שיטות טיפול בגלאוקומה

התאמה לטיפול גלאוקומה בשיטות השונות

ישנן כמה אפשרויות טיפול בגלאוקומה. הטיפול במחלה אינו מרפא אותה, אך מונע את התקדמותה ומשמר את המצב הקיים. שלושת סוגי הטיפול הינם: טיפול בלייזר, טיפול תרופתי וטיפול כירורגי הכולל הניתוח. שלושת הטיפולים פועלים למען מטרה אחת - הפחתת הלחץ התוך עיני.
אבחון וטיפול בגלאוקומה הם בעלי חשיבות מכרעת, גלאוקומה היא מחלה כרונית שממשיכה להתקדם עד שהיא יכולה להביא לעיוורון מלא. ללא טיפול לא ניתן לעצור את המחלה. הטיפולים השונים מונעים את המשך הפגיעה בעצב הראייה ומצילים את הראייה.
מחפש מידע אודות שיטות טיפול בגלאוקומה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
כיצד בוחרים טיפול בגלאוקומה?
כיוון שיש שלושה סוגי טיפול בגלאוקומה מטופלים רבים חשים כי עליהם לבדוק איזה מהטיפולים הוא הטוב ביותר ולבחור בו. אבל, האמת היא שהטיפול מותאם למטופל על ידי רופא העיניים שלו בהתאם לשלב בו נמצאת המחלה, סוג הגלאוקומה, ומספר נתונים אישיים על אורח חייו של המטופל.

טיפול תרופתי
הטיפול ה"רך" ביותר בגלאוקומה הוא טיפול תרופתי שניתן למטופל באמצעות טיפות עיניים אותן עליו להזליף לעיניו בכל יום באופן עקבי, לעיתים בצירוף נטילת כדורים. התרופות מפחיתות את הלחץ התוך עיני עד לרמת המטרה שקבע הרופא ויש לקחת אותן פעם או פעמיים ביום בשעות קבועות וללא פיספוסים במשך כל החיים.
את הטיפות יש לקחת כאשר בין כל הזלפה מחכים כ-5 דקות ומאפשרים ספיגה, בנוסף מומלץ לעצום את העיניים וללחוץ על אזור העין שליד האף.

תופעות לוואי של טיפול תרופתי - בין תופעות הלוואי הידועות ניתן למנות: כאבי ראש, עייפות, ראייה מטושטשת, שינוי במצב הרוח, אדמומיות בעיניים, דקירות בקצות אצבעות הידיים והרגליים, עקצוצים בעיניים, איבוד תיאבון ואצל בעלי עיניים בהירות נראה לעיתים שינוי בצבע האישון.
אומנם רשימת תופעות הלוואי מפחידה, אך היא אינה מופיעה אצל כל המטופלים וניתן להתגבר על מרבית התופעות בקלות.

טיפול כירורגי
קיימים מספר טיפולים כירורגיים - ניתוחים המתאימים לטיפול בגלאוקומה. את ההתאמה לניתוח מבצע רופא העיניים לאחר בדיקת שלב המחלה וחומרתה. הניתוח עצמו מבוצע באחת משתי דרכים, כירורגיה קונבנציונאלית וניתוח לייזר.

התאמה לניתוח גלאוקומה
הניתוח מתאים פעמים רבות למטופלים שהטיפול התרופתי שנטלו וטיפול הלייזר שעברו לא הטיב איתם ולא מנע את התקדמות המחלה. במקרים אחרים הטיפול הניתוחים הוא הראשון שמוצע למטופל, במידה ודרגת החומרה של המחלה גבוהה.

מהלך הניתוח - הניתוח מפחית את הלחץ התוך עיני על ידי יצירת תעלת ניקוז חדשה בעין שמאפשרת את הפחתת הלחץ ועוקפת את החסימה שיצרה את הלחץ מלכתחילה. את התעלה יוצרים בחלק העליון של לובן העין, מתחת לעפעף. הטיפול נערך תחת הרדמה מקומית ואורך חצי שעה לערך, הוא אינו כרוך בכאב.
אחוזי ההצלחה של הניתוח, לפי מחקרים, נעים בין 80% ל- 90%.

טיפול בלייזר
במסגרת הטיפול יוצרים פתח קטנטן בקשתית העין שיאפשר את זרימת הנוזל התוך עיני אל מערכת הניקוז של העין, מה שמפחית את הלחץ התוך עיני.
התאמה לניתוח - המטופלים שנמצאים מתאימים לטיפול הם מי שסובלים מעין בעלת זווית צרה. הטיפול נערך תחת הרדמה מקומית ומייד עם סיומו ניתן לחזור לשגרה.