טיפול השלמת שן שבורה

מידע מקיף על טיפול השלמת שן שבורה

זה לא נעים כאשר נשברת שן. הדבר גורם לכאבים רבים ומראה לא אסתטי של מערכת השיניים הנחשפת בעת דיבור וחיוך. לעיתים מעבר לכאב ולמראה הלא אסתטי שן שבורה יכולה לגרור אחריה בעיות בריאותיות נוספות. להלן סקירה קצרה על שיטות טיפול בשן שבורה ודרכי מניעה.
מחפש מידע אודות טיפול השלמת שן שבורה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
הסכנה שבשן שבורה
שן שבורה אינה מוסיפה חן למראה הפה והשיניים וכן היא יכולה להוות גורם סיכון לפגיעה בהיגיינת הפה. לפיכך, במידה ונשברה שן מומלץ לטפל בה כמה שיותר מהר. בשן שבורה השכבות החיצוניות אשר בדרך כלל מגינות על השן נפרצות וכך השן חשופה להצטברות של חיידקים אשר יכולים לגרום לעששת. עם הזמן ובמקרים בהם לא שומרים על היגיינת הפה החיידקים יכולים להגיע אל שורשי השן ולגרום לדלקות וכאבים. בשלב זה הטיפול אשר יידרש מורכב ויקר יותר מאשר טיפול בסיסי להשלמת שן שבורה.

שיטות השלמת שן שבורה
על מנת להשלים שן שבורה, ניתן לערוך השלמת שיניים בקומפוזיט, ציפוי חרסינה או באמצעות כתר. כמובן שרופא השיניים אותו תבקרו לאחר שנשברה השן הוא זה שייעץ לכם על שיטת השלמת השן האופטימאלית והמתאימה ביותר עבורכם.

השלמת שן שבורה בקומפוזיט היא השיטה הנפוצה לטיפול בשיניים שבורות. רופא השיניים מעצב על השן השבורה, באמצעות הקומפוזיט, את החלק שחסר בצורה שבו הוא היה קיים לפני השבירה. בשיטה זו של השלמת שן שבורה, ציפוי הקומפוזיט יכול לשנות את צבעו עם הזמן ולהכהות בייחוד אם מדובר במטופלים שמעשנים או צורכים הרבה קפה או תה.

בשל כך, מטופלים מעשנים או כאלו בעלי גוון שיניים שאינו לבן מבקשים לעבור לפני השלמת השן טיפול הלבנת שיניים, שיעניק לשיניים מראה אחיד ויפה.

הדרך השנייה להשלמת שן שבורה היא על ידי ציפוי חרסינה. שיטה זו לוקחת יותר זמן ועבודה. מידות השן עוברות לטכנאי השיניים אשר יוצר ציפוי חרסינה לשן. לאחר מכן מודבק הציפוי באופן קבוע על השן. היתרון של שיטה זו היא שהצבע נשאר לאורך זמן. אך אם הציפוי של השן נפגע יהיה צריך לעשות ציפוי חרסינה חדש.

השלמת שן שבורה באמצעות כתר - טיפול בשן שבורה על ידי כתר נעשה במקרים מסוימים, בעיקר כאשר השבר יוצר חשיפה של העצב או במקרים מיוחדים וקשים. לעיתים יש צורך בגשר על השן על מנת לקבעה.

כיצד למנוע שבירה של שיניים
ישנם אנשים אשר נמצאים בסיכון רב יותר לשבירת שיניים בהם, ספורטאים, ילדים ואנשים שעוסקים בעבודה פיזית. על מנת למנוע בעיות של שבירת שיניים מומלץ, כאשר עוסקים בפעילות גופנית כמו איגרוף, אומנויות לחימה וכדומה, לחבוש מגן שיניים.

לגבי ילדים- קשה מאוד למנוע מילד לשחק, אך יש מקומות שבהן שיניים נשברות יותר, כמו בגני משחקים, בעת משחקים הכוללים אלימות ומכות. אלו מקומות בהם יש להשגיח יותר על הילדים.

שיניים הם לרוב חזקות אך כאשר נוצרים בהן חורים יש יותר סיכוי שכאשר הם יקבלו מכה הם ישברו, לכן, כצעד מונע לשבירת שיניים, פנו לבדיקה תקופתית אצל רופא השיניים לבדוק שלא נוצרו חורים בשיניים שלכם והקפידו על היגיינת פה.