טיפול בפזילה

סובל מפזילה? בוא לטפל בא!

גם אם נולדת עם פזילה, גם אם מדובר בפזילה קטנה, ממש לא חייבים להשלים איתה. טיפול בפזילה הוא אפשרי ויעיל כמעט עבור כל מי שסובל מפזילה, רק צריך לדעת למי לפנות.
מחפש מידע אודות טיפול בפזילה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
טיפול בפזילה
פזילה היא תופעה מולדת ומי שסובל ממנה, בעיקר אם היא קטנה יחסית ולא בולטת, נוטה פעמים רבות להשלים עם הגורל ולהמשיך את החיים כשהפזילה יחד איתו. מובן שבחירה זו היא לגטימית, וניתן לחיות חיים ארוכים, שלמים ומאושרים עם פזילה. הבעיה צצה במידה והפזילה מובילה לבעיות ראייה ומקשה על ההתנהלות השוטפת.

עם זאת, בקרב אנשים מבוגרים הסובלים מפזילה, מעטים פונים בבגרותם לאבחון הפזילה וקבלת טיפול. נראה שבגיל המבוגר אנשים שסובלים מפזילה כבר השלימו איתה ואולי גם חושבים שכבר לא ניתן לטפל בה או לתקן אותה, ומוטב להם להשלים עם מראה הפזילה כמה שיותר מהר. לגבי ילדים המצב שונה, והיום ההורים הדואגים לוקחים את הפעוטות לבדיקות ראייה בגיל מוקדם ביותר, ובמידה ונמצאת פזילה מולדת הטיפול בה הוא כמעט מיידי.

למה מבוגרים נוטים לחיות עם פזילה לא מטופלת?
בזמן עבר, לפני שנים, לא הייתה נגישות לטיפול בפזילה עבור מי שנולד עם ליקוי ראייה זה. פזילות קטנות ולא בולטות במיוחד שלא הפריעו לבעליהן להתנהל בחברה או שלא גרמו לליקוי ראייה חריג הושארו כמות שהן ללא תיקון ומבוגרים רבים המשיכו לחיות איתן.
אומנם מדובר לרוב על פזילות קטנות וכמעט בלתי מורגשות אבל עדיין הן מפריעות מספיק בשביל לשמוע משפטים כמו "היי, תצלמי אותי מהצד שני, איפה שלא רואים...".

בנוסף, למרות שפזילה גורמת לבעיות תפקודיות בראייה דוגמת ליקוי בראיית תלת מימד וקבלת תמונה חלקית של המתרחש, אותם מבוגרים ככל הנראה פשוט התרגלו לתמונה החלקית והמוח שלהם למד לפצות על כך.

ניתן לטפל בפזילה גם במבוגרים?
כן! במרבית הפזילות ניתן לטפל, גם אם מדובר באדם מבוגר.

הפתרון המוצע לאנשים מבוגרים המעוניינים לטפל בפזילה הוא בדרך כלל ניתוח תיקון פזילה. במסגרת ניתוח זה הרופא עובד על ששת שרירי גלגל העין, מחזק שרירים חלשים ורפויים או מחליש ומרופף את השרירים החזקים, על מנת שיווצר איזון בין גלגלי העין והם יהיו מקבילים אחד לשני, כפי שמתרחש במצב נורמטיבי. כיוון שמדובר בניתוח העובד ישירות על השרירים פתרון זה מותאם יותר לאנשים מבוגרים המחפשים מענה לפזילה ויודעים שעבודה חיצונית על המצב (כמו רטייה ואימון שרירי העין באמצעות תרגילים) תהיה להם קשה עד בלתי אפשרית.

ניתוח תיקון פזילה מבוצע לרוב תחת הרדמה מלאה, אם כי ישנן שיטות בהן הניתוח מבוצע תחת הרדמה חלקית שמאפשרת למנתח לבצע את השינוי במתח השרירים, להעיר את המטופל, לבחון את הביטוי החיצוני של השינוי ובמידת הצורך לתקן אותו שנית. הניתוח אורך בין חצי שעה לשעה וחצי.

השיפור בראייה ובאסתטיקה החיצונית של העין ניכר תוך מספר ימים מיום הניתוח וממשיך להשתפר בהדרגה.
צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לטיפול בפזילה
פרופ' יאיר מורד
פרופ' יאיר מורד
מיקום בארץ: ראשון לציון מרכז רפואי עתידים, מרכז רפואי נארא
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.