ניתוח לתיקון פזילה

סובל מפזילה? כל המידע על טיפול וניתוח תיקון פזילה

פזילה מהווה מקור למבוכה בחברה ומקשה מאוד על הסובלים ממנה בשיחה פנים אל פנים, בחירת מקצוע ומציאת בן זוג. מעבר לכך, פזילה היא גם בעייה תפקודית: היא מקשה על קריאה וכתיבה, ופוגעת ביכולת לראות תלת מימד. אבל בימינו אנו, אנשים פוזלים לא צריכים עוד להתמודד עם בעייה זו. מי שנמאס לו מהבעיה, ורוצה לתקן את הפזילה, יכול לעשות זאת כיום באמצעות ניתוח פשוט. בעמוד הבא תקראו כל מה שצריך לדעת על ניתוח תיקון פזילה.

* המאמר נערך באדיבות פרופ' יאיר מורד, מנהל מכון "מאור" - מכון מומחים לרפואת עיניים.
מחפש מידע אודות ניתוח לתיקון פזילה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

בעבר הרחוק מי שנולד עם פזילה נאלץ לחיות איתה ולהסתדר עם הא-סימטריה של העיניים. הדבר פגע בו מבחינה חיצונית וכן מבחינה רפואית, שכן פזילה שאינה מתוקנת יכולה להביא למצב בו מערכת הראייה אינה פועלת באופן אופטימאלי ומחמיצה מידע רלוונטי וחשוב להתנהלות האדם. כיום הטכנולוגיה והמידע הרפואי אודות פזילה מאפשרים לתקן פזילה, אם באמצעות תרגילים שונים ואם באמצעות ניתוח תיקון פזילה. 

מהי פזילה?
פזילה (בלועזית: Strabismus, סטרביסמוס) היא ליקוי ראייה שבו גלגלי העיניים אינם מקבילים ולכן אינם מתמקדים על אותה נקודה במרחב. בזמן הפזילה, עין אחת ממוקדת על אובייקט מסוים בעוד העין השנייה מסתכלת לכיוון אחר לגמרי. מצב של פזילה הוא לא נדיר והוא קיים אצל כ- 4 אחוז מהאוכלוסייה. ישנם כמה סוגי פזילה, כגון: פזילה כלפי פנים - 'איזוטרופיה', פזילה כלפי חוץ - 'אקזוטרופיה', או עיניים הסוטות מעלה - 'היפרטרופיה'. 

בכל עין ישנם שישה שרירים שונים שמזיזים אותה. צירוף של שרירים חלשים שאינם עובדים בתאום, יכול לגרום לעיניים לנוע מבלי שהן מקבילות זו לזו. פזילה היא אחד הגורמים ליצירת עין עצלה, לכן חשוב לטפל בפזילה עוד בשלב מוקדם.

לפני שפונים לביצוע ניתוח לתיקון פזילה, ניתן לנסות לתקן את הבעיה בדרכים לא ניתוחיות, דבר שאינו כל כך שכיח בניתוחי עיניים. רופא העיניים יכול להמליץ על הרכבת משקפיים, סגירת העין החזקה (למשל על ידי רטייה או שימוש בטיפות עיניים מטשטשות) על מנת לחזק את השרירים החלשים בעין השניה. במידה וכל אופציות הללו לא עזרו, ניגשים לניתוח.

הליך ניתוח תיקון פזילה
בניתוח תיקון פזילה הרופא מחזק את השרירים החלשים או מחליש את השרירים החזקים בעין, דבר שיוצר שוויון ומתקן את הפזילה.
רוב רובם של ניתוחי הפזילה מתבצעים בהרדמה כללית. במקרים נדירים, ניתוח לתיקון פזילה מתבצע בהרדמה מקומית. הניתוח נמשך כחצי שעה עד שעה וחצי, תלוי במורכבות הניתוח. במהלך הניתוח קושרים את השרירים במיקום חדש על גלגל העין.

אצל מבוגרים יש אפשרות להשתמש בשיטת "תפרי התאמה". בשיטה זו משאירים את אחד השרירים קשור בחוט הניתן לפתיחה. יום לאחר הניתוח בודקים את החולה ואם הרופא לא מרוצה ממקום השריר וממקבילות העיניים ניתן להזיז אותו ולהגיע לתוצאה טובה יותר.

אחרי ניתוח תיקון פזילה
הניתוח נעשה באשפוז יום וכשעתיים שלוש לאחר סיומו אפשר ללכת הביתה. בדרך כלל אין כאבים לאחר הניתוח למעט תחושת עקצוץ קלה. אין הגבלה על פעילות לאחר הניתוח למעט פעילות ספורטיבית מאומצת. לאחר הניתוח יש להזליף טיפות עיניים במשך כשבועיים. העיניים מעט אדומות אבל ניתן לחזור לעבודה / לימודים תוך יומיים שלושה.

לאחר הניתוח יש להגיע לביקורות אצל הרופא המנתח עד כחודשיים לאחר הניתוח.

חלק מהמנותחים מתלוננים על "ראייה כפולה" בשעות הראשונות לאחר הניתוח. דבר זה טבעי ועובר עם הזמן. נפיחות בעפעפיים ואדמומיות בסביבת העין הינה טבעית והיא עוברת תוך שבוע, שבועיים מיום הניתוח.

תוצאות ניתוח תיקון פזילה
ברוב המקרים ניתן לראות שיפור תוך מספר ימים, כשהעיניים מתיישרות והפזילה נעלמת. יחד עם זאת, למוח ייקח מעט זמן לעכל את השינוי ותוצאות סופיות ניתן יהיה לראות לפעמים אפילו אחרי חודשיים. במידה והניתוח לא הצליח, כלומר עדיין קיימת פזילה, ניתן לעשות ניתוח נוסף לתיקונים אחרונים.

סיכוני ניתוח תיקון פזילה
מאחר ומדובר בניתוח בחלק החיצוני של העין, הסיכון לראייה הוא אפסי. ישנו סיכון לזיהום, כמו בכל ניתוח. במידה ומתפתח זיהום או שיש עין אדומה לתקופה ממושכת, יש לפנות לרופא להמשך טיפול.

מי שעברו ניתוח תיקון פזילה מדווחים לרוב כי תחושתם השתפרה פלאים בעקבות השינוי ביכולת הראייה שלהם ובמראה האסתטי של העיניים. תחושות שליוו אותם במשך זמן רב כגון בושה, דימוי גוף נמוך, חשש מפני חשיפה והרמת מבט, מבוכה ואפילו חוסר ערך, נעלמו פחות או יותר ביום אחד. למראה העיניים יש השפעה כה גדולה עלינו ועל הסביבה ששינוי אסתטי יחיד, אך בעל משמעות, יכול להיות שינוי משנה חיים.

צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לניתוח לתיקון פזילה
פרופ' יאיר מורד
פרופ' יאיר מורד
מיקום בארץ: ראשון לציון מרכז רפואי עתידים, מרכז רפואי נארא
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
עיניים