טיפולי חניכיים

פריודנטיה, מידע על טיפול בדלקת חניכיים

דלקת חניכיים היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם. אך עם זאת, מרבית האנשים לא מודעים לסכנות אשר יכולות להיגרם מהזנחה לאורך זמן של החניכיים וחוסר טיפול בדלקת. חשוב לדעת כיצד לטפל בחניכיים, אם על מנת לטפל בדלקת חניכיים (פריודנטיה) ואם על מנת למנוע אותה. להלן מידע על טיפול חניכיים.

מחפש מידע אודות טיפולי חניכיים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

סיבות להיווצרות בעיות חניכיים
בעיות בחניכיים נוצרות בעקבות הצטברות של חיידקים על השכבה המצפה את החניכיים והשיניים. חיידקים אלו, אשר שוכנים שם יכולים לפגוע בשכבה המכסה את החניכיים והשן, וליצור דלקות חניכיים אשר מגיעות עד העצם הלסת. ישנם גורמים נוספים אשר משפיעים על התפתחות דלקת חניכיים, כמו נטייה גנטית לבעיות בחניכיים, עישון, מצבי דחק, הריון, סכרת ומחזור.

בקרב מבוגרים, מחלות חניכיים יכולות לגרום לבעיות רבות שהעיקרית מביניהן היא נסיגת חניכיים. על פי מחקרים שנערכו על השפעות דלקת החניכיים נמצא שכ- 75 אחוז מהאנשים הבוגרים נמצאים בסיכון לנסיגת חניכים בעקבות דלקת חניכיים.

מכיוון שדלקת ומחלות חניכיים לרוב אינן מורגשות כמו כאבי שיניים אחרים, רצוי להגיע ולבדוק את החניכיים לעתים תכופות אצל מומחה חניכיים אשר יוכל לאבחן האם ישנה מחלת חניכיים. בבדיקה אצל רופא השיניים הוא יבדוק את צבע החניכיים, חוזקן, מיקומן מסביב לשיניים וכדומה, זאת כאמור על מנת להעריך האם יש דלקת חניכיים, ובמידה ויש מה יהיו דרכי הטיפול הנכונות בה.

טיפול חניכיים - מתי יש לגשת לטיפול?
ישנם כמה סימנים אשר יכולים להעיד על כך שזה הזמן לפנות לטיפול חניכיים:
1. אם אתם סובלים מדימום בחניכיים כאשר מצחצחים את השיניים זהו סימן לא טוב שאומר שמתפתחת דלקת חניכיים. זהו סימן היכר ראשוני לדלקת המעיד על נסיגה של החניכיים ורגישות רבה.
2. אם החניכיים אדומות, נפוחות, אתם סובלים מריח רע מהפה, מופיעה מוגלה בחניכיים, יש סימנים שחורים בקצה השן, או כאשר יש נסיגה של השיניים. כל אלו הם סימנים לכך שאולי מתפתחת דלקת חניכיים שיש לטפל בה. 

הסכנה המרכזית במחלות חניכיים היא שהן אינם מופיעות מיד אלא מתפתחות בצורה הדרגתית, תחילה לא מרגישים כאב בחניכיים, אולי יש דימום או נפיחות, תופעות שלרוב לא מפריעות למרבית האנשים, אך ללא טיפול הולם יובילו להחרפת הדלקת ותחושת כאבים בחניכיים. אם המטופל הגיע לשלב זה ללא קבלת טיפול המצב קשה ומורכב.
כל עוד ניתן לאבחן ולטפל בדלקת חניכיים בשלב מוקדם, כך יש יותר סיכוי שניתן יהיה למנוע את הכאבים העתידיים או אפילו את נסיגת שיניים והיווצרות רווחים בין השיניים.

טיפול חניכיים מונע
על למנת למנוע בעיות בחניכיים, או בכדי לטפל בדלקות אשר כבר קיימות מומלץ לצחצח שיניים על בסיס קבוע. כמו כן, בנוסף לצחצוח השיניים רצוי להשתמש בחוט דנטאלי על מנת לנקות מצבורי חיידקים במקומות שאליהן מברשת השיניים לא מגיעה. אך חשוב לדעת שלמרות צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטאלי ביקור אצל השיננית וניקוי אבנית יכול לסייע בהסרת ממצבורי חיידקים ברמה יסודית יותר ממה שצחצוח או חוט דנטאלי יוכלו להגיע אליו.

דרך נוספת לטיפול חניכיים מונע היא להימנע מעישון. כידוע, עישון פוגע במערכות גופניות רבות, אך במיוחד עישון פוגע בחניכיים. למעשנים יש סיכון גבוהה יותר לדלקות ומחלות חניכיים,מכיוון שהוא פוגע בזרימת הדם לחניכיים. בנוסף לסיכון לחניכיים הכרוך בעישון, למעשנים קשה יותר לטפל בבעיות חניכיים, מכיוון שסיכויי הצלחת הטיפול פוחתים.

טיפול בחניכיים בשלב מוקדם הוא חיוני מכיוון שהזנחה של דלקת חניכיים יכולה להוביל אצל אנשים בגילאים מבוגרים לנזק ללב והסתיידות עורקים.

מי מטפל בבעיות חניכיים?
את טיפולי החניכיים עורך פריודנט, שהוא רופא שיניים אשר עבר את הבחינות הממשלתיות למומחה למחלות חניכיים לאחר שבמשך ארבע שנים התמחות במחלות חניכיים, דרכי מניעה וטיפול בבעיות חניכיים וביצוע שתלים דנטליים. 

טיפול חניכיים - מהלך הטיפול
פריודונטיה - טיפול חניכיים, הוא תחום רחב אשר בתוכו כלול טיפולים משמרים כמו ניקוי אבנית והדרכה לגבי צחצוח נכון של השיניים. כמו כן, טיפול חניכיים לרוב כולל הקצעת שורשים- שזהו ניקוי אבנית משורשי השיניים, כירורגיה פריודונטית שזהו תהליך של ניתוח ברקמות או בלסת.

לא צריך לחכות עד שהשיניים שלנו יזוזו מהמקום כדי שאנחנו נזוז לטיפול חניכיים, מומלץ לבוא ולהיבדק אצל רופא שיניים בשלב מוקדם יותר על מנת למנוע ולטפל בבעיות בחניכיים.