ריח רע מהפה

מידע חשוב על ריח רע מהפה


מיליוני אנשים בעולם מתמודדים כל יום עם המצב הלא נעים של ריח רע מהפה של עצמם ושל אחרים. ריח פה נוצר ממגוון סיבות והטיפול בו כולל שמירה על היגיינת הפה, לעיסת מסטיקים ואפילו לעיסת פטרוזיליה. אז אם גם אתם חלק מאותם מיליונים שמחפשים דרכים להיפטר מהריח הרע מהפה המאמר הבא הוא בדיוק עבורכם.

מחפש מידע אודות ריח רע מהפה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

ריח רע מהפה או בשמו הרפואי הליטוזיס ,הוא מצב ממנו סובלים בין 90 ל- 100 מיליון אנשים ברחבי העולם בעיקר בין הגילאים 35-45. התופעה אינה רק  בתקן של בעיה רפואית בפה אלא היא גם משפיעה רבות על חייו החברתיים והאישיים של הסובל ממנה. על פי מחקרים, אנשים הסובלים מריח רע מהפה נתקלים בבעיות חברתיות רבות, מתקשים במציאת בני זוג ולעיתים סובלים מדימוי עצמי נמוך בשל כך. 

ממה נובע ריח רע מהפה?
חשוב לנו לציין כי יש להבדיל בין זמנים בהם ריח רע מהפה הוא תופעה כרונית המחייבת טיפול, לבין זמנים שבהם ריח רע מהפה הוא נורמאלי, למשל בבוקר לאחר שנת לילה, לאחר שלא אכלנו או שתינו מספר רב של שעות או לאחר נאום כאשר הפה יבש. הסיבה העיקרית לתופעת ריח רע מהפה נעוצה בתהליך  טבעי של פירוק שיירי מזון על ידי חיידקים הנמצאים בחלל הפה ובלוע. פירוק שיירי המזון יוצר, בין השאר, תרכובות גופרית בעלות ריח חריף. סיבות נוספות להיווצרות ריח רע מהפה קשורות בעיקר להיגיינת הפה וכוללות היגיינת פה לקויה; יובש בפה; סתימות, תותבות וכתרים לקויים; דלקת חניכיים; הצטברות חיידקים בחללי הלוע; מצב של נזלת כרונית; החזר קיבתי; מצבי לחץ וחרדה; ועוד.

לעיתים נוצר ריח פה כתוצאה ממחלות שונות דוגמת סוכרת, מחלות כליה, אי ספיקת כבד ועוד, מהן סובל האדם.

כיצד מאבחנים ריח רע מהפה?
האבחון של ריח פה רע יכול להיות פשוט ביותר. אם הוא לא תתרן האדם עצמו יכול לשים לב לריח הנודף מפיו, הסובבים אותו יכולים להפנות את תשומת ליבו למצב וכן ניתן לבצע את האבחון במרפאות ייעודיות המאבחנות את מקור הריח על ידי שימוש במכשירי בדיקה מתאימים.

מספר שיטות ביתיות לאבחון ריח רע מהפה:
גירוד חלקה האחורי של הלשון - באמצעות כפית גרדו את החלק האחורי של הלשון והריחו אותו.

ליקוק גב כף היד  - לקקו את גב כף היד והריחו את הרוק היבש. הריח יעיד האם יש לכם בעיה.

חוט דנטאלי - בעת השימוש בחוט דנטאלי, במידה ולאחר שהעברתם אותו בפה הוא מריח לא טוב כנראה שגם הפה שלכם מריח לא טוב.
כמו כן קיימים מכשירים ביתיים אשר מודדים את ריכוזי הגופרית בעת שנושפים לתוכם ובכך מאבחנים האם האדם סובל מריח רע.

טיפול בריח רע מהפה
הטיפול בריח רע מהפה תלוי בחומרת התופעה ובמקור שלה. באופן כללי צחצוח תדיר של השיניים והלשון, שימוש בחוט דנטאלי ושטיפה במי פה, כך שלא נותרים מצבורי חיידקים, יסלק כ- 80% מהחיידקים הגורמים לריח הרע.

המלצה נוספת תהיה לצחצח ולנקות את הלשון באופן יומיומי יחד עם צחצוח השיניים. הלשון יכולה לשמש כר נוח להצטברות חיידקים בחלקה האחורי ובין חריצי הלשון, וניקויה יכול לעזור במניעת ריח רע מהפה וטעם מר.  

במידה והתופעה חריפה וכרונית ואתם מעוניינים בטיפול יסודי ובפתרון ארוך טווח עליכם לגשת למרפאת שיניים שם יאבחנו את מקור הבעיה ויתאימו עבורכם את הטיפול. הקשת הטיפולית רחבה ביותר, החל מלעיסת מסטיק ללא סוכר, וכלה בטיפול כירורגי בחלל הפה בלייזר או ניתוח.

בכל אופן, גם אם אינכם סובלים מהבעיה הקפידו לשמור על היגיינת פה הכוללת צחצוח שיניים באופן תדיר, שימוש בחוט דנטאלי ושטיפה במי פה.