סימפטומים לבעיית ראייה אצל התינוק

בעיית ראייה

כאשר נולד תינוק חדש האירוע מלווה במתח והתרגשות וכמובן בציפיה שהכל יהיה בדיוק כמו שצריך. חלק מגידול העולל כולל לשים לב לעשרות דברים קטנים הנקשרים להתפתחותו התקינה וכמובן לבריאות שלו. בדיקת עיניים ומערכת הראייה היא רק אחד מהדברים הללו, אך היא חשובה ביותר.
מחפש מידע אודות סימפטומים לבעיית ראייה אצל התינוק?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

באופן כללי מומלץ ללכת עם התינוק לבדיקת תקינות מערכת הראיה בגיל שנה ולאחר מכן בכל שנה, על מנת לוודא שהכל תקין ומתפתח כנדרש. במידה ויש חשש כי התינוק אינו רואה היטב ניתן לגשת לרופא עיניים מומחה ללא קשר לבדיקה השנתית.

כיוון שהתינוק בשלב זה של חייו אינו יכול להגיד לנו "אני לא רואה טוב, משהו מפריע לי בראייה" חשוב לשים לב לסמפטומים היכולים להצביע על בעיה. חשוב לדעת כי מבחינה ביולוגית בשנה הראשונה לחיים מתפתחת מערכת הראייה באופן מלא (חדות ראייה, צבעים, ראיית עומק), כל בעיה או עיכוב מומלץ שיבדקו ובמידת הצורך יותאם להם טיפול.

סימנים שיש לשים לב אליהם ויכולים להעיד על בעיית ראייה:
1. פזילה - כיוון שהביטוי של הסימפטום הוא חיצוני ואסתטי קל יחסית לשים לב אליו. במידה ומזהים פזילה אצל התינוק יש לקחת אותו למומחה שיקבע האם מדובר בפזילה (ומאיזה סוג) או בעין עצלה. ניתן לקחת אותו כבר מגיל חצי שנה לבדיקה זו. בהתאם לאבחון ניתן יהיה לטפל בבעיה בהקדם ובאופן הטוב ביותר, שכן טיפול בעין עצלה מוטב שיתחיל כמה שיותר מוקדם.

2. סמפטום נוסף שניתן לזהות על ידי התבוננות בעיני הילד הוא א-סימטריה של האישונים. במידה והסמפטום קיים יש לגשת עם הילד לבדיקה אצל נוירולוג ו/או נוירו-אופטלמולוג. הבדיקה בוחנת את אופן התגובה של האישונים והאם יש שוני בינהם.

3. צניחת עפעף - כאשר מזהים צניחת עפעף יש לטפל בה שכן העפעף מסתיר חלק ממרחב הראיה של העין ויכול לגרום למצב של עין עצלה (שכן המסרים שישלחו למוח יהיו חסרים ופחות רלוונטיים). הטיפול הוא ניתוח הרמת עפעפיים.

4. מצמוץ, שפשוף או גירוד עיניים לעיתים קרובות - כולנו ממצמצים באופן טבעי, אך אם המצמוץ נעשה באופן יזום ובתדירות גבוהה הוא יכול להעיד על דלקת, יובש בעיניים, אלרגיה ולעיתים על בעיה נוירולוגית. כך גם שפשוף של העין יכול להעיד על אלרגיה או יובש.

5. התקרבות יתר לחפצים - במידה והילד מתקשה בפעולות קוארדינציה והתמצאות בסביבה ומתקרב יתר על המידה לחפצים שונים יתכן וראייתו לקויה ויש לבחון אופציה למשקפיים.

6. הטיית הראש לכיוון אחד - במידה והתינוק מטה את ראשו לכיוון אחד באופן קבוע, מבלי קשר למעשיו, הדבר יכול להעיד על בעיה באחד משרירי העיניים. מומלץ להגיע לבדיקת מומחה.

מהעבר השני מי שמעוניין לבחון האם לילדו יש תגובה בריאה של מערכת הראייה יכול לכוון לעברו אור חזק. תגובת רתיעה היא התגובה הנורמטיבית והטבעית המעידה על מנגנון ראייה תקין. מובן שבדיקה ביתית זו אינה שוות ערך לבדיקת רופא עיניים ואין לדלג על הבדיקה המסורתית אצל איש מקצוע מומחה.