טיפול השלמת שיניים

מידע מלא על טיפול השלמת שיניים

חיוך מקסים מורכב לא רק משיניים צחורות אלא גם משיניים בריאות וחזקות. במקרים מסויימים בהם מטופלים מסתובבים עם שן שבורה, איבדו שיניים או שהם נמצאים בסכנה לאיבוד שיניים מציעים רופאי השיניים טיפול השלמת שיניים חסרות. 

השלמת שיניים אשר נעשית בכל מרפאת שיניים תשפר לא רק את המראה האסתטי של השיניים אלא גם את איכות החיים ובריאות הפה של המטופל.

מחפש מידע אודות טיפול השלמת שיניים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

טיפול השלמת שיניים
השלמת שיניים היא למעשה טיפול שיניים אשר נועד להשלים את אותן שיניים שבורות וחסרות ולהחזיר לפנים את המראה האסתטי של חיוך מלא שיניים. כמו כן, השלמת שיניים עוזרת לשיפור תפקוד הפה הנפגם כאשר חסרות שיניים, שכן אכילה כאשר חלק מהשיניים חסרות יכולה להפוך לקשה ובעייתית. מעבר לכך טיפולי השלמת שיניים המבוצעים במרפאות שיניים יכולים למנוע שבירה של שיניים נוספות ולאתר מבעוד מועד פגיעות בשניים אשר עלולות להוביל לטיפולי שיניים ארוכים.

חשוב לציין שטיפול השלמת שן שבורה הוא טיפול נפוץ ולאנשים רבים ישנן שיניים שבורות בעקבות מכות ונפילות שונות, שלרוב התרחשו בילדות. לפיכך, הטיפול מותאם גם לאנשים צעירים בעלי שיניים בריאות בדרך כלל המעוניינים בטיפול שהוא בעיקרו אסתטי.

סיבות לאובדן שיניים והסכנות שבאיבוד שיניים
במקרים בהם יש עששת חמורה בשן, חורים בשיניים או בעיות אחרות, השיניים נחלשות ועלולות להישבר בקלות ולהשאיר אחריהן חלל בפה. הבעיה העיקרית במצב זה היא פגיעה בשורש השן אשר עלול להשאיר עצבים חשופים ולהביא לרגישות יתר באזור השן. לכן כאשר ישנו אובדן של שן או של כמה שיניים מומלץ להשלים אותו על ידי טיפול השתלת שיניים בהקדם.

כאן המקום לציין שבמקרים של שבר קטן בשן אשר לא פגע בשורש השן, ובמקרים של שבר בשן קדמית ניתן לבצע השלמת שן שבורה באופן חיצוני בלבד ללא שימוש בשתלים, אלא באמצעות שחזור החלק החסר בחומרים שונים. כמו כן במקרים בהם יש רווחים גדולים בין השיניים ניתן למלא אותם בחומרים המותאמים לכך ולפתור את הבעיה האסתטית.

שיטות וסוגי טיפול השלמת שיניים
השתלות שיניים נבדלות הן בסוג ואופן ההשתלה והן בכמות השיניים החסרות אותן יש להשלים ולמלא באמצעות שתלים.

השלמת שן בודדת - השלמה בעזרת כתר יחיד הנשען על שתל דנטאלי.

השלמת מספר שיניים - השלמה של מספר שיניים נעשית באמצעות גשר של שיניים, משמע שרשרת כתרים. השרשרת נאחזת בחניכיים בעזרת שתלים דנטאליים בחלק מהשיניים, בעד כתרים אחרים בשרשרת נותרים מרחפים.

השלמת מערכת שיניים - כאשר יש צורך להשלים מערכת שיניים שלמה הדבר נעשה על ידי גשר מלא (שרשרת שיניים מלאה) או מערכת שיניים תותבות. גם במקרה זה כמות השתלים הדנטאליים לא תחפוף את כמות השיניים שיש להשלים. במידה ופתרון יהיה מערכת של שיניים תותבות קיימת אפשרות למערכת שיניים נשלפת או למערכת קבועה.

השלמת שיניים באמצעות שתלים דנטאליים
ישנן שתי שיטות השלמת שיניים:

השלמת שיניים רב שלבית - השלמה אשר מתבצעת במספר שלבים בהם תחילה מחדירים את השתל, לעיתים עורכים לפני כן הרמת סינוס, מחכים שהוא ייקלט ואז עורכים הרכבת כתר. תהליך השלמת שיניים רב שלבית הוא התהליך הנפוץ לצורך השלמת שיניים וזו השיטה אשר מתאימה למרבית המטופלים למרות שהיא אורכת מספר חודשים.  

השלמת שיניים חד יומית - השתלה זו מתאימה למטופלים בעלי עצם חיך חזקה בלבד. ההליך כולל החדרת שתלים דנטאליים והרכבה של תחליף השן באותו הטיפול. השתלים הדנטאליים המיועדים לסוג זה של השתלה מתאימים במרקמם ובצורתם לנשיאה מיידית של תחליף שן. השלמה חד יומית אינה מתאימה לאנשים הסובלים מחריקת שיניים, נעילת לסתות או הידוק שיניים.

חשוב לדעת כי הכתרים או תחליפי השן עברו שיפור ניכר במהלך השנים והם אינם נראים כעצם זר בפה. את התחליפים מכינים במעבדות שיניים לאחר מדידה של מידות מדויקות של המטופל ואף בדיקה של צבע השיניים שלו. המעבדה שולחת את התחליף המיועד למדידות שניות והתאמה סופית טרם הרכבתו בפה. כאמור, צבע התחליף מותאם לצבע השיניים המקוריות של המטופל והוא אינו דוהה או משתנה.