ניתוח שרוול קיבה

כל מה שחשוב לדעת על ניתוח שרוול קיבה

אחד מניתוחי ההרזיה שיותר ויותר אנשים נחשפים אליהם הוא ניתוח שרוול קיבה. ניתוח שרוול קיבה יכול להיות פתרון מצוין עבור מטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית או בעלי BMI 35 ומחלות נלוות (כגון אנמיה או מחלת קרוהן), המונעות מהם ניתוחי הרזייה אחרים.

מחפש מידע אודות ניתוח שרוול קיבה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהו ניתוח שרוול קיבה?
ניתוח שרוול קיבה הוא ניתוח הרזיה במהלכו מסירים כ- 85% מהקיבה ואת יתר הקיבה מעצבים בצורת גליל או שרוול (ומכאן שמו של הניתוח). בניתוח זה, בניגוד לצורות אחרות של ניתוחי הרזיה, תפקוד הקיבה נשמר במלואו. מאחר שהקיבה ממשיכה לתפקד כרגיל, ללא טבעות שחוסמות אותה או תפירה, אחד היתרונות של הניתוח הוא שיש הרבה פחות הגבלה על המזונות שמותר למטופלים לצרוך לאחר הניתוח, וכל שעל המטופלים לשמור עליו היא צריכה של כמות מזון קטנה בכל פעם. בנוסף, הסרת חלק גדול מהקיבה גורם גם לירידת הורמון הרעב גרלין, וכך מושגת תחושת שובע מוקדמת. הניתוח אורך בין שעה לשעתיים ומשך האשפוז הנדרש אחריו נע בין יום אחד ליומיים.

מבחינה רפואית היתרון הגדול של הניתוח טמון בעובדה שהוא אינו כולל מעקף של המעיים ולכן המטופלים לא סובלים מסיבוכים דוגמת אנמיה, חסימות מעיים, אוסטיאופורוזיס ומחסור בויטמינים וחלבונים. ניתוח שרוול קיבה מתאים לאנשים הסובלים מאנמיה, מחלת קרוהן או בעיות אחרות שבעטיין ניתוח מעקף קיבה מהווה עבורם סיכון.

החיסרון העיקרי של ניתוח שרוול קיבה הוא שהניתוח לא תמיד עומד בציפיות של המטופלים לירידה משמעותית במשקל (לרוב לאחר הניתוח נצפית ירידה של 55% בממוצע מהמשקל העודף בתוך שנה מביצוע הניתוח לעומת ירידה של 70% בממוצע מהמשקל העודף בניתוחי הרזיה אחרים).

למי מתאים ניתוח שרוול קיבה?
ניתוח שרוול קיבה לצורך הפחתה במשקל מיועד למטופלים הסובלים מהשמנה קיצונית או השמנת יתר בליווי מחלות הקשורות להשמנה. עבור מטופלים עם BMI גבוה במיוחד שביצוע ניתוחים להרזיה יכול לסכן אותם ניתוח שרוול קיבה נחשב לאפשרי ולפתרון הטוב ביותר. עבור אוכלוסיה זו מבוצע ניתוח שרוול קיבה כחלק ראשון בהליך דו שלבי, בכדי לאפשר למנותחים לרדת במשקל לפני השלב השני בו יעברו ניתוח בריאטרי דוגמת מעקף קיבה.

גם עבור אנשים הסובלים מ- BMI נמוך ומחלות נלוות שרוול קיבה יכול להיות פתרון מעולה. כמו כן מטופלים רבים בוחרים בניתוח זה בכדי להימנע מניתוח מעקף קיבה והחדרת עצם זר לגופם.

מהם היתרונות של ניתוח שרוול קיבה?
חלק מהיתרונות של ניתוח שרוול הוזכרו עוד קודם אבל ברצוננו לחדד אותם. דבר ראשון העובדה כי הקיבה ממשיכה לתפקד באופן נורמטיבי מאפשר למנותחים לאכול כל מזון בו הם חפצים. בנוסף, השמירה על הקיבה כמות שהיא מונעת את בעיית "תסמונת ההצפה" הפוגעת בחלק מהמנותחים שעברו מעקף קיבה. יתרון שני הוא ההפחתה המשמעותית בהורמון הרעב גרלין עקב הסרת חלק רב מהקיבה.  

ניתוח שרוול קיבה - סיכונים
כמו בניתוחים אחרים המכונים ניתוחי הרזיה גם לניתוח שרוול קיבה מספר סיבוכים שיש לקחת בחשבון טרם עוברים את הניתוח. הסיבוכים האפשריים לאחר הניתוח כוללים דליפה מהקיבה ופיסטולה, פקקת ורידים עמוקים, תסחיף ריאתי, דימום לאחר ניתוח, מצוקה נשימתית חמורה ודלקת ריאות. הסיבוכים נדירים ביותר.

בסופו של דבר הצלחת הניתוח תלויה במעקב רפואי, דיאטני ופסיכולוגי והטמעת שינויים דיאטנים, הרגלי אכילה ופעילות ספורטיבית באורח החיים של המנותח.