קשיים בקריאה בעקבות הפרעה בראיה

טיפולי עיניים

באזור גיל 5 ומעלה מתחילים הורים ללמד את ילדיהם לקרוא, על מנת להכין אותם לכיתה א'. ילדים שאינם מוכנים לקרוא או מתקשים בקריאה לרוב מתוייגים כבעלי לקויות למידה או הפרעת קשב וריכוז, כאשר למעשה יש סיכוי לא רע שהקושי אינו נובע מלקות למידה או בעיית קשב, אלא מבעיית ראייה.
מחפש מידע אודות קשיים בקריאה בעקבות הפרעה בראיה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

בפועל, לכ- 10% מהילדים יש בעיית ראייה כלשהי, אשר יכולה להפריע להם בזמן שהם נדרשים להתחיל לקרוא. הבעיות הנפוצות הן עין עצלה, רוחק ראייה, קוצר ראייה ובעיית מיקוד.

מתי צריך לחשוד שהבעייה היא בעיית ראייה?
1. הילד נוטה להתקרב לטלויזיה
2. הילד אינו מסוגל להתמיד בקריאה יותר מכמה דקות
3. הילד מתחמק מקריאה
4. הילד מתלונן על טשטוש ראייה, כאבי ראש או דמעות
5. בזמן קריאה הילד מטה את אחת העיניים לכיוון הדף

להלן הסבר על סוגי בעיות ראייה המשפיעות על יכולת הקריאה:
עין עצלה
עין עצלה מתפתחת בשל ליקוי בקריאת המסרים ששולחת אחת העיניים למוח. בתגובה העין השנייה מתחילה לפצות על כך, יכולת הראייה של העין העצלה יורדת, אך הליקוי הופך לבלתי מורגש. עין עצלה חיוני לאבחן בגיל 6-7 לפני שיהיה קושי רב לטפל בבעיה.

קוצר ראייה
מצב בו יש בעייה לראות דברים למרחוק, למשל את הדברים שהמורה כותבת על הלוח. פעמים רבות לא הילד הוא שמספר על הבעייה, אלא מי ששם לב לדבר הן המורות שרואות שהילד מכווץ את העניים. בדיקת עיניים תקבע את אופי וחומרת הבעיה.

רוחק ראייה
בעיה זו הפוכה לקוצר ראייה. במקרה זה הראייה לרחוק טובה, אולם הילד מתקשה לראות בבירור עצמים הקרובים אליו, כמו המחברת או הספר שעל השולחן מולו. לרוב, רוחק ראייה היא בעייה מולדת טוניתן לאתר אותה בבדחקת עיניים.

קושי במיקוד
מגוון הדרישות שמציב בית הספר מושתתות על יכולת מיקוד טובה. למשל, היכולת למקד לאורך זמן את הראייה בזמן כתיב או קריאה, או היכולת לעבור מקריאה מהלוח הרחוק ולכתיבה על המחברת הקרובה, מה שדורש שינוי מהיר של המיקוד.

בעיית מיקוד מאופיינת בכך שהעניים מתקשות לבצע את הפעולה. הפרעה במיקוד עלולה לגרום לכאבי ראש, טשטוש ראייה וראייה כפולה. בפועל ילד עם בעיית מיקוד יעתיק לאט ועם שגיאות מהלוח, יתחמק משיעורי בית וקריאה לאורך זמן.

לאחר אבחון ניתן לפתור את הבעיה באמצעות תרגילי מיקוד לעיניים שנותן האורטופטיסטית.