תופעות לוואי בניתוח הגדלת חזה

מידע על תופעות לוואי וסיבוכים בניתוח הגדלת חזה

ניתוחים פלסטיים הם ניתוחים לכל דבר ועניין, ולמרות שמטרתם אינה רפואית אלא אסתטית גם הם כוללים מספר תופעות לוואי וסיבוכים. ניתוח הגדלת חזה הוא ניתוח מבוקש במהלכו מגדילים את נפח החזה על ידי החדרת שתלים לחזה. הניתוח נחשב לבטוח ובעל סיבוכים מינימאליים. עם זאת, מוטב להכיר את תופעות הלוואי והסיכונים האפשריים על מנת שניתן יהיה להתמודד עימם במידה ויצוצו.
נציין כי מרבית תופעות הלוואי שמצויינות להלן הן נדירות, ומידי יום עוברות נשים רבות ניתוח הגדלת חזה בביטחה ובהצלחה, ונהנות מהתוצאות.

מחפש מידע אודות תופעות לוואי בניתוח הגדלת חזה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

תופעות לוואי בניתוח הגדלת חזה
ניתוח הגדלת חזה ככל ניתוח פלסטי או כירורגי אחר כולל בתוכו גם תופעות לוואי אפשריות וסיכונים. במסגרת הניתוח מחדיר המנתח הפלסטי את השתל הנבחר אל מעטפת השד, ממקם אותו וסוגר את החתך, כך שלא תיווצר צלקת גדולה הנראית לעין. ישנן כמה תופעות לוואי הנובעות מהתמודדות הגוף עם הטראומה והעצם הזר שהוחדר פנימה לחזה.

בזמן פגישת הייעוץ הראשונית עם המנתח הפלסטי עליו להסביר למטופלת על כלל תופעות הלוואי והסיבוכים האפשריים ואף להחתים אותה כי היא מודעת להם ומסכימה לעבור את הניתוח מתוך ידיעה. מנתח פלסטי שמיפה את המציאות אינו מעניק למטופלת את כל המידע לו היא נדרשת לצורך ביצוע החלטה מושכלת ומומלץ שלא לעבור אצלו את הניתוח. 

להלן רשימת תופעות הלוואי שנקשרות לניתוח הגדלת חזה.
חלק מתופעות הלוואי הללו שכיחות ביותר וחלקן נדירות. בכל אופן המנתחים הפלסטיים יודעים היום להתמודד עם כל אחת מהתופעות הרשומות מטה, כך שבמידה ונתקלתן בהן יש למי לפנות.

שדיים א-סימטריים -
אם טרום הניתוח התקיים חוסר סימטריה בגודל החזה, שלא בא לידי חשבון במסגרת הניתוח הוא ככל הנראה ישאר. במידה וחוסר הסימטריה התבטא בצורת השד או הפטמה ניתוח הגדלת חזה יבליט את חוסר הסימטריה הזו. מנתח פלסטי מומחה בתחום ידאג מראש ליצור מצב בו החזה יראה מאוזן וסימטרי לאחר הניתוח, אם על ידי החדרת שתלים בעלי נפח שונה ואם באמצעות דרכים אחרות. כאשר מתבוננים בזמן פגישת הייעוץ על החזה מומלץ לשים לב לנקודה זו.

רגישות לא שווה בחזה -
לעיתים לאחר ניתוח הגדלת חזה יש תחושה כי אחד השדיים רגיש יותר מהשני. זו תחושה נורמאלית ושכיחה שעוברת עם הזמן ואין צורך להיבהל ממנה. 

שדיים קשים וגבוהים -
בימים הראשונים לאחר הניתוח השדיים גבוהים וקשים. זו תופעה שכיחה בזמן ההחלמה והיא נובעת מהנפיחות הראשונית של החזה, העור המתוח ולעיתים מהצטברות הנוזלים שעוד לא התנקזה - שלושה גורמים שמביאים לכך שהחזה יהיה נפוח יתר על המידה וגבוה. עם חלוף הזמן השדיים יתרככו ויגיעו למקומם הרצוי.

עור מתוח ומבריק -
לאחר ניתוח הגדלת חזה העור של מעטפת השד נראה מתוח ומבריק. בפועל, העור אכן עוטף נפח שד גדול יותר ולכן, כמו בלון שניפחו עוד ועוד וגרמו לו להימתח, כך גם עור השד נמתח לאחר הניתוח ונראה מבריק. עם הזמן העור יתגמש, יקבל את הלחות הדרושה לו ויתאים את עצמו למצב החדש.  

שינוי בשיווי משקל -
אחד השינויים הגדולים לאחר ניתוח הגדלת חזה שמטופלות רבות לא חושבות עליו הוא השינוי באיזון הגוף, נקודת הכובד שלו ושיווי המשקל. לאחר הניתוח יש תוספת משקל חדשה בקדמת הגוף ועל המטופלת למצוא מחדש את נקודת שיווי המשקל שלה, ואת העמידה היציבה והטובה ביותר המותאמת למצב החדש (מומלץ לשים לב שלא מכופפים את הגב קדימה בשל המשקל החדש והעומס על הכתפיים).

סיבוכים אפשריים בניתוח הגדלת חזה 
כאמור, ישנם מספר סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח הגדלת חזה. מדובר בסיבוכים נדירים שבאים לידי ביטוי בעיקר מבחינה אסתטית במראה החזה ובתחושה. החשש מפני סיבוכים שונים הוא לגטימי וטבעי ביותר ועם זאת חשוב להבין שלא ניתן למנוע אותם לגמרי. בכל אופן, ההמלצה היא לבחור במנתח פלסטי מומחה בתחום בעל ניסיון רב בהגדלת חזה שידע להתמודד עם כל בעיה כירורגית.

בין הסיבוכים ניתן למנות:
עיוות השד; חוסר סימטריה בין השדיים; דליפה של השתל; קימור כפול; ירידה בתחושה; זיהום; דימום פנימי; קרע של שתל הסיליקון.
בכל אחד מהסיבוכים הללו ניתן לטפל במידה והוא מתגלה מוקדם ולכן אחריותה של כל מטופלת לפקוח עין על גופה ולגשת לטיפול רפואי בעת הצורך. עדיף לפנות ולהבין שזו קריאת שווא מאשר להתמודד לבד עם בעיה רצינית.

ושוב - על כלל תופעות הלוואי והסיבוכים האפשריים יסביר המנתח הפלסטי עוד בפגישת הייעוץ לפני קבלת ההחלטה הסופית לעבור את הניתוח. מנתח פלסטי שמייפה את המציאות ואינו מזכיר את האלמנטים הללו כחלק מהניתוח אינו מקיים את תפקידו במלואו ומסתיר מהמטופלת מידע חיוני. למרות שכלל תופעות הלוואי והסיבוכים נדירים, הם עדיין צריכים להיות חלק מהשיקולים בהחלטה האם לעבור ניתוח הגדלת חזה או לוותר.