הסרת משקפיים בלייזר - שיטת PRK

כל המידע על ניתוח הסרת משקפיים בשיטת PRK

PRK הינה השיטה הוותיקה ביותר להסרת משקפיים בלייזר. בעבר נעשה שימוש נרחב ב- PRK, אך כיום שיטה זו פופולארית פחות מאז שפותחו שדרכים נוספות לניתוח הסרת משקפיים בלייזר כמו הלאסיק ואינטרלאסיק. ועדיין, על אף השיטות החדשות יותר, משתמשים גם בשיטה זאת לניתוח הסרת משקפיים בלייזר.
מחפש מידע אודות הסרת משקפיים בלייזר - שיטת PRK?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

כמו בכל ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר, ב- PRK נעשה שימוש בקרן לייזר אשר משייפת בעדינות את רקמת הקרנית. כאשר מעצבים את הקרנית בצורה הנכונה, הקרנית ממקדת את האור לעין והראייה נהיית ברורה יותר. PRK מתאימה במיוחד לאנשים עם קרנית דקה הסובלים מקוצר ראייה או רוחק ראייה.

לפני הסרת משקפיים ב- PRK
צעד מקדים לניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא סקירה של העין כדי לראות כמה שיוף ועיצוב נדרש. לשם כך ממפים את שטח הקרנית על ידי מכשיר אשר יוצר מפה של שטח הקרנית. כמו כן, לפני הסרת משקפיים בלייזר בכלל, ובשיטת PRK בפרט, הרופא אשר מטפל בכם ישאל אתכם לגבי מצבכם הרפואי, אילו תרופות אתם לוקחים ושאלות על היסטוריה רפואית. שלב זה חשוב מכיוון שישנם תנאים רפואיים אשר יכולים להפריע לניתוח PRK ולכן על הרופא להיות מודע אליהם.

מהלך ניתוח הסרת משקפיים PRK
מהלך הניתוח להסרת משקפיים ב- PRK נעשה באשפוז במרפאה לכמה שעות. מכיוון שתהליך הסרת משקפיים בלייזר אינו כואב, לאורך כל הניתוח המטופלים נמצאים בהכרה עם הרדמה מקומית בעין. במקרים ספציפיים, נותנים משככי כאבים לפני הניתוח.

במהלך הניתוח, הרופא מרדים את העין על ידי טיפות עיניים. לאחר מכן, כאשר אתם שכובים מתחת למכשיר הלייזר יכוון הרופא את המכשיר כך שיהיה ממקום בדיוק מעל העין. לרוב, בהסרת משקפיים בלייזר ב- PRK עושים ניתוח רק בעין אחת בכל פעם. אך עם זאת חלק מהמטופלים מעוניינים לעבור את הניתוח בשתי העיניים באותו יום. בפועל, מרבית המטופלים מעדיפים לעשות עין אחת ולחכות כמה ימים או שבועות ולנתח את העין השנייה.

לאחר קבלת הרדמה מקומית בעין, בעזרת הלייזר מסירים את הרקמה החיצונית של העין על מנת שהלייזר יוכל לשייף את הקרנית אשר נמצאת תחתיה. נציין כי מכשיר הלייזר משדר פולסים תוך כדי שמסתכלים לתוך המכשיר, כאשר העין זזה המכשיר מפסיק לשלוח פולסים של לייזר ולכן אין סכנה כי הקרנית תפגע בעקבות תזוזה של העין. בשלב זה מומלץ למקד את המבט במקום אחד כדי למנוע הפסקות תכופות של המכשיר. חלק זה של הניתוח אורך כמה דקות.

לאחר הניתוח נחים כמה זמן, לרוב אפשר לחזור לעבודה ביום שלאחר הניתוח, אך רופאים ממליצים לנוח כמה ימים, להימנע בפעילות גופנית אשר כרוכה במאמץ ולהימנע מלשפשף את העין. הרופא יבדוק את העין לאחר הניתוח כדי לראות שהשכבה החיצונית שהוסרה בניתוח- האפיתל, החלימה. כדי לעזור בהחלמה ניתן להרכיב עדשות מגע שמגינות על העין, לקחת אנטיביוטיקה וטיפות עיניים.
תופעות הלוואי הנפוצות לאחר ניתוח PRK הם יובש בעיניים, זיהומים בעין ובמקרים נדירים רואים "הילות" בחושך.

ההבדל בין הסרת משקפיים בשיטת לאסק לבין שיטת PRK

שתי השיטות נועדו לשפר את הראייה, אך ישנם הבדלים קטנים בטכניקה וכן חסרונות ויתרונות לכל שיטה. בשיטת הסרת משקפיים לאסק, ההחלמה מהניתוח מהירה וניתן לראות שיפור בראייה תוך זמן קצר. בניגוד לה, בשיטת PRK שיפור הראייה לוקח יותר זמן, ההחלמה ארוכה יותר, אך לשיטה יתרון גדול בכך שהיא מתאימה לבעלי קרנית דקה (אשר אינם יכולים לעבור הסרת משקפיים בשיטת לאסק). הבדל נוסף הוא בטכניקת הניתוח כאשר בניתוח הסרת משקפיים בשיטת לאסיק לא מוסרת שכבת האפיתל לגמרי, מה שקורה בניתוח PRK.