מה אוכלים לפני ואחרי ניתוח פלסטי?

ניתוחים פלסטיים

מעבר של ניתוח פלסטי מצריך הכנה של של הגוף והנפש. מעבר להכנה רפואית ומעבר של בדיקות גופניות שיש לעבור לא פעם, ישנה גם תזונה המומלצת לצריכה לפני ואחרי ניתוחים פלסטיים.  התזונה וצריכה נכונה של מזונות היא חלק בלתי נפרד מהיכולת של הגוף להישאר חסון ולאגור כוחות על מנת לרפא את עצמו לאחר הניתוח הפלסטי.
מחפש מידע אודות מה אוכלים לפני ואחרי ניתוח פלסטי??
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.
מרכיב התזונה, גם מבלי שמתכוננים למעבר של ניתוח פלסטי או ניתוח בכלל, יכול להיות מרכיב בעייתי עבור אנשים רבים. צריכה נכונה של מזונות ושמירה על אורח חיים בריא הם מהדברים הקשים ביותר לקיום עבור אוכלוסיה רבה ולא פעם דווקא גורם זה הופך להיות הסיבה לצורך לעבור ניתוח פלסטי.  

כאשר מתכוננים לניתוח פלסטי או לכל ניתוח יש לקחת בחשבון שצריכה נבונה של מזונות יכולה לסייע ליכולת הריפוי הטבעית של הגוף (מניעת סיבוכים, איחוי צלקות, תחושת חוסן) בעוד שתזונה שאינה נכונה יכולה להחליש את הגוף ולעכב את ההחלמה.   

תזונה נכונה לפני ניתוח פלסטי
ישנם ארבעה סוגי מזונות המהווים אוייב לגוף, במיוחד בזמנים בהם עליו להתמודד עם איומים נוספים כגון החלמה מניתוח פלסטי פולשני. ארבעת האוייבים הם שומנים, סוכרים, חומרים תעשייתיים וחומרים אלרגנים.  

שומנים - שמם הנכון של שומנים אלו הוא 'שומנים מחומצנים'. מדובר בשמנים שרופים, מאכלים אשר טוגנו בשמן עמוק ולמשך זמן ארוך, מאכלים תעשייתיים שנאפו או טוגנו בחום גבוה ותוך התזה של שמן נוסף. כל המזונות הללו עשירים בשומנים מחומצנים שפוגעים בגוף, מאטים את תהליכי הריפוי של הגוף ומה שברור - אינם מסייעים לו.  

סוכרים - צריכה לא מבוקרת של סוכר לבן תורמת הן ישירות והן בעקיפין לדלקות בגוף, באיברים שונים. הסוכרים הם האוייב לא רק של חולי הסכרת אלא של כל אחד.   

הסוכרים נמצאים בכמות זו אחרת במרבית המאכלים המוכרים לנו ולכן יש צורך רב בפיקוח על צריכתם. מובן שאין הכוונה היא להפסיק לצרוך אותו לחלוטין, אלא להימנע ממאכלים בהם כמות הסוכר הגדולה היא ברורה והוא מהווה בהם המרכיב העיקרי (דוגמת שוקולד, סוכריות, עוגות וגלידות).  

צריכה של פירות, לעומת זאת, היא דווקא מבורכת, הפירות עשירים בנוגדי חימצון שמסייעים להחלמת הגוף ומעכבים תהליכים דלקתיים. כך שמי שיש לו צורך במשהו מתוק מומלץ לו שיחיק בפירות שהוא אוהב ויהנה מהם.  

טיפ נוסף הוא הוא לאוכול באופן מסודר במשך כל היום, כיוון שסוכרים נמצאים במרבית המזונות אכילה נכונה שומרת על רמה טובה של סוכרים בדם ומונעת את ה'דודה' למתוקים.  

חומרים תעשייתיים - עיקר הבעיה בחומרים אלו היא שאין יכולת לדעת עד הסוף מה מכילים מזונות אלו, מה אחוז השומן, הסוכר, צבעי המאכל ועוד ועוד מזיקים.   

אלרגנים - ישנם מאכלים אשר נחשבים לאלרגנים, משמע יש סיבירות גבוהה יותר לפתח אלרגיה עקב אכילה שלהם. דוגמא לכך היא בוטנים, חלב, פלפלים, קטניות וסויה. לאנשים שונים יש רגישות משתנה לאלרגנים אלו ולפני ניתוח חשוב לשמור על הגוף ולהקפיד למנוע ממנו התעסקות מיותרת באלרגיה.   

מי שיודע כי הוא רגיש למזון זה או אחר מומלץ להימנע ממנו לגמרי טרם הניתוח ולא לעשות ניסויים על הגוף שצריך לצבור כמה שיותר כוח לקראת הניתוח ולהגיע עם מערכת חיסונית יציבה וחזקה.   

תזונה נכונה אחרי ניתוח פלסטי
ההחלמה מניתוח פלסטי ובעצם מכל ניתוח תלויה מאד בחוסן הגופני של המטופל ובמערכת החיסון שלו. תקופת החלמה יכולה להיות קצרה או ממושכת, כתלות הן בניתוח שעבר המטופל והן ביכולת הריפוי הטבעית של הגוף ומצב מערכת החיסון שלו.  

בתור התחלה בזמן תקופת ההחלמה מומלץ להימנע מאותם מזונות המוזכרים מעלה ועלולים לעכב את ההחלמה.  

בנוסף, לאחר הימנעות ממזונות מזיקים ניתן לסייע לגוף על ידי צריכה של מזונות אשר יחזקו אותו ויתרמו לו את החומרים להם הוא נזקק. כלל האצבע הוא לצרוך את כל אבות המזון באופן מאוזן: ויטמינים, שומנים, פחממות, חלבונים ומינרלים.  

מומלץ לאכול מאכלים בהם נוגדי חימצון אשר מעכבים דלקות ומעודדים החלמה. נוגדי חימצון ניתן למצוא במאכלים שהצבע שלהם עז כמו רימונים, סלק, עלים ירוקים טריים, ואפילו כורכום.   

תרופות והכנות נוספות
צריכה של מזון מתאים ומאוזן היא חשובה אבל היא לא כל העיניין. ישנם אנשים אשר סובלים מבעיות בריאותיות כמו יתר לחץ דם, רגישות וסכרת. על אנשים אלו להתאזן לפני הניתוח בכל מחיר וללא קשר לצריכת המזון שלהם.  

בעת הפגישה עם הרופא הפלסטי יש לדווח לו על מצבכם הגופני ובמקרה הצורך לשנות את התרופות או את אורח חייכם לקראת הניתוח על מנת להבטיח את הצלחתו.  

על הרופא הפלסטי להכיר את התיק האישי שלכם ואת היסטוריית המחלות שלכם והוא שיקבע בסופו של דבר כיצד עליכם להתנהל לפני הניתוח על מנת להבטיח את הצלחתו. צריכה של אנטיביוטיקה או ויטמינים ותוספי תזונה יכולה להיות גם היא בהמלצתו.