מילואה

טיפול שיניים במילואה - ציפוי שיניים

השיניים שלכם פגועות? אתם זקוקים לתיקון שגדול מסתימה אבל קטן מכתר? טיפול תיקון שיניים בחומר מילואה הוא ככל הנראה הטיפול המתאים לכם. ועכשיו אתם שואלים את עצמכם מה זה מילואה? איזה סוג טיפול שיניים זה? להלן כל המידע על ציפוי שיניים ותיקון שיניים במילואה.

מחפש מידע אודות מילואה?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

טיפול שיניים במילואה
מילואה הוא חומר מלאכותי המורכב ממתכת, חרסינה או מקומפוזיט (חומר מורכב) שייעודו לתקן שיניים פגועות כתוצאה מעששת, שבר או שחיקה. תיקון שיניים במילואה נעשה כאשר הפגיעה בשן דורשת יותר מסתימה אך לא מצדיקה כתר. המילואה מוצמדת לשן הפגועה לאחר תהליך של השחזה והתאמת מידות המילואה לשן. למעשה השימוש במילואה נעשה בטיפול ציפוי שיניים על מנת להסוות ולמלא פגמים בשן.

טיפול מילואה יכול לשמש הן במקרים בהם יש למלא את פנים השן (מכונה טיפול אינליי - inlay) וכן במקרים בהם יש להשלים שן מבחינה חיצונית, ציפוי שיניים (טיפול אונליי - onlay). הטיפול בשני המקרים כולל מספר פגישות אך הוא אינו ארוך כטיפול כתר.

מילואה מיוצרת במעבדת שיניים, לאחר שרופא השיניים ביצע בדיקות התאמה אישיות לשיניו של המטופל. לרוב יצירת המילואה נעשית על ידי חריטת צורת השן מתוך גוש החומר הנבחר.

למי מיועד טיפול ציפוי שיניים במילואה?
כפי שכבר ציינו טיפול מילואה מתאים לתיקון ומילוי שיניים הפגועות באופן בינוני (יותר מסתימה ופחות מכתר). הטיפול מיועד בדרך כלל לטיפול בשיניים אחוריות כיוון שמילואה נחשב לחומר חזק ועמיד אשר יכול לעמוד בלחץ אשר מופעל על השיניים האחוריות בעת אכילה.

הטיפול במילואה אינו נפוץ בארץ כטיפול כתר ולכן לא תמיד יציין אותו רופא השיניים כאופציה טיפולית. במידה והנזק בשיניים הוא אכן בינוני ורופא השיניים שבחרתם אכן מומחה במגוון טיפולים ודיבר איתכם על האפשרות של טיפול מילואה וודאו שהוא מכיר את הפרוצדורה הטיפולית במילואה על בוריה.

מילואה - הרכב חומרים
כאמור ישנן מספר אפשרויות להרכב החומר המכונה מילואה:
חרסינה - חומר המצטיין באסתטיקה ומדמה בצורה כמעט מושלמת את מראה השיניים. החרסינה אינה נחשבת לחומר העמיד והחזק ביותר ועלולה להישבר.

מתכת - לרוב כאשר בוחרים במתכת משתמשים במתכת אצילה כזהב. הזהב עמיד וחזק מאוד, אך בשל צבעו מיועד בעיקר לתיקון שיניים אחוריות.

קומפוזיט - קומפוזיט הוא חומר מורכב והוא מהווה את האופציה השלישית. חסרונו הגדול של הקומפוזיט הינו שהוא עלול לספוג כתמים ולהישחק. יתרונו הגדול של הקומפוזיט הוא היותו זול משמעותית מהחרסינה והזהב.

מהלך טיפול מילואה
הטיפול במילואה מורכב משני שלבים המתקיימים בשני טיפולים נפרדים. נסביר בקצרה על כל שלב.

טיפול ראשון - במהלך הטיפול הראשון משחיז רופא השיניים את השן הפגועה ומנקה אותה מהחלק הפגוע. שלב זה נעשה תחת הרדמה מקומית והוא אינו פוגע בחלקים שאינם פגועים בשן. לאחר שסיים לנקות, לוקח רופא השיניים את מידות השן לצורך בניית החלק המשלים ממילואה ומרכיב על השן מבנה זמני. את התבנית הוא ישלח למעבדת שיניים אשר תבנה את החלק המשלים בדיוק מרבי. במידה והחומר הנבחר למילואה הוא חרסינה או קומפוזיט ייקח הרופא מידות של גוון השיניים על מנת להתאים את צבע המילואה עם צבען של שאר השיניים.

טיפול שני - לאחר שהמילואה הגיע ממעבדת השיניים מוזמן המטופל לרופא השיניים. הרופא בודק שהחלק אכן מתאים במדויק לשן הפגועה ובמידה והמבנה אכן מתאים הוא מצמיד אותו באמצעות דבק חזק. לאחר שהוצמד המילואה לשן יתכן ורופא השיניים ילטש את האזור בכדי להקנות לו מראה אחיד. טיפול זה לא נעשה בהרדמה, אך במידה ושיניו של המטופל רגישות ניתן לאלחש את המקום.

זה המקום לציין כי בימים אלו מפותח מחשב ומכשיר אשר מסוגלים לסרוק את מבנה שיניו של המטופל, להוציא פלט של המבנה החסר וליצור אותו בתוך שעה. טיפול זה יאפשר להתקין מילואה בתוך טיפול אחד בלבד.

טיפול מילואה - החלמה ותוצאות
ההחלמה מהטיפול במילואה כוללת תופעות לוואי נורמטיביות לגמרי כמו נפיחות קלה (במידה וההרכבה נעשתה בצמוד לחניכיים) ורגישות של אזור הטיפול לחום וקור. על מנת לשמור על תוצאות ולהחלמה מהירה הטיפול מומלץ להקפיד על היגיינת הפה, לשמור על אזור הטיפול מלחץ והימנעות מאכילת ממאכלים דביקים אשר יכולים בימים הראשונים להזיז את המילואה.

תוצאות הטיפול במילואה נחשבות לעמידות ביותר ומניבות מראה אסתטי, כאשר מילואה מזהב יכולה להישאר בין 15-30 שנה ומילואה מחרסינה או קומפוזיט נשארת בממוצע כ- 13 שנים.