ההרזיה שמקטינים את נפחה של הקיבה ואת כמות המזון הנספג בקיבה. מרבית המנותחים הן נשים במגוון גילאים, חלקן עם נטייה גנטית להשמנה וחלקן השמינו לאחר הריונות ולא הצליחו לרדת. יתר המנותחים הם אנשים הסובלים מ BMI הגבוה מ- 35 או 40, כלומר אנשים הסובלים מהשמנת יתר.

מחפש מידע אודות ניתוח קיצור קיבה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

הליך ניתוח קיצור קיבה (מעקף קיבה)
ניתוח קיצור קיבה מבוצע בפועל על ידי תפירת הקיבה והקטנת נפחה. בניתוח זה המכונה Gastric Bypass המנותח נמצא בהרדמה כללית בעת שהמנתח תופר את קיבתו, כך שרק חלק ממנה נשאר פעיל. את החלק הפעיל מחבר המנתח ישירות למעי הדק ובכך מצמצם את נפח הקיבה ומאיץ את תחושת השובע. המעקף של חלק מהמעי שיוצר המנתח מצמצם את אזור ספיגת המזון ובכך מונע ממזון רב להתעכל בגוף, והוא יוצא ממנו כפסולת.

הניתוח נמשך בין שעתיים לשלוש שעות ולאחריו נדרש אשפוז הנע בין יומיים לארבעה ימים בהתאם למורכבות ההליך, החלטת הרופא וההתאוששות האינדיווידואלית של המנותח.

פרוצדורה זו מתאימה למנותחים שכשלו בניתוחי הטבעת ולאוהבי המתוק. יתרונה המרכזי של השיטה הוא הפחתה משמעותית במשקל תוך גמילה ממתוקים. בנוסף, הנתונים מראים כי לאחר הניתוח כ- 90% מבעיות הבריאות של המטופלים אשר נלוו להשמנה נפתרות באופן חלקי או מלא.
בין הבעיות הנפתרות לאחר הניתוח: דום נשימה בשינה, כאבי גב, סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, מחלות זיהומיות, מחלות לב וכלי דם, מחלות אנדוקריניות (פעילות בלוטות) ודיכאון.

הסיכונים של ביצוע הניתוח כוללים דימומים, זיהומים, מחסור בוויטמינים ובמינרלים, הפחתה דרמטית במשקל שפוגעת במצב הרוח ועוד.

החלמה ניתוח קיצור קיבה (מעקף קיבה)
לאחר ניתוח מעקף קיבה נדרש אשפוז של לילה אחד לפחות. למחרת הניתוח עובר המנותח בדיקה עם חומר ניגודי שבוחן האם התפירה שלמה, אין דליפה ובאם המעבר שנותר למעי תקין. עקב הבדיקה ניתן ביום זה לשתות רק נוזלים צלולים. ביום השני לאחר ניתוח קיצור קיבה ניתן להתחיל לאכול מאכלים נוזליים ולהמשיך בצריכת מזון נוזלי במשך שבוע. דגשים נוספים בתחום המזון שיש לשים אליהם לב לאחר ניתוח מעקף קיבה כוללים את האיסור על אכילת ירקות ופירות סיביים והימנעות ממאכלים בעלי טעם עז ומרוכז שעלולים לגרום ל- 10% מהמנותחים ל"תסמונת ההצפה", הכוללת הופעה של כאב בטן עוויתי, הזעה, דפיקות לב וחולשה שמופיעים בסמוך לאכילת סוכרים מרוכזים.

חלק נוסף בהחלמה ובחיים לאחר ניתוח קיצור קיבה הוא נטילת מולטי ויטמינם וכדורי סידן לכל החיים. הסיבה לנטילת הכדורים היא שאותו חלק שעוקפים במעי הוא החלק בו אמורים היו ויטמינים טבעיים להיספג בגוף וכעת אין זה אפשרי.

ניתוח הרזיה מסוג קיצור קיבה נחשב לקל יחסית בהקשר לתקופת החלמה למול ניתוחי הרזיה אחרים, שכן המטופל אינו סובל מכאבים רבים ויכול לחזור לפעילות יומיומית באופן מהיר יחסית.

תוצאות ניתוח קיצור קיבה (מעקף קיבה)
התוצאות הצפויות לאחר מעבר של ניתוח קיצור קיבה כוללות הורדה של 72% בממוצע ממשקל הגוף בשנה שלאחר הניתוח, שמירה על כ-60% מהירידה במשקל גם לאחר 10-14 שנים מהניתוח ושיפור ניכר במגוון בעיות בריאות הקשורות להשמנת יתר.