מילון ניתוח הסרת משקפיים בלייזר

כל המונחים החשובים בניתוח הסרת משקפיים

ניתוח הסרת משקפיים הוא ניתוח שיש בו מונחים מילוליים רבים שיכולים לבלבל ולהציף את הפונים והמתעניינים. להלן מילון מונחים המרכז את כל המידע החיוני למי שמעוניין להבין מעט יותר בניתוח הסרת משקפיים.
מחפש מידע אודות מילון ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

א
אופטומטריסט - הינו בעל מקצוע העוסק בבדיקת מערכת הראייה בעיניים. אופטומטריסט מאבחן סיבות אופטיות לליקויי ראייה ולרוב פונים אליו לצורך התאמת משקפיים או עדשות מגע. לפני ניתוח הסרת משקפיים יש לגשת לאופטומטריסט על מנת שיוציא אבחון מדוייק לתקופה של תפקוד מערכת הראייה.

אינטראלאסיק (Intralasik) - שיטה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר. מדובר בשיטה מתקדמת ומשוכללת במהלכה נעשה שימוש רק בקרן הלייזר, ללא מגע יד אדם. השיטה מאפשרת לטפל באנשים הסובלים מאישונים מורחבים, קרנית דקה, קוצר ורוחק ראייה, עיניים שקועות ועוד.

אישון - האישון הוא חלק ממרכיבי העין. הוא העיגול השחור הממוקם במרכז העין ודרכו נכנס שדר הראייה והאור. האישון מתכווץ ומתרחב כמו צמצם במצלמה על מנת לווסת את עוצמת האור שתגיע לרשתית.

Epi-Lasik (אפי לאסיק) - שיטה מתקדמת להסרת משקפיים בלייזר. כיום זו השיטה המתקדמת ביותר והבטיחותית ביותר שמתאימה למגוון רחב ביותר של אוכלוסיות. השיטה משלבת את כל הטוב של שיטות הלאסק והלאסיק.

אפיתל - שכבה המגינה על קרנית העין מחדירת חיידקים. במהלך מרבית ניתוחי הסרת משקפיים יש צורך בהסרת שכבה זו על מנת לבצע את התיקון בקרנית.

ב
בדיקות לפני ניתוח - לפני ניתוח הסרת משקפיים יש לעבור מספר בדיקות התאמה. לא כל שיטה מתאימה לכל אחד ולכן יש לעבור את הבדיקות השונות. בין הבדיקות השונות שיש לבצע ניתן למנות בדיקה של אופטומטריסט, מדידת עובי קרנית, בדיקת עיניים מקיפה, בדיקת רשתית (בריאות הרשתית ותפקודה), צילומי עיניים וקרנית ועוד.

ג
גלאוקומה - שמה של מחלה הפוגעת במערכת הראייה. המחלה מתפתחת כתוצאה מפגיעה בניקוז הנוזל התוך העיני שיוצר לחץ על עצב הראייה ומצמצם את שדה הראייה. בשלבים מאוחרים המחלה בלתי הפיכה. מניעת המחלה נעשית באמצעות בדיקות עיניים תקופתיות.

ד
דמעות - נוזל שהעין מפרישה מבלוטת הדמעות על מנת לשמור על ניקיון העין ולהעניק לה לחות. הדמעה נופלת מהחלק העליון של העין, עוברת על הגלגל ומתנקזת בצינור הדמעות הממוקם בעפעף התחתון. דמעות העין מכילות אנזים הקוטל חיידקים ולכן יש להן חשיבות רבה.

ט
טיפות עיניים - הדרך הנוחה והיעילה ביותר למתן תרופה לעיניים. ישנם סוגים רבים של טיפות עיניים בחלק מהם משתמשים גם במהלך ניתוח הסרת משקפיים בלייזר. בין הטיפות השונות - טיפול להרדמה, אנטיביוטיקה, דמעות מלאכותיות ועוד.

י
יובש בעיניים - מצב בו אין מספיק לחות על גלגל העין והעיניים מתייבשות ולעיתים מתחילות לצרוב ולהיות אדומות. הגורמים ליובש בעיניים הם עבודה ממושכת מול מחשב, קריאה, תופעה זמנית של ניתוח הסרת משקפיים, סיבות גנטיות ועוד. הטיפול נעשה לרוב באמצעות טיפות עיניים המדמות דמע ומרטיבות את העין.

כ
כאב - עיניים כואבות זה אחד הדברים הכי פחות נעימים שיש. הן מגרדות, אדומות, יבשות או דומעות בלי סוף ומציקות. גם לאחר טיפול הסרת משקפיים בלייזר, בעת תקופת ההחלמה יש שלב בו העיניים כואבות ויש לטפל בהן באמצעות טיפות שונות כאנטיביוטיקה ודמע. שיטות הניתוח החדשות והמתקדמות צמצמו את תקופת והיקף הכאב הנובע מהניתוח.

ל
LASEK (לאסק)- שיטה עדינה לניתוח הסרת משקפיים שנעשה בשכבה החיצונית של העין. שיטה זו מתאימה לאנשים שיש להם קרנית דקה שעלולה להיפגע משיטות ניתוח להסרת משקפיים שעובדות יותר לעומקה של העין. כמו כן, ניתוח לאסק מתאים לאנשים שבעבודתם יכולה העין להיפגע- כמו מסגרים, נגרים וכדומה. זאת מכיוון שבמסגרת שיטה זו משייפים רק חלק דק מהקרנית ומשאירים שכבה עבה של העין.

LASIK (לאסיק) - שיטת ניתוח שכיחה להסרת משקפיים בלייזר שהינה שיטה נטולת כאב. היתרון הגדול של השיטה הוא ההחלמה המיידית. ניתוח הסרת משקפיים בשיטה זו מחולק לשני שלבים, בראשון מופרדת שכבה דקה משטח הפנים הקדמי של הקרנית ובשני מבוצע תיקון ראייה בלייזר באמצעות שיוף הקרנית. בסיום הניתוח מחזירים את השכבה שהופרדה.

ליטוש - הפעולה אותה מבצעת קרן הלייזר בעת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר. הליטוש / שיוף של הקרנית משנה את קימור הקרנית עד שמתקבלת תמונה ברורה וחדה גם ללא משקפיים. על השיוף להיות איכותי ומדוייק ביותר שכן יש לו השפעה ישירה על איכות הראייה של המטופל.

מ
משקפיים - התקן המורכב על הפנים למול העיניים ומטרתו תיקון ראייה. אנשים הזקוקים למשקפים מרכיבים אותם למשך כל היום, או באירועים מסויימים (בלילה, לנהיגה, לקריאה, ראייה למרחוק וכדומה). רבים מעוניינים להסיר את המשקפיים לצמיתות ופונים לניתוח הסרת משקפיים.

נ
נוירוויז'ן - שיטה חדשה המטפלת בהסרת משקפיים ללא ניתוח. שיטה זו היא חלומם של מי שאינם מתאימים לניתוח הסרת משקפיים בלייזר או למי שחוששים ממנו. במסגרת השיטה המטופל "מלמד" את המוח שלו ומאמן אותו לעבד את התמונה מחדש באופן איכותי יותר כך שהוא חש כאילו הראייה השתפרה. בשיטה עושים שימוש גם לטיפול בעין עצלה.

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר - ניתוח שמטרתו הסרת המשקפיים או העדשות לצמיתות ותיקון הראייה על ידי שיוף קרנית. הניתוח הפך לפופולארי ביותר עם השנים והמחקר והטכנולוגיה בתחום ממשיכים להתפתח בכל שנה. הניתוח הופך לבטוח יותר ונגיש למגוון גדול של אוכלוסיות.

ס
סטרומה - שכבת תאים בקרנית. על שכבה זו נעשים מרבית תיקונים בעת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר. סטרומה היא שכבה חזקה הבנויה בעיקר מסיבי קולגן.

סיבוכים בניתוח - כמו בכל ניתוח גם במהלך ניתוח הסרת משקפיים בלייזר עשויים להיות סיבוכים. כיום, עם הטכנולוגיה המתפתחת אחוז הסיבוכים יורד פלאים והניתוח הופך לבטוח יותר ויותר. ועדיין יכולים להיות סיבוכים, כאשר על רובם ניתן להתגבר ללא בעיה.

ע
עדשות - עדשות מגע הן עדשות, שכל אחת מהן מונחת ישירות על גבי קרנית העין, בתוך העין. העדשות מיועדות לתיקון הראיה, מבלי שיראו את אביזר הראייה (לעומת משקפיים). העיסוק בעדשות יכול להיות מתיש וניתוח להסרת משקפיים פותר את העיסוק בהן לצד שיפור הראייה.

עין עצלה - בעיה הנובעת מליקוי בקריאת המסרים ששולחת העין למוח, בעיה שכשני אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלים ממנה. בשל הליקוי יורדת יכולת הראייה של העין העצלה, וזאת למרות שהעין מתפקדת כרגיל. הטיפול נעשה בעיקר באמצעות אימון העין והמוח לעבוד יחדיו, לקלוט ולפענח נכונה את המסרים העוברים בניהם.

פ
PRK (פי אר קיי) - השיטה הוותיקה ביותר להסרת משקפיים בלייזר. בשיטת PRK נעשה שימוש בקרן לייזר שמשייפת בעדינות את רקמת הקרנית. השיטה מתאימה במיוחד לאנשים עם קרנית דקה הסובלים מקוצר ראייה או רוחק ראייה.

ק
קוצר ראייה - ליקוי ראייה הגורם לראייה מטושטשת לרחוק. אנשים בעלי קוצר ראייה רואים טוב מקרוב. הרכבת משקפיים או תיקון הראייה בלייזר יכולה לפתור את הבעיה.

קרנית - מדובר ברקמה שקופה בקדמת העין שמספקת מירב כוח מרכוז קרני האור אל תוך העין. כוח המיקוד תלוי בקמירות של הקרנית. במידה וקרנית אינה קמורה יש בעיות ראייה.

קשתית - החלק הצבעוני בעין שבמרכזו נמצא האישון. הקשתית היא רקמה הפועלת כמו צמצם במצלמה ומשפיעה על כמות האור החודרת וכן על גודל האישון. הפגמנט הצבעוני מגן על האישון מפני קרני השמש.

קטרקט (ירוד) - מחלה המעכירה את העין וגורמת לירידה באיכות הראיה. מחלה זו בדרך כלל הולכת ומחמירה מרגע שהחלה. הטיפול בקטרקט כולל הוצאה של העדשה הטבעית העכורה והחלפה שלה בעדשה מלאכותית.

ר
רוחק ראייה - ליקוי ראייה בו אובייקטים קרובים נראים מטושטשים ואובייקטים מרוחקים נראים ממוקדים יותר. הפתרון לבעיה דורש הרכבת משקפיים או עדשות או מעבר של ניתוח הסרת משקפיים. מי שסובל מרוחק ראיה מרכיב משקפיים עם מספרי "פלוס".

רופא עיניים - איש מקצוע בתחום הראייה שאמון על בדיקות העיניים וטיפול בעיניים. הוא מי שיפעיל את מכשיר הלייזר בעת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר. ישנן התמחויות שונות ברפואת עיניים ומומלץ למצוא רופא עיניים המומחה בתחום שמעסיק אתכם.

רשתית - רקמת עצב דקה המצפה את דופן העין האחורי ורגישה לגירויים של אור. האור מתורגם לתגובה כימית ומאוחר יותר לשדר חשמלי שבמוח הופך לתמונה.

ש
שש שש - ראייה תקינה בבני אדם היא 6/6. מדובר על אבחון יכולת הראייה כפי שבודק אופטומטריסט. מי שאינו רואה 6/6 זקוק למשקפיים או עזר ראייה אחר.