כאשר עין עצלה אינה מטופלת

טיפול בעין עצלה

עין עצלה היא בעיה הנובעת מליקוי בקריאה ופענוח המסרים ששולחת העין למוח. עין עצלה מתפתחת בילדות והסמפטום הראשוני והבולט שלה הוא פזילה. 
ידוע שכשני אחוז מכלל האוכלוסיה סובלים מעין עצלה והטיפול בתופעה חשוב ביותר ומומלץ שיתחיל כמה שיותר מוקדם. חשוב לציין שבעיה של עין עצלה אינה נובעת מתפקוד לקוי של העין, העין עצמה בריאה לחלוטין, רק התקשורת בינה לבין המוח זקוקה לאימון ושיפור.
מחפש מידע אודות כאשר עין עצלה אינה מטופלת?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

מה קורה כאשר עין עצלה אינה מטופלת?
כאשר לא מאבחנים ואין טיפול בעין עצלה, הקשר בין המוח לעין העצלה מתחיל לאט לאט לאבוד. המוח מתחיל להתעלם מהמסרים ששולחת אותה העין ומתפקד רק עם המסרים שמגיעים אליו מהעין החזקה.

מבחינה חיצונית רואים כי נוצרת פזילה שכן העין יודעת שהיא "מיותרת" והיא נשמטת ואינה מתפקדת באופן מלא ובמקביל לעין החזקה. מבחינת תפקוד של מערכת הראייה נוצרים פערים שהמוח אינו יכול להתמודד איתם.

למשל, על מנת לבנות ראייה תלת מימדית ולפענח רמזי עומק על המוח לקבל תמונות משתי העיניים אותן הוא מאחד לתמונת עומק אחת. במידה והעין העצלה אינה מטופלת והמוח מתעלם מהשדרים שהיא שולחת הוא לא יכול להרכיב תמונת עומק מהימנה של הסביבה ומיקום החפצים והאובייקטים במרחב.

התוצאה היא שההתמצאות של הילד או המבוגר נפגמת והוא אף עלול להיתקל בחפצים שונים או לפספס אותם.

טיפול בעין עצלה
תופעה של עין עצלה שאינה מטופלת אינה משתפרת עם הזמן ובאופן טבעי, נהפוך הוא. לרוב המצב רק מתדרדר ונעשה קשה יותר, שכן המוח והעין מנתקים קשר ונהיה קשה יותר ויותר לאמן אותם לעבוד יחד לקבל ולפענח את השדרים האחד של השני.

בגיל צעיר, כאשר התופעה מאובחנת מוקדם ניתן לטפל בה בקלות יחסית על ידי רטייה המונחת על העין החזקה ומונעת ממנה לשלוח שדרים למוח. כך, על העין העצלה לתפקד באופן מלא ולמוח אין ברירה אלא ללמוד לעבוד איתה.
בגילאים מאוחרים יותר התהליך של טיפול בעין עצלה הוא מורכב הרבה יותר וכולל ממש תרגילי אימון של העין והמוח.

לפיכך, במידה ושמים לב כי התינוק או הילד מתקשה בראייה יש לגשת מיידית לאבחון וטיפול בבעיה.