טיפול בעין עצלה באמצעות דיקור

טיפול בעין עצלה

עין עצלה היא בעיה שנובעת מליקוי בקריאת המסרים ששולחת העין למוח, מה שגורם לירידה ביכולת הראייה של אותה העין. זאת, למרות שמבחינה רפואית העין מתפקדת כרגיל. ידוע שכשני אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלים מתופעה זו.
מחפש מידע אודות טיפול בעין עצלה באמצעות דיקור?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

הטיפול המסורתי והמקובל לטיפול בעין עצלה נעשה באמצעות אימון של העין והמוח לעבוד יחדיו, לקלוט ולפענח באופן נכון ומדוייק את המסרים העוברים בניהם. פעמים רבות נעשה הטיפול על ידי הרכבת משקפיים מיוחדים או רטייה על העין החזקה, מה שלא משאיר לעין העצלה ברירה, אלא לעבוד מול המוח ולתפקד.
 
בעקבות הכניסה של הרפואה הסינית האלטרנטיבית לעולם המערבי נעשו מספר מחקרים אשר בחנו את יעילות השימוש בדיקור סיני (אקופונקטורה) כטיפול בעין עצלה. להלן סיכום שני מחקרים.

מחקרים על שימוש בדיקור סיני לטיפול בעין עצלה
מחקר ראשון, בחן טיפול אקופונקטורה (דיקור על פי נקודות דיקור מקובלות וידועות מראש) בעין עצלה, כתוספת לתיקון תשבורת עין עצלה (טיפול מערבי מסורתי) מצא תוצאות מעניינות. המחקר כלל את השתתפותם של של 83 ילדים בגילאים שבין 3-7 הסובלים מעין עצלה שאינה מטופלת.

במסגרת המחקר הילדים חולקו לשתי קבוצות כאשר האחת קיבלה טיפול בעין עצלה באמצעות טיפול בתשבורת בלבד, והשנייה קבלה טיפול הן בתשבורת והן קבלה טיפול אקופונקטורה. לאחר 15 שבועות התחלפו בניהן הקבוצות בטיפולים לפרק זמן של עוד 15 שבועות.

נמצא כי לאחר 15 השבועות הראשונים, הקבוצה שקבלה טיפול משולב שיפרה את חדות הראיה שלה יותר מזו שקבלה רק טיפול בתשבורת. לאחר החלפת הטיפולים שיפרה הקבוצה הראשונה (זו שקודם לכן קבלה רק טיפול בתשבורת וכעת קבלה טיפול משולב) את הראייה באחוזים גבוהים בהרבה מהקבוצה השנייה (שהפסיקה את טיפולי האקופונקטורה).

מתוך כך הסיקו החוקרים כי טיפולי אקופונקטורה בשילוב עם טיפול לתיקון התשבורת הינה שיטת טיפול יעילה ביותר לטיפול בעין עצלה. עוד הם ציינו כי לילדים לא היו תופעות לוואי או חוסר נוחות מטיפולי הדיקור.

מחקר נוסף בתחום השווה בין טיפול ברטייה (טיפול מקובל לתיקון התשבורת בטיפול בעין עצלה) לבן דיקור סיני, כך שהילדים במחקר קיבלו רק אחד משני הטיפולים. באותו מחקר נמצא כי הדיקור הניב תוצאות גבוהות יותר מהטיפול המסורתי ברטייה. אולם, חשוב לציין כי הדיקור ניתן כ-5 פעמים בשבוע, משמע טיפול אינטנסיבי ויקר מאד.

שני המחקרים מצדדים בשימוש בדיקור וטוענים שהוא מסייע מאד לטיפול בבעיה, ללא חשש מתופעות לוואי.
יחד עם זאת חשוב לקחת בחשבון שאלו רק שני מחקרים בתוך עולם הרפואה הגדול, ומרבית רופאי העיניים ימליצו ככל הנראה לשלב בין הטיפולים, המסורתי והאלטרנטיבי.