מחקרים על פזילה

מידע על מגוון מחקרים שעסקו בפזילה והשפעתה על הסובל ממנה

כאשר נתקלים בבעיה מסויימת אחת הנטיות הטבעיות ביותר של האדם היא לחקור אותה ולנסות למצוא אנשים נוספים אשר חווים את אותה הבעיה. לכן, קיבצנו מספר מחקרים מעניינים שעסקו בפזילה, בתחושה שהיא נותנת למטופל ובאופני הטיפול בה.
מחפש מידע אודות מחקרים על פזילה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

פזילה וביטחון עצמי -
מחקר בחן את ההשפעה של פזילה ושל ניתוח לתיקון פזילה שהעלים אותה על מידת הביטחון העצמי של בני נוער ומבוגרים. כל המשתתפים במחקר אובחנו כסובלים מפזילה בילדות ולקח כמה שנים עד שעברו ניתוח לתיקון פזילה שהעלים את הבעיה לצמיתות. המשתתפים, בני כל הגילאים, דיווחו כי הפזילה גרמה להם לחוש בושה, לקושי ביצירת קשר עין וכן היא הביאה אותם לפיתוח מגוון שיטות להסתרת הפזילה. מרבית המשתתפים דיווחו כי לאחר הניתוח עלו רמת הביטחון העצמי שלהם וההערכה העצמית. מסקנתו החד משמעית של המחקר הייתה שטיפול בפזילה מעלה את רמת הביטחון העצמי של המטופל.

פזילה ודימוי עצמי -
במחקר אחר גרסו כי כיוון שהעיניים הן איבר בעל תרומה גדולה לדימוי העצמי של האדם הטיפול בבעיות בעיניים אינו רק "אסתטי" אלא טיפול כמעט הכרחי שנחשב רפואי לכל דבר ועניין.
המחקרים בתחום מבוססים על ממצאים כגון זה שפזילה משפיעה על היכולת להכיר ולמצוא בן זוג, ליצור קשר חדש עם אנשים, להתקבל לעבודה וכדומה. מדובר בסיטואציות שלאורך זמן, במידה והפזילה לא טופלה וגרמה לקבלת סירובים רבים, משפיעות לרעה מבחינה נפשית על האדם ופוגעות בדימוי העצמי שלו ובתחושת המסוגלות שלו.

פזילה ואיכות חיים -
מחקר שבחן בין היתר את השפעת הפזילה על קבלה לעבודה של נשים וגברים מצא כי פזילה במבוגרים משפיעה על איכות החיים בתחומים רבים ומגוונים. המחקר בחן מספר סיטואציות בהן דורגו תמונות של אנשים כאשר הם בעלי ראיה תקינה למול אותן תמונות בהן הם פוזלים ונמצאו הפרשים משמעותיים בניקוד. השורה התחתונה במחקר הייתה שפזילה יוצרת דעה קדומה ומפחיתה את ערכו של האדם בעיני האחד, ולפיכך תיקונה יכול להשפיע על תחומי חיים רבים ולהוות גורם מרכזי בעלייה באיכות החיים של המטופל.

טיפול בפזילה באמצעות ניתח לתיקון פזילה -
בנוסף למחקרים המצדדים בניתוח לתיקון פזילה מסיבות של דימוי עצמי וביטחון עצמי מחקרים מראים שגם מבחינה רפואית הניתוח יעיל ביותר. מחקרים חדשים מצאו כי ניתוח לתיקון פזילה יכול להביא לשיפור ניכר ביכולת לראיית עומק והתמצאות במרחב.

כלל המחקרים הגיעו למסקנה כי טיפול בפזילה משפר באופן משמעותי את איכות חייו של הסובל ממנה, בכל גיל. ההשפעה של הפזילה היא על מגוון גדול של תחומי חיים ולכן לא ניתן להימלט מחוויות שליליות במידה והיא אינה מטופלת. זו גם הסיבה שטיפול בה נחווה אצל המטופל כה משמעותי מבחינה רגשית- לפתע בעיות שחווה בתחומים כה רבים בחייו (קשר בין אישי, תעסוקה, מטלות דידקטיות, התמצאות מוטורית, ועוד) נעלמות.

בעקבות מחקרים אלו ואחרים ההמלצה של רופאי העיניים היא לאתר ולאבחן פזילה כבר בילדות ולהתחיל לטפל בה בגיל מוקדם ככל האפשר. כך גדלים הסיכויים לטיפול מיטיב שאינו פולשני ולמניעה של חוויות קשות רבות מהילד. באותו נושא - גם מבוגרים שלא טופלו עד כה יכולים לפנות לטיפול באופן עצמאי ולקבל מענה גם בגיל מבוגר.