עין עצלה

כל המידע על אבחון וטיפול בעין עצלה אצל ילדים ומבוגרים

כשני אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלים מבעיה של עין עצלה, בעיה הנובעת מליקוי בקריאת המסרים ששולחת העין למוח. בשל הליקוי יורדת יכולת הראייה של העין העצלה, וזאת למרות שהעין מתפקדת כרגיל. הטיפול בעין עצלה, בניגוד לשיטות האחרות שדורשות ניתוח, נעשה בעיקרו על ידי אימון העין העצלה והמוח לעבוד יחדיו, לקלוט ולפענח נכונה את המסרים העוברים בניהם.

 * המאמר נערך באדיבות פרופ' יאיר מורד, מנהל מכון "מאור" - מכון מומחים לרפואת עיניים. 

מחפש מידע אודות עין עצלה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

נתחיל קודם כל מהבהרה חשובה של מומחים - אסור להזניח את הטיפול בעין עצלה, שכן עין עצלה שלא תטופל עשויה לאבד כליל את יכולתה לשלוח למוח מסרים אותם הוא מסוגל לעבד, והמוח עשוי להתחיל ליצור תמונות המבוססות על השדרים מהעין הבריאה בלבד. תמונות אלו יהיו מן הסתם תמונות חלקיות, אשר בשלן יכולת הראייה ופענוח הרמזים, כרמזי עומק ומרחק, יפגעו.

סיבות להיווצרות עין עצלה
מצב של עין עצלה יכול לנבוע מפזילה, בעיה רפואית בעין, או מבעיות אופטיות במבנה העין. במידה ומדובר בפזילה, אפשר לעבור ניתוח לתיקון הפזילה. בפועל, באופן תקין משדרת כל אחת מהעיניים שלנו תמונה למוח, כאשר שתי התמונות יחד מרכיבות את הראייה התלת מימדית שאנו מכירים. במצב של עין עצלה, עקב הבעיה בעין, התמונות אינן מצליחות להתחבר ולכן הן יוצרות תמונה מטושטשת. המוח אשר 'מבין' כי ישנה עדיפות לתמונה חדה על פני תמונה מטושטשת מוותר על אחת מהתמונות ומפסיק לפענח את השדרים שיוצרת העין. בשל חוסר השימוש בעין הקשר שלה למוח נחלש וכך גם הראייה. עם הזמן יכולה העין העצלה להפוך לבלתי רלוונטית עבור המוח.

עין עצלה היא בעיה המתפתחת כבר בילדות וחשוב לטפל בה כבר בגיל צעיר כאשר המוח והעין עודם כשירים לאימונים ושינויים. לכן, הטיפולים המוצעים כיום בשוק מיועדים בעיקר לילדים, ובעבור מבוגרים רק לאחרונה ישנה תקווה לטיפול חדשני בטכנולוגיית נוירוויזן.

טיפול בעין עצלה אצל ילדים
הטיפול בעין עצלה בקרב ילדים נחשב לטיפול פשוט באופן יחסי, אך כזה הדורש זמן והתמדה. הטיפול כולל כיסוי ברטייה של העין הבריאה, עשיית תרגילי עיניים שונים, צפייה בטלוויזיה דרך מסך מיוחד, הרכבת משקפיים מיוחדים ועוד - אמצעים המאמנים את הקשר בין העין העצלה למוח. כפי שנכתב בתחילה, בכדי להגיע לתוצאות טובות יש להתמיד בטיפול מספר שעות בכל יום. במקרים בהם עין עצלה אצל ילדים נובעת מפזילה הטיפול יכול לכלול ניתוח פשוט. חשוב להבהיר כי לעיתים הטיפול בעין עצלה בילדים הינו יעיל עד גיל 6-7 ולכן אם אתם הורים לילדים וחושדים כי ילדכם סובל מעין עצלה פנו בהקדם לרופא והיוועצו איתו.  

טיפול בעין עצלה אצל מבוגרים
עד לאחרונה נראה שאין פתרון עבור עין עצלה אצל מבוגרים. השיטות המיועדות לילדים לא עבדו על מבוגרים ורבים המשכו את חייהם מבלי לטפל בעין העצלה והתרגלו לראייה המושתת על שדרים של עין אחת בלבד. אותם מבוגרים שסובלים מעין עצלה עוד מילדותם פיתחו ככל הנראה ראייה טובה בעין הבריאה והתרגלו להסתדר עם עין אחת. עם זאת, במקרים בהם המטופל נפגע בעינו החזקה או במקרים בהם הוא נחוץ לראייה מיטבית בשתי העיניים מתעורר הצורך לטפל באזור הראייה של המוח אשר התנוון, ולהחזיר אותו למצב תפקוד מלא, בו הוא מקבל וקורא שדרים משתי העיניים.

בשביל לעשות כן הטיפול בעין עצלה אצל מבוגרים הינו על ידי שיטת נוירווז'ן, אשר הוכחה כיעילה בכ- 80% מהמקרים והיא מקובלת על ידי רופאי עיניים רבים. זוהי שיטה בה מאמנים את המוח לשפר את יכולתו לקלוט מסרים מן העין. השיטה כרוכה בתרגול של העין הפגועה פעמיים בשבוע מול מסך המחשב.

במידה ואתם חושדים כי ילדכם, או אתם סובלים מבעיה של עין עצלה פנו בהקדם לרופא עיניים מומחה בתחום שיוכל לאבחן את הבעיה ולהציע טיפול ראוי ואופטימאלי.