פתיחת דרכי הדמעות

ניתוח וטיפול בפתיחת צינורית הדמעות

היצרות של דרכי הדמעות היא תופעה שכיחה ביותר המופיעה אצל אחד מכל 15 תינוקות. התופעה באה לידי ביטוי בהפרשה מוגלתית בעין ודמעות מייד לאחר הלידה.
מחפש מידע אודות פתיחת דרכי הדמעות?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מידע על דרכי הדמעות 
באופן נורמטיבי באדם, הדמעות מופרשות מבלוטת הדמע שממוקמת מתחת לעפעף העליון. הדמעה זורמת מבלוטת הדמע על פני העין ומרטיבה אותה, ומייד לאחר מכן מתנקזת אל נקבים זעירים שממוקמים בקצה העפעף התחתון, בקרבה לאף.

נקבים אלו אליהם מתנקזות הדמעות ממשיכים לכיוון שק הדמעות הממוקם מתחת לפני העור קרוב לאף. משק הדמעות עצמו יוצא צינור המעביר את הדמעות אל האף ומשם החוצה.   

חסימת דרכי הדמעות
כאמור, אצל תינוקות רבים ישנה חסימה של דרכי הדמעות, לרוב בצינור הניקוז שמעביר את הדמעות משק הדמעות אל האף. לעיתים מדובר בהיצרות בלבד ולעיתים בחסימה מלאה. בעקבות החסימה מתמלא שק הדמעות ואינו יכול להתרוקן, חיידקים מוצאים בקרקע זו מקום פורה וגורמים לאותה דלקת מוגלתית.

זיהוי חסימה של צינורית הדמעות
ישנם כמה מאפיינים לסתימה בצינורית הדמעות בהם: עיניים רטובות כל הזמן דמעות היורדות מעצמן הפרשת דמעות מוגברת הפרשה מוגלתית ולא פעם דלקת עיניים.

טיפול פתיחת דרכי הדמעות
בחודשים הראשונים הטיפול בחסימת דרכי הדמעות הוא טיפול ביתי אשר כולל ניקוי של העין בצמר גפן הטבול במים פושרים, מגבונים מיוחדים לעיניים ובמקרה הצורך טיפות עיניים אנטיביוטיות. טיפול זה נועד לאפשר לגוף לעשות את שלו ולהרפא באופן טבעי, מה שקורה אצל 90 אחוז מהתינוקות עם גדילתם.

לאחר גיל כמה חודשים במידה והסתימה בצינורית אינה משתחררת והבעיה אינה נפתרת ניתן לגשת לרופא עיניים שינסה ללחוץ על אזור שק הדמעות ולסחוט אותו, מה שפעמים רבות מביא לסיום הבעיה.   

במידה וגם פעולה זו אינה עובדת ככל הנראה יהיה צורך בטיפול ניתוחי עדין וקל של פתיחת דרכי הדמעות.

ניתוח פתיחת דרכי הדמעות
ניתוח פתיחת דרכי הדמעות מבוצע כאשר התינוק מורדם בהרדמה קלה (לא כללית). קיימות שתי שיטות לפתיחת צינורית הדמעות: השיטה הראשונה היא השיטה הותיקה ובמהלכה מחדיר הרופא צינורית מתכת דקה ביותר אל הצינורית ופותח אותה. לאחר מכן הוא מזרים פנימה נוזל ובוחן האם הוא עובר בצינורית באופן חופשי.   

השיטה הראשונה היא שיטה חדישה במהלכה פותחים את דרכי הדמעות באמצעות ניפוח בלון קטטר דק ועדין בתוך הצינורית, מה שמרחיב אותה ופותח את הסתימה. טיפול זה מזכיר באופיו צינתור. השיטה החדשנית מביאה לעלייה באחוזי ההצלחה של הניתוח שעומדים על 95 אחוזים.

סיכונים
פתיחת צינורית הדמעות היא מעיין ניתוח אך ללא כל המאפיינים של ניתוח ולכן הסיכונים מועטים ביותר. הסיכון הברור הייחיד שהינו נדיר מאד הוא גרימת קרע בדרכי הדמעות, דבר שניתן כמובן לתיקון.
צור קשר עם המוסדות המובילים בארץ לפתיחת דרכי הדמעות
פרופ' יאיר מורד
פרופ' יאיר מורד
מיקום בארץ: ראשון לציון מרכז רפואי עתידים, מרכז רפואי נארא
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
עיניים