כתרים לשיניים

כל המידע על טיפול שיניים הכולל כתר בשיניים

קיימות סיבות רבות לכך שהשיניים נפגעות - דלקות חניכיים, היגיינה ירודה, נסיגת חניכיים, עששת, תאונות ומכות אשר פוגעות בשיניים, חריקת שיניים ועוד. כל אלו מצריכים אותנו לפנות לעריכת טיפולים שונים בשיניים הנותנים מענה בריאותי ואסתטי. חלק מרכזי מטיפולי שיקום שיניים רבים הוא הרכבה של כתרים לשיניים. הכתר מסייע בתפקוד תקין של מערכת השיניים ובשיקום אסתטי של מראה השיניים.

מחפש מידע אודות כתרים לשיניים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

כתרים לשיניים
כתרים לשיניים הם מבנה או מספר מבנים המחליפים את השן הפגועה. כתר הוא מבנה שיכול להיות מורכב על השן עצמה או על שתלים דנטאלים. כתרים לשיניים נעשים כחלק מטיפול שיניים שיקומי המיועד לשיקום שיניים פגועות. לדוגמא, לצורך טיקון שן שבורה, שן שנפלה או שן שהיה צורך לעקור בשל עששת.

הכתר, שיושב על שורש השן המקורי או על השתל הדנטלי ומייפה אותה מבחינה אסתטית מגן בין היתר על שורש השן ומונע שבירה של קירות שיניים דקים. טיפול שיניים הכולל התקנת כתר הוא טיפול הכולל מספר שלבים במהלכם לוקח רופא השיניים את מידות שיניו של המטופל ושולח אותן למעבדת שיניים שם יוצרים את הכתר. 

למי מיועד כתר בשיניים?
שיקום שיניים בעזרת כתרים מתאים לאנשים אשר שן אחת, או יותר מהשיניים הקבועות שלהם נפגעו, אך שמצבן של השיניים אינו דורש עקירה ויש צורך לשקם אותן ולא להחליפן. כיוון שהטיפול נחשב לשיקומי אין כמעט הגבלה על אוכלוסיית היעד של הטיפול.

כמו כן, כתרים לשיניים מיועדים לאנשים שמעוניינים לשקם מבחינה אסתטית את השיניים ולא רק לחזקן. הכתר יכול להשלים שן שבורה, לצמצם רווחים בין השיניים וכן ליצור מראה שיניים בריא ולבן.

התאמה לכתר נעשית על ידי רופא השיניים. כאשר מטופל מגיע לרופא שיניים הוא או היא יעברו בדיקה של מצב השיניים. במידה ותימצא שן פגועה שיש לשקם ימליץ רופא השיניים על הטיפול הטוב ביותר. לעיתים הטיפול יכלול כתר לשיניים ולעיתים ניתן להסתפק בציפוי שיניים, או מילואה (במידה והשינוי אותו מבקש המטופל הוא בעיקרו אסתטי). 

הליך טיפול כתר לשיניים
לאחר שהגעתם לרופא השיניים, נבדקתם ונמצא שאתם מתאימים לעבור טיפול בשן ולקבל כתר לשיניים, יהיה עליכם לבחור את החומר ממנו יעשה הכתר. ישנם מספר סוגי כתרים מהם תוכלו לבחור.

כתר חרסינה - כתר הבנוי כולו מחרסינה או חלקו מחרסינה בשילוב חומרים קראמיים נוספים. כתר זה נחשב לטוב ביותר מבחינה אסתטית, שכן הוא מדמה את מראה השיניים באופן מושלם. חסרונו של כתר זה היא עלותו הגבוהה והיותו מועמד לשחיקה ושבירה.

כתר מתכת - כתר העשוי ממתכת, לרוב מתכת אצילה כזהב. כתר זה נחשב לכתר חזק ועמיד שאינו נשבר ונסדק ועל מנת להרכיבו אין כמעט צורך לשייף את השיניים. החיסרון הוא אסתטי בשל צבע המתכת ולכן מתאים כתר זה בעיקר עבור שיקום שינים אחוריות.

כתר חרסינה על בסיס מתכת - בסיסו של כתר זה עשוי ממתכת (אצילה בדרך כלל) וחלקו החיצוני מכוסה בחרסינה. כתר זה משלב את החוזק והעמידות שמציעה המתכת עם האסתטיקה של כתר חרסינה. סוג כתר זה יקר יחסית אך שווה את ההשקעה.

כתר שלושה רבעים / שבע שמיניות - כתר שאינו שלם לגמרי ומשלים חלק מצומצם יותר מהשן. הרכבתו של כתר זה דומה לזו של כתר שלם.

כתר בשיניים - שלבי הטיפול:
לאחר בחירת החומר ממנו יבנה הכתר, אפשר להתחיל בטיפול השיניים. הרכבת כתר לשיניים הוא תהליך הכולל מספר שלבים. בתחילה יבחן רופא השיניים האם יש צורך בטיפול שורש טרם תהליך השיקום. כמו כן ישנם מקרים בהם יהיה צורך להשתיל שתל דנטאלי עליו ישב הכתר. לאחר שכל ההכנות הללו בוצעו, משחיז רופא השינים את השן עליה עתיד לשבת הכתר ולמעשה מפנה לו מקום.

ההשחזה נעשית תוך הרדמה מקומית. לאחר סיום ההשחזה נלקחות מידות השיניים אשר ישלחו למעבדת השיניים. במעבדה מייצרים את הכתר בהתאמה אישית למטופל. כאשר מדובר בכתר חרסינה או כתר מצופה חרסינה, יבחר רופא השיניים גם את צבע החרסינה של הכתר, כך שיתאים בצבעו לשיניים הטבעיות. בסיום הטיפול ידביק רופא השיניים מבנה זמני על השן אשר יישאר עליו עד שהכתר הקבוע יהיה מוכן. אין להישאר עם המבנה הזמני מעבר לזמן הנדרש שכן הוא עשוי ליפול וכן הוא אינו אטום ועלולה להתפתח עששת או דלקת חניכיים.

לאחר מספר שבועות יגיע הכתר הבנוי ממעבדת השיניים והמטופל יוזמן למדידה. במידה והכתר מתאים הוא יודבק באותו הטיפול לשן וההליך יסתיים. במידה ויש צורך בשינוי ישלח הכתר חזרה למעבדת השיניים. כאשר מדובר בכתר על בסיס מתכת המצופה חרסינה המדידה הראשונה תהיה רק של בסיס המתכת ורק לאחר שיותאם הבסיס הוא ישלח למעבדה לציפויו בחרסינה.