הליך הסרת משקפיים בלייזר

מה קורה בזמן ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

אם החלטתם שנמאס לכם מהמשקפיים אחת ולתמיד וזה הזמן לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר חשוב שתדעו על הליך הניתוח, ולמעשה, מה קורה בזמן הניתוח?. ההליך הכירורגי להסרת משקפיים בלייזר דומה בכל המרפאות והקליניקות שמבצעות את הניתוח, כאשר הוא משתנה מעט לפי שיטת הניתוח שנקבעה ונבחרה מראש.

מחפש מידע אודות הליך הסרת משקפיים בלייזר?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

התאמה להסרת משקפיים בלייזר
השלב הראשון בניתוח הסרת משקפיים הוא למעשה בדיקת התאמה לניתוח הסרת משקפיים של המטופל. רק לאחר בדיקה זו, ובמידה וממצאי הבדיקה יראו כי הנבדק מתאים לעבור הסרת משקפיים, אפשר לדבר ולבחור את שיטת הניתוח המועדפת והאופטימאלית עבור המטופל, לקבוע תאריך לניתוח, ובשלב השלישי להישכב על מיטת הניתוחים ולהתחיל בהליך.

הרעיון שמאחורי הניתוח 
מדוע בכלל מטופלים מבקשים לעבור ניתוח הסרת משקפיים? בזמן ניתוח הסרת משקפיים בלייזר מעצבים מחדש את קרנית העין כך, שבמקום להרכיב משקפיים המנתח למעשה משפץ את הקרנית של המטופל שתעבוד במקום המשקפיים ותשמש כמשקפיים טבעיים. הקרנית היא החלק החיצוני ביותר של העין ודרכה עוברות קרני האור אל הרשתית. הרשתית בתורה קולטת את קרני האור, אך אם קרני האור מגיעות אליה בצורה לא מדויקת מהקרנית המטופל יסבול מבעיות ראייה.

לכן, באמצעות ליטושה של הקרנית בעזרת קרני לייזר, דרך קילוף של חלק מהשכבות, שינוי צורת ועובי הקרנית ניתן לשלוט באיכות הראייה. לאחר הליטוש קרני האור מגיעות למיקומן המדויק על הרשתית וראיית העולם הופכת ברורה ומדוייקת יותר, ללא עזרתם של משקפיים.

מהלך הניתוח
ניתוח הסרת משקפיים נפתח בהכנסת העיניים למתקן "מפסק" שמשאיר את העפעף פתוח לרווחה ואת העיין חשופה. את העין מרטיבים באמצעי מלאכותיים. לאחר מכן מטפטף רופא העיניים חומר הרדמה לעיינים, כאשר מדובר בהרדמה מקומית שמאפשרת למטופל לעבור את הניתוח ללא בעיות ותחושה קשה. לאחר שחומר ההרדמה מתחיל לפעול ממשיך הניתוח, וקרן הלייזר מרימה חלק מהאזור החיצוני של הקרנית על מנת להגיע לחלק הפנימי שלה ולעבוד עליו. ליטוש החלק הפנימי של הקרנית קרנית נעשה על ידי קרן לייזר אוטומטית שניזונה מנתוניו האישיים של המנותח שהוזנו מראש למחשב. ליטוש הקרנית נעשה בכל פעם במשך כמה שניות, ובסך הכל אורך הניתוח כ-20 דקות בממוצע. 

השימוש בקרני לייזר על העיניים אולי נשמע מפחיד, אך כדאי לדעת שבניתוח הסרת משקפיים בלייזר נעשה שימוש בקרני לייזר יחודיות שאינן יוצרות כוויות בתוך העין. למעשה, קרני הלייזר המשמשות בניתוח הן קרניים קרות ואינן יכולות לעבור את השכבה הנוזלית של העין ולפגוע בה.  

מטרת ליטוש הקרנית היא עיצוב הקרנית מחדש, באופן שיאפשר לקרני האור לחדור באופן מדוייק וממוקד לרשתית, ממש כמו משקפיים פנימיים. לפיכך, תהליך זה צריך להיות מדויק ומתואם עם בדיקות הראייה שנעשו לפני תחילתו של ניתוח הלייזר. עם סיום הליטוש של הקרנית בלייזר מחזירים את כיפת הקרנית החיצונית למקומה. 

עם סיום הניתוח מכסים את העין בעזרת מגן עיניים שקוף למשך יום או כמה ימים על מנת להגן עליה מגורמים חיצוניים (צורך לגעת או לגרד, כניסת אבק, רוח שתייבש אותה וכדומה).

דיווחי מטופלים
מטופלים שמחליטים לעבור את הניתוח מדווחים כי הליך הניתוח עבר עליהם בקלות יחסית לעומת הצפייה שלהם מאי נוחות רבה. אומנם ההחזקה של העין פתוחה בזמן הניתוח אינה נעימה ואינה טבעית, אך כמעט ולא היו כאבים והזמן הקצר שאורך ההליך עובר מהר. בנוסף, הרוב מדווחים כי ההחלמה מהניתוח פשוטה, בעיקר עם משתמשים בטיפות עיניים שמסייעות לעיניים בהחלמה ומפחיתות את הכאב ותחושת היובש. מובן שבימים הראשונים יש לשמור על העיניים מפני מגע או פגיעה, אך לאחר כמה ימים ההתנהלות סביב העיניים מפסיקה וניתן להינות הן מהשיפור האסתטי והן מהשיפור באורח החיים שאינו מצריך יותר התעסקות בעדשות ובמשקפיים.

**נציין כי ישנן שיטות נוספות להסרת משקפיים שנועדו לאלו שלא יכולים לעבור ניתוח לייזר להסרת משקפיים, שיטות כמו השתלת שתלי פלסטיק בקרנית או השתלת עדשה תוך עינית.