צילום שיניים CT

צילום שיניים ב-CT לאבחון ולטיפול בשיניים

העיניים של רופא השיניים לא יכולות לראות את כל מה שנמצא בתוך הפה ללא עזרים טכנולוגיים. לשם אבחון מדויק של בעיות שיניים יש צורך בשימוש בצילומי CT אשר מעניקים תמונה מדויקת של השיניים. ישנם סוגים שונים של צילומי שיניים כאשר לכל סוג צילום יש מטרה טיפולית שונה. צילום שיניים CT נועד לתת תמונה מקיפה ותלת ממדית של השיניים לפני טיפולי שיניים כמו השתלות ועקירות.

מחפש מידע אודות צילום שיניים CT?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

צילום שיניים CT - מידע כללי
CT או בשמו המלא Computed Tomography הוא צילום מקיף של איבר בגוף הנעשה באמצעות קרני רנטגן אשר מצלמות בזוויות שונות את האיבר. על ידי הצילום המקיף ניתן בסופו של דבר לקבל תמונה של המבנה הפנימי של האיבר ולאבחן את מצבו הרפואי. הטכנולוגיה נמצאת בשימוש בכל תחומי הרפואה ובייחוד ברפואת השיניים ככלי אבחוני לפני טיפולים. מכיוון שצילומי CT מסייעים מאוד לקידום הבריאות, ממציא המכשיר קיבל עליו פרס נובל.

צילום שיניים CT - תהליך
צילום שיניים CT הוא צילום רנטגן אשר יחד עם טכנולוגיית הדמיה מאפשר לראות את מבנה הפה בצורה מדויקת בשלושה מימדים. בעזרת צילום CT, רופא השיניים יכול לראות את מצב העצמות בפה, את איכותן ורמת הצפיפות שלהם, את תעלות העצבים והסינוס המקסילרי.

ישנן מרפאות שיניים אשר ניתן לערוך אצלן כחלק מהטיפול צילום שיניים. אך לרוב, צילומי שיניים ככלל וצילומי CT בפרט נערכים במכון נפרד אשר מחזיק את הציוד לצילום שיניים. צילום שיניים ב- CT נמשך לא יותר מדקה כדי לא לחשוף את המטופלים לקרינה. הוא נערך בישיבה כאשר המכשיר מקיף את הפנים ומצלם את השיניים.

צילום CT לא נעשה לכל מטרה או בזמן אבחון בעיות שגרתיות בשיניים. לרוב, עורכים צילום CT לפני טיפולי שיניים מורכבים יותר המצריכים תכנון וראייה מדויקת של האזור שבו רוצים לטפל, דוגמת טיפול השתלת שתלים דנטאליים בשיניים. בטיפול שיניים הכולל שתלים דנטאליים יש לערוך לפני כל השתלה צילום CT מקדים שבאמצעותו אפשר לראות את המיקום המדויק שבו רוצים לשים את השתל. כמו כן צילומי CT לשיניים נערכים לפני עקירות מסובכות וכדי לאתר דלקות וגידולים.

שמירה על בטיחות בצילומי CT
חשוב לזכור שצילום שיניים ברנטגן או כל סוג אחר של צילום שיניים כרוך בקרינה שיכולה לפגוע בבריאות שלנו. לכן, אם צילום השיניים אותו אנו מתבקשים לעשות אינו הכרחי עבור הטיפול, מומלץ בחום שלא לעשות אותו. כמו כן, בעת צילום השיניים כדאי לשים סינר מגן על מנת לשמור על הגוף מפני קרינה.