ציפוי שיניים

ציפוי שיניים מחרסינה או קומפוזיט להשלמת שן שבורה

לא כולם נהנים משיניים לבנות וממערכת שיניים שלמה. עבור חלק מהאנשים, לאחר שנים של שתיית קפה, עישון או אפילו סתם בשל הגנטיקה השיניים מקבלות גוון כהה צהבהב שאינו יורד ועבור אחרים פציעות רבות שנים הביאו לשן שבורה או יותר. לכן, על מנת לקבל חיוך מושלם שחושף שיניים צחורות ומלאות אחד הפתרונות הפשוטים שמציעים רופאי השיניים הוא ציפוי שיניים חלקי (laminates) או ציפוי שיניים מלא על ידי חזיתות חרסינה קדמיות המונחות על השיניים.

מחפש מידע אודות ציפוי שיניים?
מלאו את הטופס המצורף וקליניקות נבחרות ייצרו איתכם קשר בתוך זמן קצר.
חבר בקופת חולים:
 כללית
 מכבי
 מאוחדת
 לאומית
 מאשר/ת שיועץ ניתוחים יצור עימי קשר ומסכים לתנאי השימוש.

ציפוי שיניים
הליך ציפוי שיניים הוא הליך פשוט אשר נועד להקנות לשיניים צבע לבן טבעי, מבריק ואחיד, וכן לצורך תיקון פגמים אסתטיים כגון השלמת שן שבורה וצימצום רווחים בין השיניים. ציפוי שיניים נעשה במסגרת טיפול שיניים בו מדביקים על חזית כל שן ציפוי שן התואם בצורתו לשן המקורית. את ההדבקה מבצעים לאחר שהשן המקורית שויפה מעט והתפנה מקום לציפוי מבלי שהוא יבלוט מחוץ לשן ולא יהיה בקו ישר עם יתר השיניים. ציפוי שיניים משווה לשיניים מראה לבן, יפה ואחיד.

למי מיועד טיפול ציפוי שיניים?

לא מעט אנשים סובלים משיניים מוכתמות או שיניים שצבען הלבן הטבעי אבד עקב שימוש חוזר בקופאין, ניקוטין או בשל גנטיקה גרועה. אחרים סובלים משן שבוה שמעיבה על מראה השיניים הכולל. הפתרון הפשוט ביותר לתיקון מצב זה יהיה טיפול ציפוי שיניים. ציפוי שיניים מתאים לאנשים המעוניינים בשיניים צחורות ולמראה חיוך מושלם. כמו כן טיפול ציפוי שיניים מיועד לאנשים המעוניינים להסוות פגמים קלים בשיניהם הקדמיות דוגמת קצה שן מחוספס, לא אחיד או שורשי שן גלויים.

במקרים בהם הסיבה היחידה לטיפול ציפוי שן היא רצון בשיניים לבנות יתכן ורופא השיניים ימליץ לכם לבדוק אפשרות של טיפול הלבנת שיניים ובמידה וכבר עברתם הלבנת שיניים וצבע השיניים חזר לקדמותו יתכן ויומלץ לכם לעשות כתר בשן, שכן עמידותו גבוהה מזו של ציפוי שיניים.

הכנות לקראת טיפול ציפוי שיניים
במסגרת הליך ציפוי שיניים מגיעים למרפאת שיניים שם עוברים בדיקה אצל רופא שיניים כדי לברר מהי הסיבה לצבע הכהה של השן. בדיקה זו נועדה כדי לראות שלא מדובר בסדק או בבעיה בשורש השן שהינה בריאותית ולא אסתטית. במידה וצבעה הכהה של השן אינו נובע מאחת הבעיות הללו ימשיך הרופא עם ההכנות להליך ציפוי השן.

רופא השיניים יציג בפניכם שתי אפשרויות לבחירת חומר הציפוי:
ציפוי חרסינה - ציפוי המורכב מתבניות חרסינה דקות ביותר המעוצבות במעבדת השיניים בהתאמה מלאה למבנה שיניכם. ציפוי שיניים בחרסינה נחשב כיום לטכניקת הציפוי הטובה ביותר בשל המראה האסתטי של החרסינה והעמידות הגבוהה שלה. החסרונות של שיטת ציפוי זו הם המחיר הגבוה של החרסינה, העובדה כי ההליך מתפרש על פני שני טיפולים ובמידה והציפוי נשבר יש צורך להכין חדש מההתחלה.

ציפוי קומפוזיט - קומפוזיט הוא חומר פלסטי לבן איתו ניתן לכסות את השן, כתחליף לציפוי חרסינה. ציפוי קומפוזיט, בשונה מציפוי חרסינה מניב תוצאות פחות אסתטיות, אך הוא עודנהו חומר אסתטי המתאים לטיפול בבעיה. יתרונותיו של טיפול זה כוללים את מחירו הזול של חומר הציפוי קומפוזיט ואת הליך הציפוי המהיר- טיפול אחד בלבד.

ציפוי שיניים - הליך הטיפול
ישנו הבדל בהליך הטיפול כאשר מדובר בהתקנת ציפוי חרסינה או ציפוי קומפוזיט.

ציפוי קומפוזיט - הליך קצר ופשוט זה אורך שעה לכל היותר במהלכה רופא השיניים מצפה את שיניו של המטופל בקומפוזיט ומייבש את החומר על השיניים באמצעות אנרגיית חום. ההליך אינו דורש השחזה של השיניים או הדבקת ציפוי חיצוני עליהן.

ציפוי חרסינה - כאמור, טיפול ציפוי שיניים בחרסינה נפרש על פני שני טיפולים. בטיפול הראשון מסירים חלק משכבת האמייל של השן המבוקשת באמצעות השחזה. אין נזק בהשחזה זו מכיוון ששכבת האמייל המוסרת דקה ביותר. בתום ההשחזה, מטביע רופא השיניים את תבנית שיניו המושחזות של המטופל והתבנית נשלחת למעבדת שיניים שם יוצרים את ציפוי השיניים מחרסינה על פי מידותיו של המטופל.

המפגש השני של הטיפול מתקיים לאחר שהמעבדה הכינה ושלחה את ציפוי השיניים לרופא שיניים וכעת המטופל מוזמן אל מרפאת השיניים בכדי שרופא השיניים יוכל לסיים את ההליך ולהדביק את הציפויים. במקרה של  ציפוי של שן בודדת, המראה עלול להראות חריג על רקע שאר השיניים המקוריות ולכן מומלץ לצפות לפחות שתי שיניים. כמו כן יש לקחת בחשבון שציפוי חרסינה עשוי להישבר או להיסדק ובנוסף, יצירת החיבור בין השן לציפוי מהווה נקודת תורפה עתידית לכניסת חיידקים.

בתום ההליך מומלץ להימנע מאכילה או שתייה למשך חצי שעה לפחות ויש להיזהר מאכילת מזון מוצק שיכול לפגוע בציפוי השיניים ובהדבקתו התואמת לשיניים.

תוצאות טיפול ציפוי שיניים
לא משנה איזה ציפוי שיניים בחרתם, במידה והוא בוצע על ידי רופא מומחה הציפוי צפוי להישאר קבוע. עם זאת יתכנו מקרים בהם הציפוי יתגלה כבלתי עמיד או פחות אסתטי.

כאשר מדובר בציפוי שיניים מקומפוזיט החשש הוא שהציפוי יתלכלך או יוכתם עקב צריכת מאכלים מכתימים כגון קפאין או מעישון. כמו כן, יש לקחת בחשבון שתוצאות ציפוי שיניים בקומפוזיט אינן מדמות מראה טבעי לחלוטין וניתן להבחין כי השן אינה מקורית. בנוסף לאורך זמן יש סכנה כי הציפוי יישחק.

לסיכום נציין כי בעת בחירת ציפוי שיניים המתאים לכם, קחו בחשבון כי ציפוי שיניים בקומפוזיט ניתן לתיקון בקלות יחסית, בעוד שבירה של ציפוי חרסינה כמעט ואינה ניתנת לתיקון ובמרבית המקרים יהיה צורך ליצור ציפוי חדש שיחליף את השבור. כמו כן זכרו כי טיפול לצורך אסתטי בלבד עשוי לגרום לנזק מבחינה רפואית (רגישות בשיניים או עששת תחת לציפוי) ומומלץ לא להקל ראש בהחלטה להשחיז שן בריאה.