שיקום הפה

שיקום הפה על ידי השלמת שיניים

שיניים חסרות בפה הן מראה לא נעים לעין ויותר מכך, מחסור בשיניים בפה יכול להפריע בתפקוד של הפה ולפגוע בבריאות השיניים הנותרות ובאיכות החיים. על מנת למלא שן אחת או מספר שיניים חסרות, עוברים תהליך טיפולי המכונה שיקום הפה, שמעניק מראה ותחושה בריאה ויותר מכך - מפחית את הפגיעה בשיניים.
מחפש מידע אודות שיקום הפה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
שיקום הפה - מידע כללי
שיקום הפה הוא תהליך טיפולי שנועד להחזיר את מערכת השיניים לתפקוד מלא ולשפר את המראה האסתטי של הפה. טיפול שיקום הפה נעשה בעקבות מחסור בשן אחת או כמה שיניים או בשל הימצאותן של מספר שיניים פגועות או כאלו המיועדות לעקירה. שיקום הפה הוא תהליך רפואי הנמשך לאורך זמן והוא כולל בתוכו מספר של טיפולים כמו סתימות, השתלות שתלים דנטאליים, גשרים, עקירות, כתרים ועוד. מגוון הטיפולים שנכללים בטיפול שיקום הפה ומשך הזמן ששיקום הפה אורך תלוי במצבן הייחודי של שיניו של כל מטופל או מטופלת. 

שיקום הפה מחולק לרוב לשני סוגים של שיקום שיניים- שיקום קבוע ושיקום נייד. שיקום שיניים קבוע נועד להעניק פתרון קבוע בתוך הפה לשיניים חסרות. כלומר, תחליף לשיניים שלא מוציאים מהפה, התחליף מחובר לחניכיים בדרך קבע. טיפול שיקום שיניים קבוע כולל שתלים, כתרים וגשרים אשר קבועים בפה ואין צורך להוציא אותם.

הסוג השני הוא שיקום שיניים נייד והוא כולל מילוי של החלל החסר בפה (שן אחת או יותר) על ידי תותבות נשלפות. סוג זה של שיקום פה היה נפוץ בעבר, אך מאז ההתפתחות בשימוש בשתלים דנטאליים וגשרים הוא נמצא פחות בשימוש.

טיפול שיקום הפה - התאמה
שיקום הפה מתאים לכל מי שאיבד שיניים או שן אחת כתוצאה ממחלת חניכיים, עששת, תאונה, בשל נטייה גנטית או בשל גורמים אחרים. כאשר המחסור בשן נמצא במקום בולט הוא יוצר חלל שאינו נראה יפה ואסתטי בעיני רוב האנשים ובנוסף לכך יכול לפגוע בשאר השיניים שנשארו. ללא שיניים, היכולת של הלסת ללעוס נפגמת ובעקבות חוסר איזון בלחץ המופעל בחניכיים יכולות להתפתח בעיות רפואיות נוספות כמו תזוזה של שיניים. חוסר איזון זה יכול להוביל להתפתחות מרווחים או שחיקה של שיניים אחרות.

לאיזה רופא שיניים לפנות כשרוצים לעבור שיקום שיניים?
מכיוון שהתהליך של שיקום הפה כולל בתוכו מגוון רחב של טיפולים, על מנת לערוך אותם יש צורך ברופא אשר בקיא במגוון הטיפולים ויכול לתכנן את הטיפול לפי סוג הטיפול הנדרש בכל פרק זמן ואת מרווח הזמן הנחוץ לכל טיפול ולהחלמה ממנו. לשם כך מומלץ לערוך שיקום שיניים אצל מומחה לשיקום הפה - רופא שיניים מומחה בשיקום שיניים אשר עבר הכשרה מיוחדת בתחום של שיקום הפה והוא מוכשר ויכול לבנות את תוכנית הטיפול.