הסרת משקפיים בלייזר ופרופיל 97

מאמרים - הסרת משקפיים

בשנים עברו חיילים אשר היה להם סעיף ראיה (משמע שהרכיבו משקפיים או עדשות) לא יכלו לקבל פרופיל 97 ומספר תפקידים צבאיים קרביים נמנעו מהם. בעשור האחרון השתנתה עמדת צה"ל בנושא ונוהלי הרפואה עודכו. בנהלים החדשים נקבע כי צעיר אשר רואה 6/6 כאשר הוא מרכיב משקפיים יוכל לקבל את הפרופיל המקסימאלי ואפילו להתקבל לקורס טייס.
מחפש מידע אודות הסרת משקפיים בלייזר ופרופיל 97?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
השינוי בנהלים הביא לכך שגם צעירים מרכיבי משקפיים שראייתם, עם המשקפיים היא 6/6 החלו להתקבל לקורס טייס. הבעיה החדשה שנוצרה היא שבפועל לא נוח לטוס עם משקפיים, שכן הם יכולים להתמלא אדים עקב לחץ האוויר, לגרום לסינוור ועוד. הפתרון היה במשקפיים ייחודיים אשר מרכיבים הטייסים.  

ומה לגבי מי שעבר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

צעירים רבים אינם מחכים לגיל 18 על מנת לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר וחלק נכבד מהם אף ממהר לעבור את הניתוח לפני גיוסו לצבא. הראציונל שמאחורי מעבר הניתוח בהקדם, עוד לפני הגיוס, הוא שלעבור טירונות, אימונים ומסעות עם משקפיים זה לא קל ויכול להיות אפילו מסורבל בחלק מהמקרים. הניתוח פותר את הבעיה ואינו פוגם בראייה.   

בעקבות הצעירים הרבים שהחלו לעבור את הניתוח התעוררה מחלוקת בקרב בכירים במערכת הבריאות הצהלית בשאלה האם לאפשר לצעירים אלו להתקבל לתפקידים ויחידות נחשבות, כאשר לוקחים בחשבון שראייתם היא אופטימאלית, כלומר 6/6.  

הסוגיה נעה סביב העובדה שהניתוח מומלץ רק לאחר גיל 18 ויש חשש שצעירים אשר ישמעו כי הוא מאפשר להם להתקבל לכל יחידה יחליטו לעבור אותו גם בגילאים צעירים יותר, טרם גיוסם. בצהל לא מעוניינים לעודד את התופעה על ידי מתן רווח משני ולכן בסופו של דבר הוחלט באופן רשמי כי הצבא אינו מאשר קבלה לקורס טייס וליחידות מובחרות למי שעברו ניתוח להסרת משקפיים לפני גיל 18.  

בפועל, מתייחס הצבא לכל מקרה לגופו, וחייל אשר עבר את הניתוח לפני גיל 18 ומעוניין בתפקיד קרבי יוכל לפנות לוועדה אשר תבחן את סיבת הניתוח בגיל צעיר, יציבות הראייה כיום ואת האפשרות לרגרסיה אפשרית, עקב הניתוח המוקדם. במקרה של חשש לרגרסיה לא יוכל המועמד להשתלב בהכשרות מתקדמות.  

ניתוח הסרת משקפיים בזמן השירות הצבאי
יחד עם כל שנאמר, חשוב לציין שאין לצבא התנגדות עקרונית לניתוח, ולראיה, בשנים האחרונות מאפשרים בצבא לטייסים בני 20 ומעלה שראייתם נפגעה לעבור ניתוח הסרת משקפיים ולהמשיך בתפקידם.  

כיום, מאפשר צה"ל לחיילים המשרתים בסדיר לעבור ניתוח הסרת משקפיים לצורך תיקון ראייה. לאחר הניתוח נמדדת הצלחתו ובמידה והחייל מוכיח כי ראייתו היא כעת 6/6 ניתן להעלות לו את הפרופיל.  

הצהרה על הניתוח לפני הגיוס
ניתוחים אסתטיים אינם נרשמים בתיק הרפואי של הלקוח מה שמאפשר הסתרה שלהם. ידוע כי צעירים אשר עברו את הניתוח טרם גיוסם לצבא שוקלים להסתיר את עובדת הניתוח ולקבל את הפרופיל המירבי. הבדיקות שאורך הצבא אינן מאפשרות לו לזהות מעבר של הניתוח ולפיכך הוא סומך על המתגייס הצעיר שידווח על הדבר.  

מתגייס שהחליט שלא לדווח כי עבר ניתוח הסרת משקפיים בלייזר לוקח על עצמו את האחריות שבמידה ועיניו יפגעו, מכל סיבה שהיא, הצבא לא יהיה אחראי בלעדי על העניין ודבר הניתוח יחשף ויכול לעורר בעיות גדולות של אמינות וחוקיות ההצהרה של החייל.  

הצבא מבקש ודורש מהצעירים להצהיר על הניתוח קודם כל למען שמירה על בריאותם, ומתן אפשרות לצבא לבחון את גובה הפרופיל על ידי וועדה המיועדת לכך.
הסרת משקפיים