סקלרותרפיה

העלמת ורידים וטיפול בצלוליט באמצעות הזרקת חומר מטרש

תופעות של צלוליט או ורידים בולטים ברגלים (דליות) הן תופעות נפוצות מאד המופיעות בעיקר אצל נשים. קרוב ל- 40% מהנשים בעולם המערבי סובלות מהתופעה לעומת 16% בלבד מהגברים. צלוליט נחשב לבעיה אסתטית מטרידה והחיפוש אחר טיפול בצלוליט שיהיה מהיר וקל הביא לגילוי שיטת סקלרותרפיה (הזרקת קצף). במסגרת שיטה זו פוגעים באותם ורידים בולטים, מה שגורם להם להתכווץ ולהיספג בגוף. 

מחפש מידע אודות סקלרותרפיה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מהי הסיבה להופעת ורידים בולטים?
תופעת הדליות (ורידים בולטים) מכונה בשפה הרפואית אי ספיקה ורידית ומשמעותה שהורידים מתקשים לבצע את תפקידים כראוי, מצטברים בהם שאריות שומן, רעלים ועוד והם, בשל כך, מתחילים לבלוט.

תפקידם של ורידים תקינים הוא למנוע מהדם לרדת לכפות הרגליים ולהצטבר שם, ובמקום זאת הם מכוונים אותו לזרום בכיוון הלב. הדבר מתאפשר בזכות שסתומים חד כיווניים המצויים בכל וריד ווריד. כאשר השסתומים הללו נפגעים משובשת פעילות הורידים והדבר מתבטא בהצטברות דם בורידים, התנפחות שלהם ועלייה לכיוון פני העור. מבחינה ויזואלית הדבר בה לידי ביטוי בורידים גדולים שניתן לראות מבעד לעור, לעיתים גם בתצורה של צלוליט.

הנטייה לפתח ורידים בולטים מקורה ככל הנראה בפגיעות גנטית העוברת בתורשה, אך לא רק, גורמים נוספים להיווצרות דליות הם: עמידה ממושכת על הרגלים, השמנת יתר והריונות. חשוב לציין כי בעיה של ורידים בולטים איננה בעיה אסתטית בלבד ואין להתעלם ממנה, שכן דליות יכולות לגרום לכאבים, בעיות בזרימת הדם, בצקות, כיבים ועוד.

צלוליט בלבד, עד כמה שהתופעה לא נעימה, הינה רק בעיה אסתטית שאינה גורמת לכאבים.
 
סקלרותרפיה - מידע מקיף על ההליך הטיפולי
מדובר בהליך פשוט יחסית שאינו כולל התערבות כירורגית. טיפול זה נעשה על יד רופא מומחה במרפאה או קליניקה מקצועית. ההליך משלב שימוש באולטרה סאונד שעוזר לרופא במציאת הורידים הפגומים ובבחירת נקודה מושלמת להזרקת החומר המטרש (חומר מוקצף).

הטיפול הוכיח את עצמו וקיים כבר זמן רב. פרט ליתרון הברור של העלמת הורידים הבולטים במהירות ולצמיתות, ישנם שני יתרונות נוספים לטיפול:
1. הראשון, המטופל/ת יכול/ה לחזור כבר באותו יום לשגרה (להוציא מספר מצומצם של אילוצים)
2. השני - הטיפול קצר מאוד (מספר דקות), הוא אינו פולשני ולא מערב חתכים או הרדמה.

על מנת להשיג תוצאה מושלמת ולהעלים את כל הורידים הבולטים יש לקיים סדרת מפגשים שאורכה נקבע על ידי הרופא ובהתאם למספר הורידים הבולטים ולתגובה לטיפול. ההפרש בין טיפול לטיפול הוא בערך שלושה שבועות.

הליך העלמת ורידים
נהוג לכנות את השיטה "אקו סקלרותרפיה" בשל מעורבות האולטרה סאונד בהליך. הרופא משתמש באולטרה סאונד לאתר את המיקום המדויק להזרקה של החומר המטרש - דמוי קצף.

החומר המוקצף מוזרק ישירות לווריד הפגום. החומר פוגע בחלק הפנימי של הוריד, הורס אותו ומביא להיווצרות דלקת. בשלב מאוחר יותר הווריד מתכווץ, מתפרק ונספג על ידי הגוף. לאחר הטיפול חובשים את האזור בתחבושת אלסטית וניתן לחזור לשגרה.

מה קורה לאחר טיפול העלמת ורידים?
לאחר 24 שעות יש להסיר את התחבושות לנקות היטב את האזור ולחבוש אותו שנית, רק למשך היום, עד לביקורת אצל הרופא המטפל. חשוב לדעת שמייד לאחר הטיפול האזור יראה מודלק ובצקתי ועשויים להופיע גם קרישי דם, אך כלל התופעות הללו יעלם תוך מספר שבועות.

עד החלמה מלאה מומלץ להימנע משמש, מעמידה ממושכת על הרגליים ומנעילת נעלי עקב.

העלמת ורידים בסקלרותרפיה - סיכונים ותופעות לוואי
כמו בכל פרוצדורה טיפולית גם טיפול אקו סקלרותרפיה (טיפול הזרקת קצף) עשוי לסכן את המטופל אם כי בסבירות נמוכה מאוד.

תופעות לוואי: רגישות וכאב באזור המטופל, הופעת כתמים חומים שנעלמים תוך פרק זמן מסוים, תתכן פיגמנטציה של העור, פקקת ורידית שטחית שגורמת לכאבים, וכן, הזרקה שגויה לעורק עשויה לגרום לנמק. ככל שתשכילו לבחור בבעלי מקצוע מנוסים יותר ומקצועיים יותר כך יקטן הסיכון לסבול מתופעות לוואי כלשהן.

מטופלות שעוברות את הטיפול מדווחות בדרך כלל על שביעות רצון רבה מתוצאות הטיפול וממהלכו. אומנם ההליך עצמו אינו נעים, ויש התמודדות עם מספר תופעות לוואי, אך, בסיכומו של טיפול, התוצאות שהוא מציג הן לצמיתות וורידים שנהרסו לא ישובו עוד. מומלץ להמשיך להיות במעקב של הרופא המטפל גם לאחר הטיפול, על מנת לשמר את התוצאה ולבחון אילו שינויים באורח החיים יסייעו בשמירה על התוצאות (דוגמת הקפדה על מנוחה מפעם לפעם לאחר עמידה ממושכת / גריבת גרביונים / ועוד).