טיפול גלאוקומה בלייזר SLT

טיפול בגלאוקומה באמצעות לייזר טרבקולופלסטי SLT

חולי גלאוקומה מחפשים אחר טיפול שיוכל למנוע את המשך התדרדרות עצב הראיה. הטיפולים השונים במחלה חיוניים על מנת לעצור את התקדמותה, אולם הם אינם יכולים להביא לריפוי המחלה. הטיפול מתמקד בהפחתת הלחץ התוך העיני שהוא הגורם המרכזי של המחלה. יש להקפיד על קבלת טיפול באופן עקבי, שכן גלאוקומה היא מחלה כרונית ודילוג על טיפולים יוביל בסופו של דבר להתקדמות המחלה ולעיוורון.
מחפש מידע אודות טיפול גלאוקומה בלייזר SLT?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
טיפול בגלאוקומה באמצעות לייזר טרבקולופלסטי SLT
טיפול לייזרSLT (Argon Laser Trabeculoplasty) פועל להורדת הלחץ התוך עיני ולעצירת צמצום שדה הראייה כתוצאה ממחלת הגלאוקומה.
טרבקולופלסטי בלייזר מטפל בגלאוקומה פתוחת זווית ומפחית את הלחץ על ידי שימוש בקרן לייזר בזווית העין, תוך התמקדות על הרקמה האחראית על ניקוז הנוזל מהעין. כאמור, הלייזר אינו מביא לריפוי מלא של המחלה, אך הוא מסייע לעיכוב ועצירת הגלאוקומה והלחץ התוך עיני.

פעמים רבות יציע רופא העיניים טיפול בלייזר SLT לאחר שהמטופל כבר התנסה בטיפול תרופתי שלא צלח, או במידה והמטופל מתקשה הזלפת טיפות העיניים או שאינו מצליח להקפיד להזליף אותן באופן עקבי. הטיפול אינו מצריך את אשפוזו של המטופל, הוא מתבצע תחת הרדמה מקומית, ועם סיומו ניתן לשוב לתפקוד רגיל.
פעמים אחרות יוצע טיפול זה כטיפול ראשוני מייד לאחר קבלת האבחנה.

הצלחת טיפול לייזר SLT
כלל הטיפולים בגלאוקומה מנסים להפחית את הלחץ התוך עיני שגורם לגלאוקמה. לכן, הצלחת טיפול הלייזר תמדד לפי הירידה בפועל של הלחץ התוך עיני אצל המטופל, והאם התאפשר לו בעקבות כך להפסיק לצורך תרופות וטיפול באופן יומיומי.

לפי מחקרים המתפרסמים בעולם אחוזי ההצלחה של הטיפול עומדים על 90%-70%. אחוזים גבוהים ביותר ביחס לטיפולים רפואיים.

התאמה לטיפול
את מידת ההתאמה לטיפול קובע רופא העיניים לאחר בדיקת המטופל מבחינה רפואית וניהול שיח על אופי חייו. פעמים רבות יומלץ טיפול הלייזר כטיפול ראשוני לאנשים פעילים שאינם מסוגלים להתחייב למשטר התרופתי הקבוע או למי שנראה שיהיה לו קושי בהזלפת הטיפות לבדו.

מטופלים נוספים להם יומלץ הטיפול הם מטופלים שהתנסו בקבלת תרופות לאורך זמן ממושך ועיניים פתחה אלרגיה ואדמומיות כתוצאה מכך. אז, יומלץ לעבור לטיפול לייזר ולהניח לעין לנוח מהתרופות.

מהלך טיפול
במהלך טיפול לייזר טרבקולופלסטי בודק רופא העיניים את המטופל ומזליף לו טיפות הרדמה ישירות לתוך העיניים, וכן טיפות לכיווץ האישונים. על המטופל לחכות כחצי שעה עד שיחלו הטיפות לפעול. לאחר שההרדמה החלה לפעול ישתמש הרופא במכונת סדק, מכונה הדומה למכונות בדיקת הראייה המוכרות. מתוך המכונה תצא קרן הלייזר המדוייקת, כאשר המטופל יחוש עקצוץ לכל היותר. משך הטיפול הוא כמה דקות בלבד ובסיומו יבדק המטופל שנית על ידי הרופא.

המשך טיפול בבית
בסיום הטיפול יהיה על המטופל להזליף טיפות עיניים אנטי דלקטיות בנוסף לטיפות הרגילות המפחיתות את הלחץ התוך עיני. לאחר כמה ימים הוא יגיע לביקורת.
בהמשך ובהתאם למידת הצלחת הטיפול יוכל המטופל להמשיך בחייו מבלי להזליף טיפות באופן יומיומי. מה שכן, את הביקורות אצל רופא העיניים לא ניתן להפסיק.