סוגי כתרים לשיניים

מידע על סוגי כתרים לשיניים: כתר חרסינה, כתר מתכת, כתר זירקוניה

לא רק מלכים ומלכות יופי חובשים כתרים, גם על השיניים שלנו מרכיבים רופאי השיניים כתרים שמגנים עליהן מפגיעה, עששת וחדירה של חיידקים. קיימים מספר סוגי כתרים לשיניים שכל אחד מהם בעל תכונות שונות ומתאים למצב טיפול שונה. בין סוגי הכתרים לשיניים ניתן למנות כתרי חרסינה, כתרי מתכת וכתרי זרקוניה.

מחפש מידע אודות סוגי כתרים לשיניים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

כתר לשיניים
כתר לשיניים הוא שמו של תחליף מלאכותי לשכבה הטבעית שמצפה את השן ומגינה עליה. כתרים לשיניים משמשים בעת השלמת שיניים עבור מטופלים אשר סובלים מעששת מתקדמת, שיניים המובנות בצורה לא אסתטית, שבר בשן אחת או יותר או שמטופלים שחסרות להם שיניים. פעמים רבות הטיפול המומלץ לכלל בעיות אלו הוא טיפול שיניים אשר כולל כתר לשיניים.

כתרים לשיניים מעניקים לשיניים מראה יפה מבחינה אסתטית וכן מחזקים אותן.

כתר שיניים - תהליך בניית הכתר

על מנת להרכיב כתר לשיניים, רופא השיניים צריך ליצור העתק מדויק של השן ואותו לשלוח לטכנאי השיניים אשר בונה את הכתר המתאים לצורתה של השן ולמבנה יתר השיניים הסובבות אותה. המטרה של ההתאמה האישית היא שהכתר יתלבש על השן בדיוק ולא יפגע בפעולות מערכת השיניים כמו סגירת שיניים באופן טבעי. בנוסף לעיצוב מבנה הכתר, רופא השיניים בודק את גוון השן כך שהכתר אשר יורכב, יהיה תואם לצבעה המקורי של השן.

עד שטכנאי השיניים בונה את הכתר הקבוע, רופא השיניים מרכיב לכמה שבועות כתר זמני אשר מודבק לשן בצורה פשוטה יותר. הכתר הזמני יוחלף ברגע שהכתר הקבוע יהיה מוכן. 

סוגי כתרים לשיניים
ישנם מספר סוגים של כתרים לשיניים אשר מסווגים לפי החומר ממנו הם עשויים:

כתר מתכת
נקרא גם כתר יצוק, זהו כתר אשר נעשה לגמרי ממתכת כמו זהב או פלדיום, ניתן להרכיב כתר ממתכת לא אצילה חצי אצילה או אצילה. כתר הבנוי ממתכת אצילה (זהב לדוגמא) הוא החזק והמתאים והבריא ביותר לשיניים, אך המחיר של מתכת אצילית, הוא היקר ביותר מבין כתרי המתכות. כיום פרט לכמה זמרי ראפ מפורסמים, אין הרבה אנשים שמרכיבים כתר מתכת בחזית השיניים מסיבות אסתטיות, לכן היום נהוג להרכיב סוג כתר זה בשיניים האחוריות בלבד.

כתר זירקוניה
מבין כתרי החרסינה הכתר אשר נחשב לאיכותי ביותר הוא כתר זירקוניה. היתרון שלו הוא בהתאמה הביולוגית הגבוהה לגוף וכן בכך שהוא משתלב בצורה הטבעית ביותר עם שאר השיניים. הוא גם הכתר היוקרתי והיקר ביותר.

כתר עם ציפוי חרסינה
זהו כתר העשוי משכבה של מתכת אשר מצופה בחרסינה, כתר זה זול יותר מכתר חרסינה מלאה. החיסרון של כתר זה הוא שלעיתים ניתן לראות את השכבה התחתונה של המתכת משתקפת מתחת לחרסינה. המתכת שמתחת לציפוי חרסינה יכול להיות מורכב ממתכת אצילית או חצי אצילית. החיסרון של כתר זה הוא שלעיתים עם הזמן נחשפת השכבה המתכתית. מעבר לכך כתר זה משלב את החוזק של המתכת יחד עם האסתטיקה של החרסינה.

כתר מחרסינה מלאה
כתר חסינה מלאה עשוי כולו מחרסינה ואינו מכיל מתכות. כתר חרסינה הוא כתר שצריך רופא מיומן שירכיב אותו, כיוון שהוא רגיש יותר מכתרי המתכת. כתר חרסינה נחשב לכתר האסתטי ביותר מבין סוגי הכתרים וזאת מכיוון שהצבע והשקיפות שלו דומים לאלו של השיניים.

כיצד לבחור את סוג הכתר לשיניים?
בחירה של סוג הכתר נעשית תוך התייעצות עם רופא שיניים אשר לוקח בחשבון את צורת השן ושיקולים רפואיים אחרים. השיקול המרכזי בבחירה של סוג הכתר, בנוסף לשיקול הכלכלי הוא האזור בפה שבו נדרש כתר. לרוב חלקים קדמיים של הפה החשופים לעיני כל מקבלים כתרים בצפוי חרסינה, על מנת שיראו טבעיים יותר ויתמזגו עם יתר השיניים. ואילו כתרים הנעשים במיקום האחורי של הפה, אשר אינם חשופים לקהל הרחב יכולים להיות מחומרים טובים וזולים יותר כמו כתרי מתכת או כתרי מתכת מצופים חרסינה. 

כתר לשיניים טוב אשר גם מורכב בצורה מקצועית יחסוך הרבה כאב וביקורים חוזרים אצל רופא השיניים. מספיקה רק תזוזה של מחצית המילימטר בהרכבת הכתר כדי שהוא לא יתאים, יציק בפה ויהיה בסכנת נפילה. לכן, כדאי לבחור היטב רופא מקצועי אשר יוכל להרכיב ולהתאים את הכתר במיוחד עבורכם.