שיקום רצפת האגן

שיקום רצפת האגן ושרירי רצפת האגן

רצפת האגן ממוקמת בין רגלינו והיא מקום המוצא למספר אברים חשובים בהם הנרתיק (אצל נשים), צינור השתן ופי הטבעת. בשל כך חשוב לשמור על רצפת אגן בריאה לצורך תפקוד תקין של מערכות המין, השתן והצואה.
מחפש מידע אודות שיקום רצפת האגן?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
רצפת האגן או ליתר דיוק שרירי רצפת האגן חשובים ביותר לשמירה על תפקוד תקין של מספר מערכות בגופינו בהן הצואה, השתן והמין. כאשר רצפת האגן פגועה או חלשה יכולות להיווצר בעיות שונות בהן בעיות בשליטה בשתן, צואה או גזים, כאבים כרוניים באזור האגן, הרקטום, או צניחת קירות הנרתיק, צניחות של איברי האגן (דוגמת הרחם, שלפוחית שתן או הרקטום), קושי במתן שתן או צואה, עצירות, כאבים בעת קיום יחסי מין ועוד.

מספר רב של מומחים מטפל כיום בבעיות השונות הנובעות מרצפת אגן פגועה ואמון על טיפול ושיקום רצפת אגן בשלל שיטות וטכניקות, שמרביתן אינן פולשניות. בין המומחים לשיקום רצפת אגן: גינקולוגים, סקסולוגים, אורולוגים, אורו-גינקולוגים, גסטרו-אנטרולוגים, כירורגים, מיילדות, ופיסיותרפיסטים המתמחים בשיקום רצפת האגן.

הפרעות בתפקוד רצפת האגן קיימות אצל שני המינים, נשים וגברים כאחד, אך שכיחות יותר בקרב נשים. בתוך אוכלוסיית הנשים השכיחות להפרעות בתפקוד רצפת האגן והצורך בשיקום רצפת אגן עולה בקרב נשים שילדו, ובקרב נשים מבוגרות.
חשוב לציין שהפרעות וחולשה של רצפת אגן יכולות לפגוע מאוד באיכות החיים של הסובלים מהן. הבעיות יכולות לצוץ במספר מישורים דוגמת התפקוד המקצועי, התפקוד החברתי, התפקוד המיני (שיכול להביא לבעיות זוגיות) והדימוי העצמי. אחד הדברים הבולטים בכל הקשור לבעיות ברצפת האגן הוא שלמרות שהתופעה של פגיעה ברצפת האגן שכיחה ביותר ולמרות הפגיעה הגדולה של התופעה באיכות החיים, היא עדיין נחשבת לתופעה עליה לא מדברים, וקיים סביבה "טאבו" אשר מונע מרבים לפנות לקבלת ייעוץ וטיפול בשיקום רצפת אגן.

מבנה רצפת האגן
רצפת האגן היא מעין טרמפולינה הממוקמת בפתחו התחתון של האגן אשר מורכבת מרקמות חיבור, עצבים, כלי דם, ושרירים. מעליה מונחים אברי האגן הכוללים את שלפוחית השתן, הרחם והחלחולת (רקטום), וקומה אחת מעליהם כבר ממוקמים אברי חלל הבטן.

לשרירי רצפת האגן תפקידים חשובים החיוניים לניהול אורח חיים בריא ולשמירה על איכות חיים. שרירים אלו אחראיים על תפקוד הסוגרים, הרמת אברי האגן והפעלתם של מספר רפלקסים, כך שבסופו של דבר הם שמאפשרים לנו לשלוט על הצרכים. כמו כן, שרירי רצפת האגן מסייעים בשמירה על המנח הנכון של שלפוחית השתן והרקטום, הן בזמן פעילות והן בזמן מנוחה. בנוסף, שרירים אלו חיוניים לניהול חיי מין תקינים (אחראיים על זקפה ואורגזמה) וללידה תקינה. בשל כל אלו, יש חשיבות מכרעת לחיזוק שרירי רצפת האגן ושמירה על רצפת אגן תקינה.

טיפול ושיקום שרירי רצפת אגן
במקרים בהם רצפת האגן נפגעה מסיבה זו או אחרת נדרשים המטופלים להתגבר על המבוכה וללכת לאבחון בסופו הם נשלחים לא פעם לפיזיותרפיסט המתמחה בשיקום רצפת אגן. כאשר השרירים רפויים וחלשים הטיפול כולל בדרך כלל כיווץ רצוני של השרירים ואימון של כיווץ והרפיה. בנוסף ניתן דגש על כיווץ רצוני ומודע של רצפת האגן לפני שיעול או עיטוש אשר יכולים לגרום, כאשר השרירים רפויים, לדליפות. כמו כן, המטופלים נשלחים לביתם עם שיעורי בית ואימונים ביתיים שהינם חשובים ביותר לחיזוק השרירים. שמירה על מערך אימונים קבוע מביא תוך כמה שבועות לשיפור ניכר.

שיטה מוכרת בה משתמשים לשיקום רצפת אגן היא שיטת פאולה. שיטה זו פועלת למען חידוש הקשר בין מערכת השרירים המודעת לבין מערכות ריפוי טבעי הקיימות בגוף, ומבוססת על הפעלת השרירים הטבעתיים בגוף בטכניקות ייחודיות תוך חיזוק הקואורדינציה בין השרירים שבתחתית רצפת האגן ושרירים טבעתיים אחרים בגוף.

טיפול נוסף או משלים הוא ניתוח הצרת נרתיק - ניתוח שמבוע כאשר קירות הנרתיק מתרחבים ונחלשים עקב הריונות ולידות, מה שגורם להנאה פחותה בעת ריום יחסי מין ופגיעה באיכות החיים.