אבחון מוקדם של פזילה

חושב שיש לך פזילה? אבחון מוקדם של פזילה הוא קריטי

אבחון מוקדם של פזילה אצל תינוקות ופעוטות הוא בעל חשיבות רבה. פזילה היא תופעה שניתן לתקן, וככל שעושים זאת מוקדם יותר כך נמנעים ליקויי ראייה ותפיסה נוספים שיכולים להתקיים עקב הפזילה הראשונית. אבחון פזילה נעשה אצל רופאי עיניים או אופטומיטריסט מומחה שלאחר סיווג הבעיה יוכל להמליץ על טיפול וללוות אותו.
מחפש מידע אודות אבחון מוקדם של פזילה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
סיבות להיווצרות פזילה
פזילה היא תופעה שנגרמת עקב חוסר איזון בין ששת שרירי העין, כאשר בפועל השרירים אינם מקבילים ואינם מצליחים להתמקד יחד על אותה הנקודה. בקרב תינוקות ופעוטות הפזילה השכיחה היא פזילה פנימה (אזוטרופית) שמופיעה בין רגע הלידה ועד גיל שישה חודשים.

במידה והפזילה אינה מאובחנת ואינה מטופלת היא עלולה לגרור אחריה בעיות נלוות שבחלקן קשה מאד לטפל ככל שעובר הזמן.

אבחון פזילה
אבחון של פזילה ניתן לעבור החל מגיל חצי שנה. את האבחון מבצע רופא עיניים שמודד את מקבילות צירי הראיה בעיני התינוק, ובוחן מבחינה מוטורית ותנועתית מדידה את תפקוד שתי העיניים. בנוסף לאבחון של פזילה, יכול אותו רופא עיניים לאבחן ולמנוע גם תופעה של עין עצלה.

טיפול בפזילה
הטיפול הראשוני בפזילה הוא תיקון אופטי שנעשה בסיוע משקפיים מיוחדים המתאימים למטרה זו. לאחר שרופא העיניים מבצע בדיקה לקביעת העדשות המתאימות לילד עליו להרכיב את המשקפיים באופן קבוע במשך שלושה עד ארבעה חודשים ולאחר מכן לחזור לביקורת.

הביקורת בוחנת את השפעת המשקפיים על תיקון הפזילה והניטרול שלה.

במידה ונעשה תיקון משמעותי ניתן להמשיך כרגיל ולהגיע לפגישות מעקב. במקרים בהם המשקפיים לא סייעו לתיקון הפזילה ככל הנראה יהיה צורך בניתוח תיקון פזילה שיעשה באמצעות מתיחה מחדש של שרירי העין, ואיזון שלהם.

בכל אופן, לאבחון מוקדם של פזילה בילדים יש חשיבות מכרעת. טיפול בפזילה ונטרול שלה באמצעים חיצוניים ללא ניתוח הינם אפשריים בעיקר בחודשים ובשנים הראשונות של הפעוט / ילד וכן, פזילה שאינה מאובחנת ואינה מטופלת יכולה לגרור בעיות עיניים נוספות כגון עין עצלה. כיום, כאשר הטכנולוגיה והרפואה מאפשרות להתמודד עם פזילה באופן אופטימאלי ולתקן אותה, בשלבים הראשונים, ללא ניתוח או טיפול פולשני, יש לנצל זאת ולעשות כל מאמץ להגיע לרופא העיניים כמה שיותר מוקדם מרגע שיש חשש לפזילה.

ילדים, נערים ומבוגרים שלא טיפלו בפזילה, אם בשל התקופה בה גדלו או בשל סיבות אחרות, יכולים לספר כי לפזילה השפעה רבה על אורח חייהם ורבים מהם היו עושים הכל על מנת לטפל בה ולהעלימה בגיל צעיר.
צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לאבחון מוקדם של פזילה
פרופ' יאיר מורד
פרופ' יאיר מורד
מיקום בארץ: ראשון לציון מרכז רפואי עתידים, מרכז רפואי נארא
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
עיניים