ניקוי אבנית

טיפול הסרת אבנית

אבנית אשר מצטברת על השיניים יכולה לגרום לעששת ולבעיות נוספות בחניכיים ולכן עולה הצורך בהסרת אבנית או ניקוי אבנית מהשיניים אשר ניתן לעבור לאחר פניה לשיננית. טיפול הסרת אבנית הוא טיפול שגרתי שניתן לעבור בזמן קצר והוא אינו צריך הכנה מיוחדת.

מחפש מידע אודות ניקוי אבנית?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

הסרת אבנית - מידע כללי
טיפול ניקוי אבנית ניתן לערוך אצל כל שיננית או רופא שיניים במרפאות שיניים. הטיפול נועד להסיר את שכבת הפלאק או האבנית מהשן ומהחיבור בין השן לחניכיים, ולנקות את השיניים והגוון הכהה שיוצר הפלאק. מלבד פתרון אסתטי שנותן הטיפול, ניקוי אבנית גם מונע את מחלת העששת, מחלות חניכיים וריח רע מהפה. בנוסף, לאנשים המבקשים לעבור טיפול הלבנת שיניים מומלץ לפנות קודם לניקוי אבנית, שכן הטיפול יכול לתת מענה לבעיות דוגמת שיניים מוכתמות או שחורות ואף להלבין את השיניים במידת מה.

טיפול ניקוי אבנית - התאמה
ניקוי אבנית הוא טיפול שיניים חיוני ונפוץ אשר מתאים ומומלץ לכל אחד, אפילו לאנשים בעלי שיניים בריאות ולאנשים צעירים מכיוון שמרגע שצמחו שיניים קבועות ניתן לעבור ניקוי אבנית . הטיפול מומלץ במיוחד לאנשים אשר עומדים בפני טיפולי שיניים אחרים ומבקשים להגיע אליהם כאשר השיניים מתוחזקות ונקיות. כמו כן, הסרת אבנית יכולה לתרום להחלמה מהירה מטיפולי השלמת שיניים.

אוכלוסייה נוספת אשר מומלץ כי תעבור ניקוי אבנית היא אוכלוסיה הסובלת מתופעות כגון דימום המתפתח בעת צחצוח השיניים או לאחר נגיסה במזון מוצק, נפיחות בחניכיים, חניכיים אדומות או ריח רע מהפה.

מה כולל טיפול ניקוי אבנית?
ניקוי אבנית כולל שימוש במכשיר מיוחד המיועד להסרת רובד הפלאק שהתקשה על השיניים. לרוב אין צורך בהכנות מוקדמות טרם ניקוי אבנית. אך עם זאת, במידה ולמטופל כתרים או מילואה יש לבדוק את עמידותם לתהליך הניקוי, אך במרבית המקרים ניתן יהיה לנקות אותם מאבנית כמו את השיניים הרגילות.

במרבית המקרים ניתן לעבור ניקוי אבנית ללא הרדמה אך אם מדובר על מקרה של חניכיים רגישות, כמות גדולה מהרגיל של רובד פלאק או חשש של המטופל, ניתן יהיה לעבור את הטיפול תוך קבלת אלחוש מקומי שיפחית את תחושת הכאב וחוסר הנוחות. 

כאמור, ככל שאר טיפולי השיניים, גם טיפול ניקוי אבנית יכול להיות טיפול הכרוך במעט אי נעימות ולעיתים במעט כאב. במקרים אלו ייתכן והחניכיים שלכם רגישות והשיננית או רופא השיניים יוכלו לתת לכם אלחוש מקומי.  

טיפול הסרת אבנית מומלץ לעבור פעם בחצי שנה, כך ניתן להבטיח את ניקיון הפה ולמנוע היווצרות עששת.

הסרת אבנית - מטרת הטיפול: הורדת שכבת הפלאק מבלי לפגוע בשן או בחניכיים
רופא השיניים או השיננית עושים שימוש במכשירים מיוחדים המיועדים להסרת שכבת הפלאק. המכשירים המשמשים בטיפול הם גם חשמליים וגם ידניים ומטרתם אחת - להוריד את שכבת הפלאק לחלוטין מבלי לפגוע בשן או בחניכיים. המכשירים החשמליים שהינם אגרסיביים יותר מורידים את שכבות האבן הגדולות ולאחר מכן באופן ידני מסיר רופא השיניים את שאריות הפלאק ואת האזורים הצמודים לחניכיים.

בזמן הטיפול תרגישו מידי פעם זרם מים הפורץ מתוך המכשירים. מטרת המים היא לנקות את האזור מחלקים שהשתחררו מהשן ולהרגיעו. עם סיום הטיפול תשחיז השיננית את השיניים על מנת להחליק אותן ולא לספק נקודות אחיזה עתידיות לאבנית. כמו כן בתום הטיפול ניתן לפזר ג'ל או אבקת פלואור לחיזוק השיניים.

לאחר הטיפול החניכיים יהיו רגישות מעט ועלולים לחוש בכאבים הצפויים לחלוף תוך כמה שעות עד יומיים מיום הטיפול. במידה וצפויים למטופל טיפולי שיניים נוספים מומלץ לדחות אותם עד שהרגישות תעבור.

טיפול ניקוי אבנית - תוצאות
לאחר הטיפול הצטברות האבנית נשארת בקו התקין למשך חצי שנה לערך. כעבור זמן זה יש לחזור על הטיפול. במקרים בהם המטופל סובל ממחלות חניכיים, או הצטברות רבה מהרגיל של אבנית בשן יש לחזור על הניקוי אחת לשלושה חודשים.

חשוב להזכיר שלצד טיפול הסרת אבנית שניתן ואף רצוי לעבור באופן תקופתי חשוב לשמור על היגיינת הפה באופן יומיומי ולהקפיד על צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום תוך שימוש במברשת שיניים מותאמת, שימוש בחוט דנטאלי ושטיפות פה. הקפדה על פרטים אלו יכולה למנוע טיפולי שיניים רבים ונזק בלתי הפיך לשיניים ולחלל הפה.